Sieci rozproszone SD-WAN, VPN

Organizacje na przestrzeni wielu lat przyzwyczaiły się, że stosunkowo efektywne połączenia między wieloma oddziałami funkcjonującymi w różnych lokalizacjach zapewnia architektura sieci WAN. Obecnie jednak ta "oswojona", tradycyjnie stosowana technologia coraz częściej nie nadąża za wymaganiami nowoczesnych przedsiębiorstw. Pracownicy oczekują dostępu do firmowej sieci już nie tylko w biurze, ale także podczas pracy zdalnej - a nawet gdy przebywają w siedzibie firmy, korzystają z narzędzi wymagających przesyłania znacznie większych niż dotychczas ilości danych (np. podczas prezentacji czy videokonferencji). Dlatego coraz pilniej potrzebują takich rozwiązań, jak VPN czy - bardziej zaawansowane - sieci SD-WAN.

VPN i SD-WAN w nowoczesnych firmach

O popularności VPN przesądza przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa gwarantowany przez tego typu połączenia. Pracownicy mogą korzystać z sieci praktycznie z dowolnej lokalizacji poza siedzibą firmy, a przesyłane dane zabezpieczane są tak samo skutecznie, jak w przypadku sieci wewnętrznej – co więcej: organizacja zachowuje pełną kontrolę nad udostępnianymi treściami. Do zestawiania tuneli oraz zarządzania nimi służy urządzenie zwane koncentratorem VPN.

W praktyce, zwłaszcza w firmach o zasięgu globalnym, poszczególne tunele okazują się często niewystarczające. Cała infrastruktura przedsiębiorstwa wymaga wówczas przekształcenia w taki sposób, aby obsługiwała wiele sieci lokalnych zbudowanych w oparciu o zróżnicowane technologie i zapewniała przy tym daleko idącą elastyczność. Taką integrację poszczególnych oddziałów organizacji, Data Center, a także aplikacji i danych przechowywanych w chmurze zapewnia sieć rozproszona SD-WAN. Bazuje ona na koncepcji bardzo zbliżonej do programowo sterowanych sieci typowych dla centrów danych (SDN – Software Defined Network) i znacznie ułatwia kontrolowanie ruchu sieciowego oraz zarządzanie wszystkimi zdalnymi połączeniami – nawet w skali globalnej. Oczywiście projektując sieć SD-WAN, możemy uwzględnić w niej również wspomniany wcześniej koncentrator VPN.

Co przemawia za budową sieci rozproszonych w oparciu o SD-WAN i VPN?

 

  • Jednakowe standardy dla wszystkich. Bez względu na to, czy użytkownicy sieci przebywają w siedzibie firmy, czy też korzystają z niej zdalnie, mają dostęp do tych samych zasobów.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa. Nowoczesna, rozproszona sieć pozwala na uspójnienie polityk bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników (zdalnych i stacjonarnych). Pełną kontrolę nad dostępem do zasobów ułatwia identyfikowanie użytkownika po jego tożsamości, a nie po adresie IP, który zmienia się w zależności od różnych czynników.
  • Jedna sieć dla wielu użytkowników. Już pojedynczy kolektor VPN zapewnia wsparcie dla nawet kilku tysięcy połączeń (site-2-site i site-2-user). Sieci SD-WAN charakteryzują się jeszcze większą otwartością, między innymi dzięki zastosowaniu interfejsu API, pozwalającego na obsługę wielu zapytań i zdarzeń w czasie rzeczywistym.
  • Zautomatyzowane, zaawansowane zarządzanie. Sieci rozproszone sterowane są w znacznej mierze przez oprogramowanie. Dzięki temu zarówno zestawianie, jak i modyfikowanie tuneli odbywa się automatycznie. Co więcej: możliwy staje się wybór ścieżki pomiędzy różnymi tunelami w celu uzyskania np. wyższej przepływności lub transmisji bezstratnej. Urządzenia budowane są w technologii „one touch provisioning”, dzięki czemu wdrożenie w oddziałach przebiega znacznie szybciej.

Wykorzystaj możliwości nowoczesnych sieci rozproszonych w swojej działalności

Nowoczesne sieci rozproszone pozwalają przenieść na grunt przedsiębiorstw najskuteczniejsze rozwiązania z Data Center. SD-WAN sprawia, że połączenia między oddziałami firmy upodabniają się tak naprawdę do LAN, z tym, że jej architektura jest rozproszona. Dzięki VECTOR TECH SOLUTIONS możesz wykorzystywać w swojej działalności wszystkie korzyści płynące z wdrożenia rozwiązań SD-WAN oraz połączeń VPN: zapewniamy płynną integrację nowych technologii z infrastrukturą istniejącą w Twojej firmie, a do budowy sieci wykorzystujemy urządzenia dostarczane przez wiodących globalnych producentów. Gwarantujemy pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji – począwszy od projektu, poprzez jego realizację, aż po wsparcie w utrzymaniu i modernizacji infrastruktury.

Wykonaj pierwszy krok na drodze do nowoczesnych, bezpiecznych sieci rozproszonych – porozmawiaj ze specjalistami VECTOR TECH SOLUTIONS i zamów audyt: