Firmy z obszaru data center operują setkami TB ważnych informacji. Niezbędny do codziennej działalności jest więc odpowiednio dopasowany protokół transmisji danych między serwerami i pamięciami masowymi. Obecnie, w zależności od potrzeb, wybierają przede wszystkim rozwiązania ISCSI (Ethernet) lub Fibre Channel.
W data center stosuje się różne modele zapisu danych na serwerach. Wśród nich są protokoły SAN i NAS.
Dlaczego przywołujemy w tym momencie sposoby zapisu? One bowiem także wpływają na wybór odpowiednich protokołów transmisji danych między macierzami a serwerami. Jest to niezwykle istotna decyzja, gdyż odpowiednio dobrany protokół transmisji zapewnia nieprzerwany dostęp do danych znajdujących się na serwerach i tym samym gwarantuje ciągłość biznesu. Właściwa konstrukcja umożliwia rozbudowę o kolejne funkcjonalności i szybsze dostosowanie do zmieniających się realiów rynkowych.
– Wybierając protokół transmisji danych musimy myśleć nie tylko o teraźniejszości, ale też o przyszłości. Jest to szczególnie istotne dla obszaru data center, gdyż ilość przechowywanych i obsługiwanych przez takie firmy danych stale rośnie i dzieje się to w szybkim tempie – wyjaśnia Łukasz Wasielewski, System Engineer – Data Center & Cloud w VECTOR TECH SOLUTIONS.
Oprócz modelu zapisu danych, istnieje wiele czynników, które firmy powinny wziąć pod uwagę przy wyborze protokołu:
W zakresie protokołów transmisji danych operatorzy data center mają do wyboru dwa najczęściej stosowane na rynku rozwiązania: Internet SCSI (iSCSI) oraz Fibre Channel (FC).
Fibre Channel jest to protokół najczęściej spotykany w dużych centrach danych, które do sprawnego działania potrzebują dużej wydajności. FC określa się jako architekturę szeregowego transferu danych. Pierwotnie opierała się na medium światłowodowym, później pojawiły się rozwiązania wykorzystujące kable miedziane. Obecnie definiujemy FC jako otwarty standard ANSI i OSI, obejmujący zarówno medium światłowodowe i miedziane. Jest standardem hybrydowym, gdyż łączy w sobie elementy transmisji sieciowych, jak i kanałowych.
Oprócz wydajności charakteryzuje się także dużą skalowalnością i niezawodnością, a także jest szeroko dostępny na rynku i łatwa w późniejszym zarządzaniu. Zastosowanie Fibre Channel wiąże się jednak z wyższymi kosztami niż w przypadku ISCSI, gdyż wymaga inwestycji w dodatkową infrastrukturę i urządzenia. Do obsługi tego rozwiązania potrzebne są określone przełączniki, a jeden port do nich jest z reguły kilka razy (3-5) droższy od zaawansowanych przełączników ISCSI.
Z kolei ISCSI jest protokołem transmisji SCSI, który opiera się na sieci IP. Wykorzystuje się go przede wszystkim w budowie sieci lokalnych i jest on w tym obszarze najpopularniejszym rozwiązaniem. Charakteryzuje się niskimi kosztami wdrożenia, gdyż nie generuje potrzeby zakupu dodatkowych urządzeń. Jest jednak trudniejszy w obsłudze niż Fibre Channel, a także może być niewystarczająco wydajny dla najbardziej zaawansowanych aplikacji. Najlepiej sprawdza się w środowiskach, gdzie konsolidacja całego systemu jest bardziej istotna niż jego wydajność.
Jednym z producentów rozwiązań w zakresie ISCSI jest Huawei. Przewagą konkurencyjną naszego partnera technologicznego jest fakt, że jako jedyny podmiot na rynku dostarcza rozwiązania ISCSI o prędkości 100GB. Można je wykorzystać do sieci różnej wielkości – od centrów danych w chmurze po sieci kampusowe.
Co do zasady, rozwiązania ISCSI stosowane są w mniejszych przedsiębiorstwach z obszaru data center lub oddziałach firm, gdzie stanowią główną metodę transportu danych pomiędzy serwerami i pamięciami masowymi. W dużych data center są stosowane zwyczajowo dopiero w 2-3 warstwie. Z kolei Fibre Channel znajduje najczęściej wykorzystanie właśnie w pierwszej warstwie tych największych data center. Obsługuje w niej krytyczne narzędzia z punktu widzenia działania całej firmy.
To są jednak tylko scenariusze teoretyczne. Dokonując wyboru odpowiedniego modelu transportu danych, każda firma musi przeanalizować swoje potrzeby biznesowe. Zarówno te obecnie, jak i potencjalne. Te drugie uwzględniają planowany rozwój skali biznesu, a w raz z nim niezbędnej architektury, rosnące zapotrzebowanie na wydajność oraz rodzaje aplikacji, jakie mogą być instalowane w przyszłości.
Te dwa protokoły zdecydowanie dominują na rynku, jednak pojawiają się także inne rozwiązania. Jedną z nich jest FCoE – Fibre Channel over Ethernet, który stanowi niejako „wejście” technologii Fibre Channel do środowiska ISCSI (Ethernet). Odpowiada na potrzeby tych centrów danych, w których transmisja danych, poza serwerami i pamięciami masowymi, dotyczy także ruchu sieciowego.
Przy doborze protokołów transmisji danych warto skorzystać z pomocy ekspertów. VECTOR TECH SOLUTIONS to doświadczony i kompetentny partner, który wspiera rozwój data center. Nasi eksperci przeprowadzą niezbędne analizy i doradzą taką konfigurację sprzętu i technologii, która będzie w największym stopniu dopasowana do specyfiki i możliwości danego klienta.
Chcesz uzyskać więcej informacji?
Skontaktuj się z naszym inżynierem, który z chęcią przedstawi szczegóły rozwiązań!