Cyfrowy Polsat wdrożył system monitoringu i testów dla urządzeń SetTopBox [case study]

Cyfrowy Polsat z powodzeniem wdrożył system monitoringu i testów dla urządzeń SetTopBox. Za realizację tego projektu odpowiadał VECTOR TECH SOLUTIONS.

Profil Klienta

Grupa Polsat – jedna z największych polskich firm oraz wiodąca grupa medialno-telekomunikacyjna w regionie. Posiada 5,7 mln klientów kontraktowych i świadczy ok. 17 mln usług telewizyjnych, telefonii komórkowej i internetowych. Grupę tworzą m.in. takie spółki oraz marki: Cyfrowy Polsat, Polkomtel, Telewizja Polsat, Netia oraz IPLA.

Potrzeba biznesowa

  • Optymalizacja kosztów i czasu wdrożenia nowych SetTopBox
  • Optymalizacja kosztów monitorowania pracy urządzeń przez cały cykl ich życia
  • Generowanie precyzyjnych raportów na temat jakości pracy urządzeń oraz związanych z nimi kosztów managementu/zarządzania/wdrożenia

O projekcie

Urządzenie SetTopBox to znajdujący się u klienta, stanowiący zakończenie sieci dekoder, który umożliwia odbiorcy końcowemu korzystanie z usług telewizyjnych.

Operatorzy poszukują rozwiązań do bieżącego testowania i monitorowania ich pracy pod kątem poprawności działania, raportowania oraz alarmowania w razie wystąpienia problemów. W tym wypadku wybór padł na system Witbe Video Robots for STB – skalowalną i łatwą w użyciu technologię, która obsługuje najnowsze standardy branżowe. Proces wdrożenia rozpoczął się w 2018 roku, gdy zainstalowane zostały dwa rozwiązania monitorujące różne rodzaje urządzeń. Wówczas zaimplementowano także system Witbe Central do raportowania oraz alarmowania o występujących problemach w dekoderach, a także Script Writer umożliwiający łatwe tworzenie i modyfikację testów. W 2019 roku system został rozwinięty o kolejne funkcje:

  • Prowadzenie analizy treści 4K i testowanie urządzeń STB pod kątem ich odgrywania dzięki robotowi 4K
  • Obsługa 16 dodatkowych urządzeń STB wprowadzonych do systemu za pomocą robota HD

– Rolą VECTOR TECH SOLUTIONS była kompleksowa realizacja całego projektu. Jesteśmy firmą, która posiada doświadczenie w obszarze rozwiązań video, zdajemy sobie sprawę z rozwoju rynku i jego rosnących potrzeb. Wraz z naszymi partnerami technologicznymi głęboko angażujemy się w popularyzowanie nowoczesnych rozwiązań umożliwiających świadczenie usług viideo na jak najwyższym poziomie – podsumowuje Paweł Dworzecki, Solution Manager w obszarze video.

Korzyści dla Klienta

– Wdrożenie nowego rozwiązania przynosi takiemu operatorowi jak my szereg korzyści, zarówno w ujęciu technologicznym, jak i biznesowym oraz kosztowym. Uelastycznia i usprawnia naszą pracę, zapewnia dodatkowe narzędzia analityczne, pozwala rozwijać zakres prowadzonych testów, a to przekłada się na świadczenie naszym klientom usług jeszcze lepszej jakości – mówi Piotr Łuszczek, Kierownik Działu Testów Systemów Telewizyjnych w Cyfrowym Polsacie.

Co zyskał Cyfrowy Polsat, decydując się na wdrożenie systemu przy współpracy z VECTOR TECH SOLUTIONS?

  • Automatyczne testy urządzeń STB pozwalają na to, by testowanie nowych urządzeń przebiegało sprawniej i odbywało się w krótszym czasie. Te same testy są używane dla wielu dekoderów, dlatego koszt portingu testów wynosi „0”.
  • Zastosowane rozwiązanie umożliwia monitorowanie 24/7 aplikacji i serwisów, a w przypadku problemów, działa automatyczny alarm i natychmiastowa identyfikacja źródeł problemów. Dzięki temu możliwa jest sprawna reakcja i szybsze usunięcie wszelkich usterek.
  • Zebrane dane przedstawione w formie czytelnych dashboardów pozwalają na szybką i sprawną ocenę jakości działania terminali STB. Dzięki tym informacjom można szybko rozpoznawać obszary, które wymagają poprawy.

Wdrożenia dla obszaru video

Dobór rozwiązań technologicznych dla obszaru video wymaga zawsze starannej analizy. VECTOR TECH SOLUTIONS posiada doświadczenie i praktykę rynkową, która pozwala świadczyć usługi dopasowane do potrzeb i specyfiki poszczególnych klientów.

 

Inni przeczytali także: