DOCSIS 3.0 przyśpiesza do 300 Mb/s

Podczas tegorocznego Cable Show, jednej z największych imprez branży kablowej organizowanych w USA, operator kablowy Time Warner Cable na swoim stoisku zademonstrował transmisję danych w standardzie DOCSIS 3.0, o prędkości 290 Mb/s w kanale dosyłowym i 90 Mb/s w kanale zwrotnym.

„Po raz pierwszy osiągnięto takie prędkości transmisji w warunkach działającej sieci, poza laboratorium systemowym”– twierdzą przedstawiciele Time Warner Cable.

Demonstracja odbyła się z wykorzystaniem CMTS-a firmy ARRIS oraz modemów kablowych firm ARRIS i Motorola. Urządzenia były podłączone do stacji czołowej Time Warner Cable, znajdującej się w Los Angeles, w odległości 33km od centrum wystawowego.

Osiągnięcie takiej prędkości transmisji było możliwe dzięki wykorzystaniu technologii łączenia kanałów (channel bonding) 8 x 4. Najszybszy obecnie dostępny w Time Warner Cable pakiet usługowy wynosi 50/5Mbps, a demonstracja pokazała pięciokrotny wzrost prędkości (5x) dla downstreamu i osiemnastokrotny (18x) dla upstreamu.

Przedstawiciele Time Warner Cable odnoszą swoje osiągnięcie do demonstracji zrealizowanej przez Bell Labs, podczas której prędkość transmisji wyniosła 300Mb/S w sieci DSL: „Nie można porównywać prędkości transmisji realizowanej w laboratorium, gdzie urządzenia znajdują się w odległości 3m, z naszą prezentacją w sieci, na odległość 33km. To dowodzi jak silnego sojusznika mają operatorzy kablowi w technologii DOCSIS 3.0

„Time Warner Cable jest operatorem amerykańskim i jak każdy w tym regionie wykorzystuje standard DOCSIS i kanały QAM o szerokości 6 MHz. Naturalnym ograniczeniem kanału komunikacyjnego wykorzystującego 8 takich kanałów QAM jest maksymalna prędkość rzędu 300 Mb/s. W warunkach polskich/europejskich (EuroDOCSIS 8MHz) takie ograniczenie to 400 Mb/s. Nasze testy potwierdzają możliwość osiągnięcia realnych prędkości rzędu 390 Mb/s” – komentuje wiadomość Marcin Ułasik – Senior Product Manager w VECTOR.

Źródło: cedmagazine.com

Inni przeczytali także: