Według przytoczonych przez niego danych stopniowo rezygnacja z analogu jest piątym w kolejności wskazywany przez amerykańskich operatorów sposobem na zwiększenie pojemności sieci. Najczęściej wymieniana jest segmentacja sieci na większą liczbę węzłów światłowodowych obsługujących coraz mniejszą liczbę linii dostępowych. Ponadto operatorzy wskazują m.in. wykorzystanie efektywniejszych technik modulacji, zwiększanie zakresu częstotliwości na jakim świadczy się usługi w kablu koncentrycznym, czy też elastycznej emisji analogowego sygnału TV w zależności od popytu na poszczególne kanały w segmencie sieci.
Jak powiedział Maciej Muzalewski, dla wielu operatorów jednak rezygnacja z oferty analogowej jest nie do przyjęcia, ponieważ właśnie w niej upatrują swojej rynkowej przewagi nad operatorami IPTV, czy platform DTH. Telewizja analogowa jest tania i łatwa do wdrożenia i nie wymaga zaopatrzenia klientów w dekodery, które podnoszą cenę świadczenia usługi, albo obniżają marżę operatora.
Zdaniem Macieja Muzalewskiego operatorzy będą musieli się zastanowić nad zwiększeniem wydajności swoich sieci, w których trzeba będzie przeznaczyć coraz więcej pasma na nowe usługi, przede wszystkim na dostęp do internetu i kanały telewizyjnej w wysokiej rozdzielczości.
rpkom.pl jest medialnym partnerem 10. Konferencji Technik Szerokopasmowych