Amerykańska firma badawcza Infonetics Research zajmująca się rynkiem nowych technologii opublikowała raport, z którego wynika, iż rok 2014 był rekordowy jeśli chodzi o wartość inwestycji na rynku operatorskim w rozwiązania DOCSIS oraz ilość uruchomionych w tej technologii kanałów. Wzrost o 114% do poziomu 4,8 milionów kanałów w skali świata związany jest z kontynuacją inwestycji zwiększających przepływności oferowanych usług.
Wzrost ilości kanałów dostarczonych na rynek wpłynął na spadek cen za urządzenia, jednakże całość przychodów w tym segmencie wzrosła o 27% w 2014 r w skali globalnej do poziomu 1,7 mld USD. Wyraźnym trendem jest zmiana inwestycji z tradycyjnych urządzeń CMTS na rzecz urządzeń CCAP (między innymi ARRIS E6000) – sprzedaż CCAP wzrosła o 997%, stanowiąc 82% całości sprzedaży w 2014 roku. Sprzedaż tradycyjnych urządzeń CMTS spadła o 84%.
Powyższa zmiana struktury inwestycji z rozwiązań CMTS na CCAP spowodowała całkowitą dominację firmy ARRIS jako globalnego dostawcy rozwiązań DOCSIS. Jej udział w światowym rynku rozwiązań transmisji danych w 2014 stanowił 48%. Nie byłoby to możliwe bez strategii konsekwentnego rozwijania całego portfolio oferty DOCSIS, jaką ARRIS realizuje od lat. W ostatnim czasie firma wdrożyła na rynek Converged Edge Router E6000, który już zdobył uznanie największych polskich operatorów telekomunikacyjnych. W tym samym czasie dotychczasowy lider rynku, firma Cisco, osiągnęła jeden z najbardziej rozczarowujących wyników w swojej historii sprzedaży urządzeń CMTS.
„Ciągły wzrost ilości dostarczanych na rynek kanałów DOCSIS jest mocnym dowodem na to, że operatorzy kablowi wciąż kontynuują inwestycje, polegające na zwiększeniu przepustowości łączy dostępowych DOCSIS oraz pozostałych usług związanych z Video IP. Uzyskują to poprzez podział węzłów optycznych i redukcję wielkości grup serwisowych z wykorzystaniem architektury CCAP” powiedział Jeff Heynen, główny analityk szerokopasmowego dostępu do Internetu i płatnej telewizji w Infonetics Research. „Spodziewamy się, że tendencja wzrostową dostarczanej ilości kanałów na platformach CCAP i CMTS utrzyma się, ponieważ operatorzy będą przygotowywać swoje sieci do DOCSIS 3.1 i architekturę Remote PHY, jednakże wzrost będzie dotyczył głównie produktów CCAP”, powiedział Jeff Heynen.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie: http://www.infonetics.com