W ostatnich latach Polska wykonała istotny postęp w zakresie poprawy dostępu do szybkiego internetu. Dzięki wsparciu ze środków unijnych, takich jak Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC), Krajowy Plan Odbudowy (KPO) oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC), zrealizowano tysiące inwestycji w nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną. Szczególny nacisk położono na likwidację tzw. „białych plam” – obszarów, gdzie dostęp do szerokopasmowego internetu był dotąd ograniczony lub nie istniał wcale.
W latach 2014–2020 kluczową rolę w rozwoju szerokopasmowego internetu w Polsce odegrał Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC). W ramach programu zrealizowano setki projektów obejmujących ponad 2,5 miliona punktów adresowych na terenie całego kraju. Dzięki dofinansowaniu przekraczającemu 4 miliardy złotych, operatorzy – zarówno ogólnopolscy, jak i lokalni – rozbudowywali sieci światłowodowe, zapewniając szybki dostęp do internetu m.in. szkołom, instytucjom publicznym, przedsiębiorstwom oraz gospodarstwom domowym.
Po zakończeniu POPC rozwój infrastruktury szerokopasmowej kontynuowany jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W latach 2023–2025 przeprowadzono cztery tury naborów projektów, których celem była dalsza eliminacja wykluczenia cyfrowego. Złożono ponad 200 wniosków, obejmujących setki tysięcy punktów adresowych. Łączna wartość zatwierdzonych projektów przekroczyła 1,6 miliarda złotych.
KPO otworzył również możliwość uzyskania finansowania przez mniejszych operatorów, co pozwoliło na rozwój sieci w miejscach wcześniej pomijanych przez rynek komercyjny.
Choć konkursy KPO zostały zakończone, a w ramach FERC realizowano kontynuację wsparcia dla budowy nowoczesnych sieci (FTTH, XGS-PON), obecnie – na koniec maja 2025 roku – nie są prowadzone aktywne nabory wniosków dla operatorów telekomunikacyjnych dotyczące budowy sieci szerokopasmowych.
Aktualne działania w ramach FERC skupiają się przede wszystkim na cyfrowej dostępności i ponownym wykorzystaniu informacji publicznych, takich jak digitalizacja zasobów kultury, poprawa jakości danych publicznych czy rozwój platform cyfrowych. Te inicjatywy są istotne, lecz nie obejmują wsparcia dla infrastruktury fizycznej sieci telekomunikacyjnych.
Cyfryzacja Polski to proces długofalowy, który dzięki POPC, KPO i FERC nabrał dużego tempa. Choć obecnie nie są prowadzone nabory dla operatorów na budowę sieci szerokopasmowych, efekty zrealizowanych programów są trwałe i odczuwalne. Dalszy rozwój infrastruktury cyfrowej będzie wymagać nowych źródeł finansowania, które będą odpowiadały na zmieniające się potrzeby technologiczne i społeczne.
W VECTOR TECH SOLUTIONS specjalizujemy się w kompleksowej budowie sieci światłowodowych od projektu po realizację. Jeśli planujesz inwestycję w rozwój sieci szerokopasmowej i szukasz doświadczonego partnera do jej realizacji, jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy wspólnie zrealizować Twoją inwestycję.