Operatorzy sieci koncentryczno-światłowodowych (HFC) muszą stawić czoła wyzwaniom związanym z rosnącym zapotrzebowaniem na przesył coraz większej ilości danych. Z jednej strony oznacza to konieczność oferowania abonentom usług o bardzo dużej przepustowości. Z drugiej strony natomiast - dążenie do szybkiego rozwoju infrastruktury, tak by mogła ona obsłużyć rosnącą liczbę klientów i coraz szersze spektrum usług. Spełnienie tych wymagań okazuje się możliwe dzięki wdrożeniu technologii Remote PHY oraz przejściu od architektury scentralizowanej (CCA) do rozproszonej (DAA).
W obecnie stosowanej, scentralizowanej architekturze HFC funkcjonalność inteligentnego zarządzania procesami przebiegającymi w sieci jest niemożliwa, a z jednym punktem dostępowym łączy się wielu użytkowników. Dane przetwarzane są w centralnej stacji czołowej, natomiast analogowe łącza światłowodowe służą już tylko do ich przesyłania w kierunku węzłów optycznych, skąd trafiają one bezpośrednio do abonentów. Takie rozwiązanie mocno ogranicza skalowalność sieci, m.in. ze względu na wymuszanie instalowania coraz większej liczby fizycznych urządzeń CCAP w stacjach czołowych. To z kolei wiąże się z koniecznością zapewnienia dodatkowego miejsca w hubach, a także ze wzrostem łącznego poboru mocy oraz nieuchronnością intensywnej rozbudowy systemów chłodzenia.
Odejście od sieci scentralizowanej pozwala na wdrożenie cyfrowych łączy światłowodowych i to właśnie sygnał cyfrowy dostarczany jest do węzłów optycznych. Warstwa fizyczna PHY przeniesiona zostaje w głąb sieci. Cyfrowe węzły optyczne mają duży potencjał, a w architekturze rozproszonej można w pełni ten fakt wykorzystać, m.in. umieszczając w nich urządzenia realizujące funkcjonalności przeniesione ze stacji czołowej bądź hubu oraz angażując ich (znaczną) moc obliczeniową. Ewolucja sieci dostępowej w kierunku DAA polega na cyfryzacji architektury stacji czołowej, a następnie przeniesieniu warstwy DOCSIS PHY do cyfrowego węzła optycznego oraz na zastąpieniu analogowych łączy światłowodowych – cyfrowymi (Remote PHY). W tej koncepcji (w przeciwieństwie do Remote MAC-PHY), warstwa MAC utrzymywana jest nadal w stacji czołowej.
Ewolucja sieci HFC w kierunku DAA – R-PHY okazuje się optymalnym elementem strategii biznesowej dla operatorów, którzy chcą oferować klientom dostęp do nowoczesnych usług – w tym przede wszystkim szerokopasmowego Internetu o wysokich prędkościach transferu. Do najważniejszych korzyści z wdrożenia architektury rozproszonej Remote PHY należą:
Transformacja infrastruktury w kierunku technologii nowej generacji to nieuniknione wyzwanie dla operatorów sieci HFC. VECTOR TECH SOLUTIONS – jako hub technologiczny – bierze czynny udział w tworzeniu nowego standardu R-PHY. Dysponujemy dużym doświadczeniem zarówno w zakresie wdrożeń nowoczesnych technologii dla sieci dostępowych, jak też ich integracji z istniejącą infrastrukturą, a proponowane rozwiązania testujemy w laboratorium dedykowanym dla DAA. Zapewniamy również pełną obsługę powdrożeniową, a jej zakres dopasowujemy do wymagań danego operatora.
Zapytaj specjalistów VECTOR TECH SOLUTIONS o możliwość unowocześnienia Twojej sieci HFC, dzięki wiodącym technologiom w branży:
Zobacz dostępne produkty: