W dniach 26-28 sierpnia br. firma VECTOR po raz kolejny zorganizowała III Konferencję Technik Szerokopasmowych dedykowaną kadrom technicznym operatorów telewizji kablowych.
Pierwszy dzień Konferencji poświęcono „Sieci HFC jako platformie do wdrażania usług szerokopasmowych”, omówiono perspektywy i zagrożenia jej rozwoju, oraz sposoby jej finansowania. Maciej Muzalewski – Dyrektor Rozwoju oraz Marcin Ułasik – Product Manager w firmie VECTOR, przedstawili obraz sytuacji na europejskim rynku szerokopasmowych sieci dostępowych. W większości krajów rozwiniętych, w tym w całej Unii Europejskiej, zwiększenie szybkości transmisji danych prowadzi do upowszechnienia dostępu do informacji i jest motorem zarówno zmian socjologicznych jak i postępu gospodarczego. W Polsce Ministerstwo Infrastruktury opracowało strategię „Siećpospolita”, która przewiduje ponad trzykrotny wzrost liczby połączeń szerokopasmowych w Polsce z poziomu 461 tysięcy do ponad 1,5 miliona abonentów w roku 2006. Należy więc oczekiwać, że w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z fazą gwałtownego wzrostu rynku, a co za tym idzie z zaostrzającą się walką konkurencyjną o abonentów.
Podczas kolejnej prezentacji omówiono trendy i technologie związane z rozwojem sieci HFC. Na tle dużej konkurencji w zakresie sieci dostępowych, autorzy prezentacji Maciej Muzalewski oraz Sławomir Stanowski (Product Manager w firmie VECTOR) wskazali kilka silnych stron technologii HFC, które bardzo dobrze pozycjonują ją w kontekście migracji w kierunku sieci dostępowej przyszłości. Za takie należy uznać: dużą penetrację rynku abonentów indywidualnych, skalowalne, szerokie, dwukierunkowe pasmo, głęboką penetrację światłowodem, dostępność cyfrowej technologii transmisyjnej oraz naturalną, ewolucyjną migrację w kierunku architektury FTTH.
Kamil Ciukszo, autor kolejnej prezentacji, poruszał zagadnienia Telewizji Cyfrowej Naziemnej (ang. DTT – Digital Terrestrial Television) . Omawiając sytuację wdrożeń DTT w Europie oraz stan prac nad strategią przejścia na nadawanie cyfrowe w Polsce, wskazane zostały główne zagrożenia dla rynku sieci kablowych, takie jak: powstanie kolejnej atrakcyjnej platformy usług telewizyjnych, czy zakłócenie równowagi konkurencyjnej poprzez współudział Państwa w finansowaniu przedsięwzięcia. Jako szansę dla rynku kablowego uznano przede wszystkim czas, który
Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Pani Anny Streżyńskiej – Dyrektor Centrum Studiów Regulacyjnych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, która omówiła wpływ nowego prawa telekomunikacyjnego na budowę sieci oraz prezentacja Pana Artura Kolesińskiego z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji dotycząca wykorzystania środków Unii Europejskiej na dofinansowanie budowy sieci.
Trzeci dzień Konferencji zorganizowano w siedzibie firmy VECTOR, w formie warsztatów technicznych, na które składały się prezentacje techniczne, demonstracje systemów i wystawa urządzeń.