Co łączy Super Bowl 2019 i Quality of Experience (QoE)?

Na początku lutego 2019 odbyła się kolejna edycja Super Bowl, najważniejszego sportowego wydarzenia roku w Stanach Zjednoczonych. Z tej okazji, firma Witbe – partner technologiczny VECTOR TECH SOLUTIONS, podjęła się przeanalizowania postrzeganej jakości usługi Quality of Experience (QoE) na wielu różnych urządzeniach, kanałach i sieciach dystrybucji w trakcie tegorocznych rozgrywek. Przeprowadzony test opierał się o następujące wskaźniki KPI: globalną dostępność wideo, początkowy czas buforowania oraz wskaźnik Witbe VQ-MOS.

Witbe Quality of Experience test

Test zrealizowany został w oparciu o kilka robotów Witbe „Video & Media” zlokalizowanych w 6 oddziałach Witbe na całym świecie: w Denver, Londynie, Montrealu, Nowym Jorku, Paryżu i San Jose. Pomiarem objęto:

  • 14 różnych urządzeń
  • 8 aplikacji: Watch ESPN, DirecTV, Molotov, Playstation Vue, MyTF1, Hulu, BBC iPlayer, YoutubeTV
  • 7 kanałów telewizyjnych: CBS, ESPN, CTV, RDS, TSN1, TF1, BBC
  • różne technologie transmisji: telewizja kablowa, DVB-T, światłowód, IPTV, OTT, satelita).

Firma zmierzyła, a następnie zweryfikowała następujące wskaźniki KPI:

  • Globalna dostępność wideo – procent sesji oglądania, w których wideo z powodzeniem zostało uruchomione i odtwarzane było przez dwie minuty.
  • Początkowy czas buforowania wideo – czas pomiędzy kliknięciem przez robota w przycisk odtwarzania a rozpoczęciem odtwarzania video.
  • Wskaźnik Witbe VQ-MOS – wskaźnik reprezentujący jakość video z pierwszych dwóch minut filmu, mierzony algorytmem Video Quality Mean Opinion Score.

Wskaźniki KPI mierzone były co 5 do 10 minut (w zależności od platformy testowej) na wszystkich 26 konfiguracjach, przez cały czas trwania wydarzenia. Daje to łącznie ponad 800 sesji oglądania we wszystkich lokalizacjach. Każda sesja obejmowała 2-minutowe analizy Witbe VQ-MOS i VQ-ID, reprezentujące ponad 50 000 mierzonych wskaźników KPI.

Witbe od 2000 roku rozwija rozwiązania do testowania i monitorowania dowolnej interaktywnej usługi dostarczanej użytkownikom na dowolnym urządzeniu, przez każdy rodzaj sieci. Z najnowocześniejszych technologii francuskiej firmy korzysta już ponad 300 klientów w 45 krajach.

Wszystkie informacje nt. przeprowadzonego badania można znaleźć na stronie: http://www.witbe.net/2019/02/05/snapshot4/
Zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z wynikami testu.

Dlaczego operatorzy powinni monitorować Quality of Experience?

Dzisiejsze środowisko usług operatorów telekomunikacyjnych jest bardzo konkurencyjne, co stawia przed nimi konkretne wyzwania. Jednym z nich, poza oczywiście ciekawą ofertą oraz ceną, jest jakość świadczonych usług. Nie tylko w ujęciu parametrów technicznych, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę pozytywne doświadczenie Klienta.

QoE jest miarą określającą doświadczenia Klienta korzystającego z danej usługi : oglądanie TV, wypożyczanie filmu VOD, wykonywanie nagrań PVR, czy też przeglądanie stron internetowych, rozmowa telefoniczna, połączenie z call center. QoE skupia się na doświadczeniu abonenta i jest bardziej holistyczną oceną, niż zawężonym podejściem analizy przez użytkownika np. samego interfejsu oprogramowania. W skrócie QoE zawiera ocenę ludzkich oczekiwań, odzwierciedlonych w skalach pomiarowych, uczuć, percepcji, poznania i zadowolenia w odniesieniu do konkretnego produktu, usługi lub aplikacji.

Monitorowanie usług operatorskich poprzez pomiar Qualiy of Experience przekłada się na wzrost satysfakcji i lojalności abonentów oraz spadek stopy rezygnacji. Stawia przed operatorami pytanie: „Co proponowany towar lub usługa zapewnia Klientowi i czy to dostarczone doświadczenie jest pożądane i oczekiwane? Jeśli, nie to: „Co należy uczynić, aby polepszyć końcowe wrażenie i odbiór usługi”.

Witbe w Polsce

Witbie jest naszym wieloletnim partnerem technologicznym, we współpracy z którym wspieramy operatorów telekomunikacyjnych, kablowych, nadawców telewizyjnych i dostawców usług OTT w dostarczaniu nowoczesnych technologii video. Oferujemy uznane na całym świecie systemy monitoringu QoE, w szczególności  rozwiązania do weryfikacji jakości świadczonych usług telewizyjnych na wielu urządzeniach (multiscreen i multi-devices video monitoring).

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszym ekspertem!

Inni przeczytali także: