Rozwój obecnych usług multimediainych oraz teleinformatycznych powoduje wzrost zapotrzebowania na przepustowość sieci. Aby w pełni sprostać rosnącym wymaganiom abonentów, operatorzy stale poszerzają pakiety usług oraz poprawiają jakość świadczonych serwisów, coraz chętniej wybierając sieć światłowodową jako medium transmisji sygnału. Przykładem na to, jak efektywnie wykorzystać inwestycję w nowoczesne pasywne sieci optyczne, jest firma ASTA-NET, która wdrożyła technologię GPON we współpracy z VECTOR.
Światłowód prosto do domu, czyti FTTH
W związku z rosnącą potrzebą przesyłania strumieni danych o bardzo dużych przepiywnościach, przy jednoczesnej minimalizacji opóźnień oraz obniżeniu stopy błędu, światłowód jest obecnie najatrakcyjniejszym medium transmisyjnym. Architektura Fiber to the Home (FTTH) zakłada doprowadzenie światłowodu do domu odbiorcy końcowego, zwiększając w ten sposób możliwości przesyłowe zwłaszcza na odcinku ostatniej mili, dlatego budowa w pełni optycznych sieci gwarantuje sprostanie obecnym i przyszłym wymaganiom odbiorców usług multimedialnych. Możliwości sieci FTTH oraz wzrost zainteresowania tą technologią pozwalają mówić, że przejście na infrastrukturę światłowodową stanie się koniecznością czekającą każdego operatora sieci, który będzie chciał pozostać konkurencyjny na dynamicznie rozwijającym się rynku telekomunikacyjnym.
Czym sq i co oferują sieci PON?
Pasywne sieci optyczne (PON – Passive Optical Networks) to jedna z technologii budowy sieci FTTH, wykorzystująca uniwersalną architekturę punkt -wielopunkt, w której za pomocą jednego światłowodu można obsłużyć wiele pomieszczeń. Sygnał optyczny rozsyłany jest po sieci poprzez pasywne rozga-łęźniki optyczne niewymagające zasilania, co znacząco redukuje koszty użytkowania. Technologia GPON (Gigabit Pas-sive Optical Networks), której kompleksowe wdrożenie oferuje firma VECTOR, wyróżnia się wśród innych rozwiązań możliwością uzyskania transmisji gigabitowej, czyli 10-krotnie większej niż najszybsza oferta dostępna obecnie na rynku. W dużym skrócie sieć GPON składa się z urządzenia OLT – Optical Linę Terminal – instalowanego w centralnym punkcie sieci wraz z systemem zarządzania, pasywnej sieci optycznej prowadzącej połączenia światłowodowe od stacji czołowej do abonenta oraz terminali abonenckich ONU – Optical Network Unit. Do tak utworzonej struktury sieci mogą być podłączone pozostałe podsystemy wprowadzające usługi telewizji, telefonii i dostępu do internetu.
Sukces technologii GPON w ASTA-NET
ASTA-NET, operator świadczący usługi w zakresie telewizji kablowej, stałego, szerokopasmowego dostępu do internetu, telewizji cyfrowej oraz telefonii stacjonarnej, wdrożenie technologii GPON we współpracy z VECTOR określa jako jedną z najlepszych decyzji biznesowych. — W mojej ocenie, budowa sieci w innej technologii niż PON jest błędem – mówi Adam Wieczorek, dyrektor działu technicznego ASTA-NET. – Na dziś żadna technologia nie gwarantuje takich możliwości transmisyjnych oraz jakości usług w przyszłości jak światłowód. Należy mieć na uwadze, że klient oczekujący dzisiaj 100 Mb/s, jutro będzie miał znacznie większe potrzeby, a tylko światłowód pozwoli na ich realizację bez konieczności obciążania budżetu firmy kosztowną inwestycją. Architektura GPON to przede wszystkim gwarancja ochrony inwestycji. Przy stosunkowo niskich nakładach na wdrożenie, zapewniono bardzo wysoką przepustowość. Koszty urządzeń stacyjnych są dużo niższe niż inne rozwiązania, przy zachowaniu zbliżonych parametrów. Dodatkową zaletą rozwoju sieci opartych na architekturze GPON jest brak konieczności rozbudowy jednostki stacyjnego OLT przy zwiększaniu parametrów łączy interneto-wych, w odróżnieniu od np. sukcesywnej rozbudowy kontrolera CMTS, która niesie ze sobą znaczne wydatki Dzięki temu sieci GPON umożliwiają spełnienie nie tylko obecnych wymagań standardów usług operatorów, ale również tych, które pojawią się w przyszłości — np. telewizji 3D, niedostępnej przy zastosowaniu tradycyjnej transmisji. W czasach, kiedy tak dużo mówi się o energooszczędności i wprowadza ograniczenia w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Klienci szczególnie cenią ekologiczne produkty i technologie, tym bardziej, że znajduje to odzwierciedlenie w niższych rachunkach. Światłowodowe sieci dostępowe, a w szczególności sieci punkt-wielopunkt stanowią najbardziej energooszczędną technikę transmisji, zapewniając najniższy pobór mocy niezbędny do poprawnego przesiania jednego megabajta informacji w sieci.
– Sieć światłowodowa jest znacznie tańsza w eksploatacji, ponieważ nie są w niej wykorzystywane elementy aktywne – mówi Adam Wieczorek.
– Dodatkowo zastosowanie technologii GPON przyczynia się do wzrostu niezawodności sieci, dzięki podniesionej odporności na uszkodzenia i działania zewnętrzne. Wdrożenie innowacyjnej technologii pozwala nam świadczyć usługi o podniesionej jakości, z nieosiągalnymi do tej pory prędkościami rzędu 2,5 gigabitów na sekundę. Za pomocą jednego włókna dostarczamy do Klientów pełen pakiet usług multimedialnych o jakości przewyższającej tradycyjne media. Dzięki zastosowaniu technologii GPON staliśmy się bardziej atrakcyjni i konkurencyjni na lokalnym rynku usług telekomunikacyjnych. ASTA-NET podkreśla, że GPON pozwala na przyłączanie Klientów na terenach, gdzie budowa sieci HFC była problematyczna. Szczególnie dotyczy to terenów o rozproszonej zabudowie. Wybierając tę technologię, operator ma szansę poszerzyć zasięg usług oraz pozyskać nowych abonentów.
GPON – znak konkurencyjności
Infrastruktura GPON to jedyna szerokopasmowa technologia dostępowa zapewniająca nieograniczoną przepustowość oraz gwarantująca sprostanie rosnącym wymaganiom abonentów w przyszłych latach. Daje ona operatorom możliwość podniesienia jakości usług oraz zwiększenia oferty interaktywnej. Z zastosowaniem tej przyszłościowej technologii nieosiągalne dotąd możliwości (tj. telewizja przestrzenna) stają się dostępne. Współpraca ASTA-NET z firmą VECTOR w zakresie wdrożenia architektury GPON potwierdza, że inwestycja w budowę pasywnych sieci optycznych okazała się skutecznym pomysłem na rozwój biznesu, przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności operatora na lokalnym rynku.