Hasło „Dowolny kontent, w dowolnym urządzeniu, w dowolnym czasie” stało się mottem I I. Konferencji Technik Szerokopasmowych. Padało z ust zarówno przedstawicieli organizatora firmy VECTOR, jego partnerów, jak i całej branży CATV.
Sopocka konferencja przebiegła pod hasłem cyfrowego świata za 5 i więcej lat. W trakcie dwudniowego spotkania zastanawiano się nad przyszłością branży kablowej oraz starano się określić przybliżony model biznesowy. Pierwszego dnia ducha konferencji nadała miejscami emocjonalna dyskusja „Zmiany w cyfrowym świecie”, prowadzona przez Marcina Ułasika, dyrektora rozwoju produktu w firmie VECTOR. Wszyscy byli zgodni co do tego, że branżę czekają wielkie przeobrażenia. Podkreślano słowa szefa Cyfrowego Polsatu Dominika Libickiego, który przyznał, że liczba nowych klientów telewizji satelitarnej rośnie wolno, dlatego CP stawia na nowe rozwiązania i technologie dostępowe, takie jak smartfony czy tablety. Całkiem realnym zagadnieniem stała się kwestia tego, jak operatorzy szerokopasmowego internetu poradzą sobie z mobilną rewolucją, czekająca tuż za rogiem. Operatorzy nie mogą być dziś jedynie – jak sami to nazywają – „rurą dostępową”, ale aktywnym agregatorem treści. I ostatnie, ale nie mniej ważne – sprawa koncentracji w rękach Grupy Polsat usług od telewizyjnych do mobilnych, prowadząca do monopolu na polskim rynku mediów. Zdaniem Tadeusza Nowakowskiego z TVK Chopin:
– Musimy wsłuchać się w głos abonenta i być przygotowani, na to, czego on będzie żądał, ponieważ nazwa „telewizja kablowa” będzie przechodziła powoli do lamusa.
Temat „rury” działa na ambicję operatorów. Wiedzą, że w erze Smart TV rynek agregatorów treści poszerza się w szybkim tempie. Smart, usługi świadczone przez producentów telewizorów w postaci aplikacji telewizyjnych niedługo mogą wyprzeć set-top-boxy operatorów kablowych, gdzie znajduje się ten sam kontent. Jeżeli ta sama aplikacja telewizji internetowej ipla jest preinstalowana w nowoczesnym telewizorze, abonenci mogą dostrzec, że dodatkowe pudełko podpięte pod odbiornik jest po prostu zbędne. – Jedyną drogą jest zrobienie silnego centrum danych wokół własnego STB – mówił Jacek Kobierzycki, dyrektor łódzkiego operatora. Jego TOYA jest na etapie intensywnego rozwoju autorskiej oferty Telewizji Trzeciej Generacji.
– Nie będąc jedynie czystą rurą dostępową, ale także agregatorem mamy szansę również polepszyć jakość tych serwisów, ponieważ jeśli to my dogadamy się przykładowo z iplą, to również w naszej gestii będzie troska o to, aby jak najwięcej osób zapoznało się z jej ofertą oraz na naszych barkach spocznie zapewnienie stabilnego pasma internetowego, czyli doskonałej jakości obrazu – mówi Kobierzycki. – Idąc konsekwentnie w tym kierunku nie powinniśmy przegrać – dodaje. Jego zdaniem, jeśli czysta rura dalej będzie służyć jedynie do korzystania z programów typu peer-to-peer, to nastąpi jej całkowita degradacja.
Czy w erze mobile set-top-box się skończył?
Piotr Duraj, inżynier systemowy VECTORA, w trakcie prezentacji „Aplikacje mobilne – alternatywa dla multiroom” przedstawił koncepcję, według której z tabletu można zrobić przenośny set-top-box oraz kolejny ekran do emisji obrazu.
W trakcie prezentacji nakreślił, jak w przeciągu ostatnich 2-3 lat pojawienie się tabletów wpłynęło na zmiany na rynku telewizyjnym. Pierwszy krok w kierunku stworzenia z urządzenia przenośnego centrum telewizyjnego uczynił zaprezentowany w 2010 roku iPad. Rok 2011 przyniósł z kolei rozwój Androida – jego wersja 3.0 dedykowana tabletom pozwoliła implementować usługę tv również na tę platformę. W 2012 roku następuje rewolucja na poziomie portfolio urządzeń – w dużych sieciach handlowych pojawiają się tanie urządzenia, głównie z Androidem. Jakie czynniki zmieniają tablet w STB? P. Duraj wymienia tu m.in.: cenę, dostępność złącza HDMI, obsługę strumienia live tv. Strumienie telewizyjne obsługiwane przez urządzenia przenośne to dla poszczególnych systemów operacyjnych: Apple HTTP live streaming, Dynamie Streaming – Adobe oraz Microsoft Silverlight. VECTOR prezentując wspomniane rozwiązania zaznaczył, że jest gotowy dostarczyć tego rodzaju usługi operatorom. Nie sam oczywiście – ale z pomocą zagranicznych partnerów – Beesmart dostarczy aplikację i panel zarządzania, Verimatrix zaszyfruje przekaz, a RGB Networks zmultiplikuje strumienie przekazu. VECTOR natomiast integruje całą infrastrukturę. Mając to wszystko, jednym ruchem ręki jesteśmy w stanie przenieść obraz z tabletu na większy ekran telewizora lub konsumować obraz bezpośrednio na tablecie.
Bardzo ważną kwestią jest sprawa umów na nadawanie mobilne. Piotr Duraj stwierdził, że na razie polscy operatorzy kręcą nosem, bo takich umów nie mają, a samo wdrożenie jest kosztowne i z powodu swojej innowacyjności niełatwe. Ale na zachodzie, który jest kilka kroków do przodu, podobne systemy już działają.
– Oferta tego typu wyniesie operatora na inny poziom, dzięki czemu będzie on postrzegany jako podmiot idący z duchem czasu – mówi P. Duraj. – Tablet jako mobilne centrum rozrywki jest kwintesencją idei przyświecającej dziś branży „Any content, any device, anytime” – dodaje.
Z informacji, do których dotarł „telekabel”, wynika, że nad aplikacjami pracują już Multimedia Polska oraz TOYA.
Jedno jest pewne – sam dostęp do internetu mobilnego nie powinien zagrozić branży, ponieważ ma on swoje ograniczenia. Operatorzy być może często „są rurą”, ale ta rura nie zapcha się, jeśli miliony osób zaczną oglądać Euro 2012 w jednym czasie, natomiast w przypadku mobile na razie wydaje się to niemożliwe.
Na 11. Konferencji Technik Szerokopasmowych podkreślano także, że najbliższe kilka lat upłynie również na walce z Grupą Polsat posiadającą w tym momencie wszystko. Cyfrowa telewizja naziemna, sieć komórkowa oraz największa platforma satelitarna są dziś skupione w jednym ręku. Cyfrowy Polsat kupując Info-TV-FM stworzył monopol na rozwijającym się rynku telewizji mobilnej w technologii naziemnej telewizji cyfrowej, co przez niektórych postrzegane jest jako jedyna słuszna droga dla mobile tv. Uczestnicy konferencji podkreślali, że podobne rozwiązania są niespotykane na skalę Europy czy świata. W branży panuje ogólne zdziwienie, dlaczego regulatorzy przyzwolili na takie status quo. Jednak czy zaprezentowany przez CP model TV Mobilnej osiągnie w przyszłości sukces – pokaże czas. Może dojść do sytuacji, że TV Mobilna będzie raczej rozwiązaniem alternatywnym dla rozwijających się aplikacji mobilnych w stylu tvn playera, TVP.PL, czy jednej z ostatnich – Orange TV Tu i Tam niż odwrotnie. Koncepcja Grupy Polsat zakłada bowiem, że TV Mobilna zadziała z wykorzystaniem technologii naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), która do prawidłowego działania oprócz urządzenia mobilnego potrzebuje dodatkowego dekodera i tym samym jest zaprzeczeniem idei rewolucji mobilnej. Według tej ostatniej potrzebujemy samego urządzenia oraz dostępu do sieci bez zbędnych, niewygodnych i niepotrzebnych dodatków.
Branża zamierza walczyć z Polsatem obniżkami cen i ciągłym rozbudowywaniem oferty. Na konferencji padały sugestie, że dobrym rozwiązaniem jest negocjowanie cen z dużymi podmiotami wspólnie z konkurencją. Mariusz Stecki, zastępca dyrektora Ośrodka iTVP-HD, podkreśla, że kontekst skali ma znaczenie. Przyznaje, że Telewizja Polska pomimo tego, że jest dużym producentem treści internetowych, również zasięgowo sama nie jest w stanie konkurować z dużymi graczami, jak ipla czy Onet. – Mamy problem z miesięcznym przekroczeniem miliona odbiorców – mówi. Jego zdaniem nie będzie tego w stanie pojedynczo osiągnąć żaden operator CATV, nawet największy, jak UPC. Dlatego na tym polu trzeba będzie również poszukać wspólnego rozwiązania.
VECTOR jako producent DTV
Podczas 11. Konferencji Technik Szerokopasmowych VECTOR po raz pierwszy wystąpił w roli producenta urządzeń DTV. Linia produktów TAON oraz stacja operatorska TANTRAX jest efektem wieloletniego doświadczenia firmy w branży telewizyjnej jako producenta oraz integratora. Spójna konwencja prezentacji podczas konferencji pokazała pomysł firmy na rozwiązania End2End dla operatora kablowego, począwszy od sprzętu stacyjnego, rozwiązań EDGE poprzez transkodery i aplikacje do IPTV i OTT. Tak obszerna oferta daje pełną swobodę i stanowi doskonałe narzędzie do budowania swojego własnego biznesu przez operatora w dowolnej technologii transmisyjnej.