50G PON – kolejny etap w rozwoju pasywnych sieci optycznych

PON stanowi coraz bardziej popularne rozwiązanie przy budowie i utrzymaniu sieci dostępowych. Dlatego też światowi producenci przykładają dużą wagę do pracy nad systematycznym rozwojem tej technologii.

Nasz Partner, firma Huawei, zaprezentował w marcu pierwszy na świecie prototyp pasywnej sieci optycznej 50G (PON). Nowe urządzenie zapewnia transmisję o prędkości 50 Gb/s w kierunku downstream oraz 25 Gb/s i 50 Gb/s w kierunku upstream na pojedynczej długości fali. Stanowi to długo oczekiwany kamień milowy w jej rozwoju, który zwiększy zaufanie klientów do technologii PON 50G.

Zalety wyróżniające 50G PON

W porównaniu do 10G PON, technologia 50G PON daje korzyść w postaci zwiększonej pięciokrotnie przepustowości, a ponadto może wspierać najnowsze rodzaje usług, takie jak technologia 5G czy VR w chmurze. Gwarantuje bowiem wymaganą przez te rozwiązania wysoką jakość w zakresie synchronizacji oraz niskie opóźnienia.

Oto, co jeszcze wyróżnia opracowany w oparciu o zaawansowane komponenty optyczne 25G prototyp Huawei 50G PON:

  • osiąga szybkość transmisji 50 Gb/s na pojedynczej długości fali poprzez kompensację rozproszenia światłowodów oraz technologie kompensacji pasma nadajnika/odbiornika na fizycznych łączach PON.
  • przy stosunku podziału 1:64 prototyp obsługuje transmisje na odległość ponad 20 km i umożliwia klientom płynne przejście do sieci PON 50G bez konieczności zmiany istniejącej sieci ODN.
  • jest w pełni kompatybilny z XG(S)-PON i 10G-EPON w planowaniu długości fal 50G PON.
  • w celu ochrony inwestycji operatorów, moduły PON 50G zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można je było umieszczać i uruchamiać w inteligentnych, rozproszonych terminalach nowej generacji OLT MA5800 Huawei.

Podczas pokazu demonstracyjnego prototyp PON 50G zmniejszył jednokierunkowe opóźnienie upstream z poziomu milisekundy do poziomu mikrosekundy, jednocześnie osiągając dziesięciokrotną poprawę w synchronizacji. Wskazuje to, że prototyp jest dobrze dostosowany do potrzeb przyszłych szerokopasmowych łączy cyfrowych w domu, rządowych i firmowych zasobów w chmurze oraz usług 5G u operatorów.

Mikołaj Chmura, Solution Manager xPON:

Wszystkie powyższe argumenty potwierdzają, że rozwiązania Huawei w dziedzinie technologii PON należą do jednych z najlepszych na rynku. Kolejny krok w rozwoju platformy MA5800 pokazuje jej możliwości i skalowalność oraz pozwala długookresowo rozwijać sieć w oparciu o dostępne zasoby. Wysokiej jakości rozwiązania wymagają też wsparcia ze strony partnera technologicznego, który zadba o ich sprawne wdrożenie u Klientów. Jako VECTOR TECH SOLUTIONS współpracujemy bezpośrednio z Huawei już od ponad 10  lat. Dzięki temu posiadamy odpowiednie kompetencje i doświadczenie w implementacji najwyższej klasy rozwiązań naszego Partnera, niekiedy wyznaczających trendy w rozwoju różnorodnych technologii np. PON.

Z dostępnymi rozwiązaniami z zakresu pasywnych sieci optycznych możecie się zapoznać w Katalogu Produktów na stronie VECTOR TECH SOLUTIONS. Natomiast jeśli jesteś zainteresowany rozmową z naszymi specjalistami – wypełnij formularz kontaktowy.

Inni przeczytali także: