DOCSIS 3.0 – nowe funkcjonalności w ofercie VECTOR – Telekabel 02.2012

DOCSIS 3.0 - NOWE FUNKCJONALNOŚCI W OFERCIE VECTOR - TELEKABEL 02.2012Na konkurencyjnym rynku nowych technologii operatorzy sieci szukają rozwiązań, dzięki którym z jednej strony sprostają potrzebom rosnących wymagań abonentów, a z drugiej przeprowadzą inwestycję przy niskich kosztach i minimalnym ryzyku. Odpowiedzią na oczekiwania operatorów kablowych jest model zgodny ze standardem DOCSIS 3.0/EuroDOCSIS 3.0, pozwalający na zachowanie kompatybilności z dotychczas dostępnymi standardami, gwarantujący ciągłe poszerzenie oferty i podnoszenie jakości świadczonych usług.

Kontrolery modemów kablowych C4 i C4c

Firma VECTOR posiada w ofercie kontrolery modemów kablowych ARRIS C4 i C4c oraz moduły i oprogramowanie do tych rozwiązań, pozwalając operatorom świadczyć w sieci kablowej niezawodne, nowoczesne usługi transmisji danych, głosu i obrazu poprzez bardzo szybkie łącze. Urządzenia umożliwiają komunikację poprzez dwukierunkową sieć HFC z urządzeniami końcowymi użytkownika typu CM (Cable Modem), MTA (Multimedia Terminal Adapter) lub STB (Set-Top-Box).

Kompaktowy kontroler modemów kablowych ARRIS C4c jest idealny dla mniejszych stacji czołowych, gdzie miejsce, zasilanie oraz liczba abonentów, korzystających z usług dostępu są ograniczone w zasięgu. Cały system wspiera również najnowszą wersję protokołu IPv6, co gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji. CMTS C4c nie zawiera żadnych zbędnych elementów sprzętowych i programowych, co pozwala na minimalizację kosztu urządzenia, kosztów operacyjnych oraz maksymalizację wydajności systemu i zadowolenia abonentów. Modułowa konstrukcja urządzenia daje możliwość elastycznego doboru i rozbudowy konfiguracji systemu oraz zapewnia łatwe serwisowanie i konfigurację. Dodatkową zaletą modułowej konstrukcji, jest możliwość prostej i efektywnej kosztowo rozbudowy systemu w sytuacji wzrostu zapotrzebowania sieci na pasmo. Wysoki poziom redundancji systemu gwarantuje bezprzerwową transmisję sygnału, co pozwala podnieść satysfakcję abonentów.

Zalety architektury C4 oraz C4c pozwalają na szybkie i elastyczne wdrożenia DOCSIS 3.0 oraz rozwój istniejących sieci DOCSIS 1.0 i 2.0. Skalowalność systemu i jego architektura, zapewniająca wysoką wydajność oraz możliwość wykorzystania wszystkich cech standardu DOCSIS 3.0/EuroDOCSIS 3.0 i PacketCable 1.0, gwarantują możliwość dostarczania nowoczesnych, zróżnicowanych usług transmisji danych zarówno wprowadzanych dzisiaj, jak i planowanych w przyszłości, umożliwiając operatorom zaspokojenie różnorodnych potrzeb użytkowników komercyjnych, małych firm, jak również klientów biznesowych.

DOCSIS 3.0 - NOWE FUNKCJONALNOŚCI W OFERCIE VECTOR - TELEKABEL 02.2012Możliwość konfiguracji 8 downstream i 8 upstream

W odpowiedzi na oczekiwania operatorów sieci kablowych firma VECTOR wprowadziła do oferty kompaktowy kontroler modemów kablowych C4c w konfiguracji 8 downstream i 8 upstream z unikatową na rynku możliwością rozbudowy do 16D i 16U oraz 24D i 24U w postaci licencji bez konieczności wymiany czy rozbudowy hardware.

C4c z możliwością konfiguracji do 8D i 8U optymalizuje wydajność i niezawodność działania poprzez scentralizowanie procesów routowania i dystrybucję funkcji przetwarzania pakietów.

Nowe moduły z możliwością konfiguracji do 8D i 8U są zgodne ze standardem DOCSIS oraz obsługują funkcjonalność upstream channel bonding standardu DOCSIS 3.0/EuroDOCSIS 3.0 (do 8 kanałów downstream), co pozwala operatorom kablowym świadczyć usługi bardzo szybkiej transmisji danych (do 400 Mb/s).

Nowe karty 24D i 24U

Rosnące wymagania abonentów oraz dynamiczny postęp technologiczny wymuszają na operatorach sieci ciągły rozwój oferty, co z kolei przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na pasmo.
Mając na uwadze zarówno bieżące, jak i przyszłe potrzeby operatorów sieci, firma VECTOR wprowadziła do oferty karty 24D i 24U, które wspierają pracę kontrolerów modemów kablowych C4 i C4c. Karty 24D to karty 16D, w których uzyskano zwiększoną gęstość dzięki znacznej optymalizacji kodu oprogramowania 7.4 oraz wykorzystaniu nadmiarowości, z jaką produkowane były karty 16D. Karty pracują przy zachowaniu w całości dotychczasowego hardware.

Moduły 24D i 24U są zgodne ze standardem DOCSIS do 32 CPE za CM oraz obsługują funkcjonalność Upstream Channel Bonding i Downstream Chanel Bonding standardu DOCSIS 3.0/EuroDOCSIS 3.0, co pozwala operatorom kablowym świadczyć usługi bardzo szybkiej transmisji danych (do 400Mb/s w downstream i 120Mb/s w upstream).
Zastosowanie modułów 24D i 24U gwarantuje zwiększenie gęstości D:U oraz wzrost wydajności dla świadczonych usług, co pozwala obniżyć koszty utrzymania systemu na każdy Mb ruchu w sieci, gwarantując bezpieczeństwo inwestycji oraz długi czas eksploatacji sprzętu.
Dodatkową zaletą nowych kart jest ich niski pobór mocy (tylko 125W w przypadku kart 24U).
Unikatowe funkcjonalności kart 24D i 24U pozwalają na zwiększenie ilości obsługiwanych abonentów.

Nowe oprogramowanie dla C4 i C4c

Wraz z ciągłym rozwojem platformy C4 i C4c firma ARRIS pracuje nad zwiększeniem możliwości oraz optymalizacją oprogramowania sterującego. Dzięki takiej polityce, w oprogramowaniu 7.4 wprowadzono możliwość zwiększenia ilości dwonstreamów na kartach 16D do 24D w EuroDOCSIS i 32D w DOCSIS. Dodatkowo zostały dodane liczne rozszerzenia z zakresu obsługi IPv6 i DOCSIS 3.0 Multicast IP Video.

Pod koniec 2011 roku po licznych testach w laboratoriach ARRIS wprowadzono gotową do implementacji w warunkach produkcyjnych wersję oprogramowania 8.0, która pozwala na obsługę nowych kart 24U oraz dokonano dalszej rozbudowy obsługi dla protokołu IPv6.

Wsparcie techniczne V-AID

Zmieniające się zapotrzebowanie biznesu i wymagania nowych aplikacji zwiększają złożoność systemów sieciowych operatora, co powoduje wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowany personel, który zapewni utrzymanie wysokiej wydajności i niezawodności sieci. Firma VECTOR do dyspozycji zespół wykwalifikowanych ekspertów i inżynierów sieciowych, którzy służą fachową pomocą w celu zapewnienia wydajności, sprawności operacyjnej i maksymalizacji zwrotu z inwestycji, włożonych w system.
VECTOR stale podnosi poziom wsparcia technicznego, oferując pakiety usług utrzymania systemów V-AID. Usługa V-AID to profesjonalna pomoc techniczna ze strony wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu VECTOR, którzy gwarantują szybką pomoc na krytyczne problemy w sieci i gwarantują utrzymanie systemu na najwyższym poziomie wydajności.

opr. VECTOR

Inni przeczytali także: