16 KTS – Ile trzeba wydać, by nie stracić?

Zmiana to proces nieunikniony, przez który przyszłość wchodzi w nasze życie. Do podobnego motto nawiązywał w powitaniu uczestników 16 KTS w Gdyni ( 27-28 czerwca br.) prezes VECTOR TECH SOLUTIONS Janusz Kilon.

Zaniem Prezesa VECTOR TECH SOLUTIONS – rynek telekomunikacyjny nieustannie podlega w Polsce zmianom. Trwają i uległy ostatnio przyspieszeniu procesy konsolidacyjne – zarówno po stronie operatorów jak i developerów. Niektóre firmy znikną, a ci, którzy zostaną, będą stawali się coraz więksi – mówił. Według jego opini – w dzisiejszych czasach czynnikiem decydującym nie tyle o sukcesie, ale o rynkowym przetrwaniu przedsiębiorstw – jest skala działania.

VECTOR jest doświadczonym organizatorem konferencji. Jak co roku zadbał więc o wysoki poziom merytoryczny spotkania, ale także o to, co odróżniało tę konferencję od innych. Co mianowicie? Aktywizacja uczestników i próba skupienia ich uwagi nie tylko na prezentacji eksperckich wykładów i obowiązujących w branży telekomunikacyjnej trendów. Uczestnicy 16 KTS mieli okazję wziąć udział w specjalnie zaplanowanych zajęciach – m. in. pełnej zagadek do rozwiązania… grze miejskiej. Ten rodzaj rywalizacji w grupach pozwolił nie tylko odwiedzić najciekawsze obiekty miasta Gdynia, takie jak Akwarium Gdyńskie czy Muzeum Marynarki Wojennej. Był też częścią swego rodzaju systemu motywacyjnego. Aktywni uczestnicy KTS premiowani byli punktami, a wśród liderów – rozlosowano na zakończenie spotkania atrakcyjne nagrody.

  

Patronat medialny 16 KTS przypadł w udziale miesięcznikowi „TELEKABEL & digital tv oraz portalowi  Telko.in.

Wirtualne video „na mobilu”

Konferencję 16 KTS, której pierwszy dzień obejmował zagadnienia związane z telewizją – rozpoczęła wizja wychodząca w przyszłość. A dla niektórych – wizja teraźniejszości. Najkrócej ujmując – „Technologia VR w życiu codziennym”– prezentacja Artura Kurasińskiego z firmy Muse. – To nie tylko headsety na głowie napędzane naszymi telefonami; to infrastruktura i duże ilości przenoszonych danych – zapewniał zebranych prelegent. To technologia, która już istnieje i znajduje zastosowanie np. w branży robotyki. Inwestuje w nią masę znanych, potężnych rynkowych graczy: Apple, Facebook, Google, Microsoft, HTC, Nokia , Sony, Samsung, AMD, Nvidia. Już sama ta wyliczanka jest wystarczająco przekonująca, a  dodatkowo – guru internetu Mark Zuckerberg zainwestował w VR prawie  3 mld dolarów!  Generalnie zaś – zdaniem A. Kurasińskiego – wkroczyliśmy właśnie w czas kiedy dominującym obszarem dla usług medialnych, tym, w którym będą oglądane wszelkie treści – będzie właśnie mobile i tzw. rzeczywistość rozszerzona.

VR

Branża rozrywki, gry – aż się proszą, by zostać zaimplementowane do sfery VR. A dlaczego ten ostatni jest tak ważny? Bo angażuje nasze emocje, zarówno poprzez umysł jak i zmysły, pozwala brać udział w nietypowych akcjach i bywać w miejscach, które są nieosiągalne dla przeciętnych ludzi. Dość powiedzieć, że w Chinach działa już obecnie ok. 5 tys. salonów oferujących udział w wirtualnych grach (w Polsce – kilka). Dla indywidualnego użytkownika headset VR + komputer – to obecnie wydatek rzędu 10 tys. zł.

Treści video

O tym, że większość ruchu w internecie będą generowały  w najbliższych latach treści video mówił także inny  prelegent 16.KTS – reprezentujący Onet Radosław Wierzbiński posługujący się głównie przykładami z „podwórka” swojej firmy. Czy może być coś lepszego od video? – pytał m. in. Owszem – video live, które rozwija się bardzo mocno w branży rozrywki i gier ponieważ… ludzie bardzo mocno pragną być w dwóch miejscach jednocześnie. I chociaż video live nie ma jeszcze bezpośredniego przełożenia na sprzedaż, tu również meldują się najpoważniejsi globalni  inwestorzy tacy jak Twiitter czy Amazon (ten ostatni np. wykupując dostępy do transmisji NFL).

Sporo uwagi w prelekcji zatytułowanej „Jak wyleczyć telewizję, żeby nie umarła” Szymon Karbowski ­ – Bussines Development Director w firmie VECTOR poświęcił rynkowi medialnemu po … pojawieniu się na nim globalnego gracza OTT jakim jest Netflix. Przedstawił też w oparciu o dane brytyjskiej firmy badawczej Statista – procentowe oczekiwania odbiorców wobec telewizji.  Okazuje się, że najwięcej osób  (24 proc.) oczekuje od niej „automatycznego dostosowania treści do potrzeb konkretnego widza”. Obszarem, który wymaga zaś od nadawców dopracowania, jest obsługa klienta (32,9 proc. wskazań).

Tyron Moreton Williams – manager z firmy Ericsson przedstawiał zebranym zalety oprogramowania w służbie łączenia środowisk: broadcastingowego  oraz IT opartego na rozwiązaniach chmurowych. Główne korzyści, jakie płyną z takich rozwiązań informatycznych to zdaniem mówcy redukcja kosztów i elastyczność stworzonej w ten sposób architektury.

Xavier Roushop z firmy Merapar (klasycznego dostawcy rozwiązań softwear`owych dla telewizji cyfrowej)  także zachwalał medialne zastosowanie informatycznych rozwiązań chmurowych, podkreślając ich: bezpieczeństwo, skalowalność i ciągłość. Mówił też m. in. o modelach wdrożenia systemów IP – waterfall (kaskadowy przebieg poszczególnych faz wdrożenia oprogramowania) i agile (duży nacisk na współpracę z klientem i reakcja na ew. zmiany).

 

OTT – rewolucja w telewizji

Telewizji od strony centralnego punktu dystrybucyjnego w sieci czyli headendu przyglądał się Piotr Duraj – senior solution engenieer z VECTORA. Okazuje się, że headend OTT jest znacznie bardziej rozbudowany (niż tradycyjny, cyfrowy DVB), chociażby o zestawy transkoderów. Prelegent podczas 16 KTS zachęcał jednak potencjalnych kontrahentów do współpracy z VECTOREM właśnie w tej materii – wspólnego planowania i wybrania optymalnego modelu nowej stacji czołowej OTT, dzięki której ich usługa telewizyjna mogłaby trafiać na tablety, telefony czy choćby telewizory pracujące w oparciu o system Android.

Podobną tematyką zajął się Edouard Mulliez z firmy Anevia – francuskiego dostawcy rozwiązań i wyposażenia technologii wideo. Mówił  m. in. o  dostarczaniu rozwiązań ( telewizji internetowej IPTV oraz OTT) dla przesyłania strumieniowego wideo na żywo i na żądanie – do telewizorów, komputerów, tabletów i telefonów komórkowych. Anevia oferuje szereg produktów, które mogą przesyłać strumieniowe transmisje na żywo i na żądanie, do sieci zarządzanych z pomocą  protokołów internetowych (IP) lub do internetu. E. Mulliez opowiadał też uczestnikom tegorocznego KTS o podstawowych warunkach potrzebnych dla zrealizowania efektywnego systemu zapisywania danych w chmurze.

Eric de Trehour z firmy WitBe  zainteresował zebranych rozwiązaniami do testowania, monitorowania usług OTT, m. in. poprzez używanie mierników WitBe – umieszczania sond na różnych poziomach usługi. Co możemy sprawdzić? M. in. jak długo trwało uruchomienie aplikacji, jaki jest czas zmiany kanału, jaka jest dostępność  funkcji  timeshiting (pauzowania i cofania audycji telewizyjnych podczas ich nadawania).

„Telewizyjną” naturę transmisji OTT zgłębiał na koniec I dnia konferencji Philippe Loussararian z firmy Keepixo. Mówił m. in. o podstawach technologicznych OTT (innych niż w przypadku tradycyjnego nadawania telewizyjnego) czyli… treściach dostarczanych w postaci plików internetowych. Zastanawiał się nad możliwościami kompresji obrazu w transmisji OTT, możliwością zachowania istniejących metadanych itp.

16 KTS – Dzień drugi… 

… poprzedził wieczór, podczas którego uczestników KTS 2017 zaproszono do restauracji Browar Port Gdynia. Oprócz dobrej kolacji czekało tam na gości konferencji smaczne, warzone na miejscu piwo w 4 gatunkach. Była możliwość zwiedzania browaru, było też zabawnie – do restauracji wpadł ściągnięty przez organizatorów standup-er „Lotek”.

Część merytoryczna 16 KTS rozpoczęła drugiego dnia analityk trendów Natalia Hatalska, która główną część wystąpienia poświęciła społecznym i biznesowym skutkom rozwoju rynku sztucznej inteligencji (AI). Rynek ten ma do 2025 r. wzrosnąć ok. 30 -krotnie. Dość wspomnieć, że w obszar ten firma Netflix inwestuje ok. 10 proc. swoich rocznych przychodów (np. w kompresowanie poszczególnych klatek obrazu tv, tak by nie zmieniały swej jakości czy też dostosowywanie jakości obrazu do urządzenia, w którym ogląda się treści tv).

  

Czy w związku z rozwojem AI stracimy pracę? – zastanawiała się prelegentka, by udzielić też odpowiedzi, z której wynikało, że pewne zawody znikną, zwłaszcza te, gdzie człowiek wykonuje żmudne, powtarzalne procesy. Jej zdaniem – AI zmieni nam wszystko – będziemy pracować krócej lub wcale, zmieni się wygląd miast – domów czy arterii komunikacyjnych itp. Będziemy bardziej zaangażowani w rzeczywistość cyfrową niż fizyczną – dowodem czego – przechodzenie na interfejsy konwersacyjne w obszarze komunikacji (np. sterowanie urządzeniami za pomocą mowy).  N. Hatalska mówiła też o rosnącej roli wirtualnych, osobistych  asystentów oraz robotów humanoiudalnych. Ta nowa „porzeczywistość” obejmie obszary: technologii, ekonomii, społeczne itd.

Przepustowość sieci

Jak zaznaczył kolejny prelegent – Ayham Al. Banna z firmy Arris – dla potrzeb tak rozwiniętej technologii (jak wyżej) potrzebne są ogromne przepustowości sieci, a jeśli jej nie będzie „nigdzie nie dojedziemy”. Zebrani otrzymali od niego wywód nt. przydatności standardu DOCSIS 3.1 i jego wyższości nad DOCSIS 3.0. Szczególnie dużo uwagi mówca poświęcił mierzeniu efektywności widmowej instalacji  DOCSIS 3.1.(jednego z parametrów służących do obliczania pojemności sieci) Al. Banna Zwracał też uwagę na potrzebę zrozumienia zdolności sieci istniejącej – przed wdrożeniem DOCSIS 3.1.  – jego zdaniem – technologii, której stosowanie zapewnione jest do 2020 r.

„Od standardu do produktu” – o tworzeniu technologii od podstaw opowiadał na przykładzie standardu architektury sieci Remote Phy Tadeusz Ciesielski z VECTOR Technologies.

Czy rozbudowa sieci Ethernet to to tylko wymiana rurek na większe?  – dopytywał Maciej Cichy – solution manager VECTOR TECH Solutions. Zaprzeczając opowiadał  zebranym o rozwoju standardów sieci ethernetowych, rozwoju ich przepływności  i rodzących się możliwościach tworzenia w oparciu o nie nowych usług biznesowych.

GPON

Ciekawą prelekcją był wykład Mikołaja Chmury – również z VECTOR TECH Solutions – dotyczący rozwoju  standardu GPON w sieciach pasywnych ,optycznych. To obecnie dominująca technologia na rynku FTTH, a operatorzy wstrzymują się ponoć z jej upgrade`owaniem, gdyż czekają na nowy standard – XGS-PON. Na horyzoncie – kolejne rozwiązania – NG PON2 oraz 10G GPON.

O nowoczesnych Data Center i ich roli jako zaplecza firm – nie tylko technologicznych – mówił Rafał Słoniewski z VECTOR TECH SOLUTIONS. Najważniejsze jego zdaniem aspekty tych rozwiązań to: elastyczność, bezpieczeństwo, skalowalność, łatwe i składne zarzadzanie. Większość jego tez sprowadzała się do dylematu przedsiębiorcy: ile potrzebuję wydać vs. ile mogę stracić?

Klaudyna Buszo – Kujawska przedstawiła case study – na przykładzie działalności czeskiej sieci CD Telematika, która uruchomiła dla klientów  zewnętrznych – usługę monitoringu ruchu sieciowego. Mówiła m. in. o  wykorzystywanym do tego celu sprzęcie i jednostkach pomiaru przepływu w sieci – tzw. netflowach. Ich zbieranie obejmuje różne scenariusze – część generowana jest z urządzeń sieciowych, a część ze specjalnych, montowanych w sieci sond. Czeska firma oferuje także kolejną usługę – wykrywania cyberataków sieciowych AntiDDoS (także ich raportowanie czy np. przekierowywanie ruchu w sieci w celu oczyszczania).

Miejscem, gdzie podczas 16 KTS można było podejść, dotknąć, obejrzeć najnowsze technologie sieciowe i nie tylko (elementy Data Center, serwery, macierze dyskowe), był Showroom. Konferencji towarzyszyły więc przez cały czas zażarte, profesjonalne dyskusje natury inżynieryjno  – biznesowej.

Autor: Danuta Harenda, Telekabel 07-08.2017

Inni przeczytali także: