GPON – korzyści z zastosowania pasywnych sieci optycznych

Rozwiązania GPON pozwalają operatorom świadczyć usługi multi-gigabitowe, a także obniżać koszty, dzięki czemu stają się oni bardziej konkurencyjni na wymagającym rynku telekomunikacyjnym.

Technologia GPON przede wszystkim pozwala na uzyskanie transmisji o wysokich przepływnościach. Ogranicza także konieczność występowania elementów aktywnych, eliminując wszelkie kwestie związane z ich utrzymaniem i zasilaniem. Obecnie dostępne wersje standardu pozwolą na długoletnie wykorzystanie tej samej infrastruktury pasywnej wymagając jedynie stopniowej migracji części aktywnej sieci pozwalającej zaspokajać rosnące z czasem zapotrzebowanie na pasmo – mówi Mikołaj Chmura, Senior Solution Manager xPON w VECTOR TECH SOLUTIONS.

Gigabit Passive Optical Network to pasywna sieć optyczna, w której prędkości transmisji osiągają poziom od 2,4 Gbit/s w kierunku do klienta. Jej kolejne wcielenia to XG/XGS-PON dający 10 Gbit/s, a także TWDM-PON dający 40 Gbit/s (4x 10Gbit/s). Na tym oczywiście nie koniec – ITU-T jest w trakcie prac nad kolejnymi standardami z tej rodziny dającymi 25 i 50Gbit/s.

GPON wspiera biznes operatorów

Realizacja budowy sieci w oparciu o technologie PON/GPON wpływa na ograniczenie kosztów CAPEX w okresie budowy i wdrażania. Obniża także koszty OPEX w późniejszej eksploatacji. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych urządzeń końcowych, GPON pozwala na zaadresowanie dowolnego modelu usługowego u abonenta w najwyższej dostępnej na dziś jakości.

Co ważne, pasywne technologie optyczne, takie jak GPON, XGS-PON, TWDM-PON i ich kolejne iteracje, mieszczą się w jednym włóknie, gdyż pracują w niezależnych oknach i na niezależnych długościach optycznych. Dlatego migracja tych sieci i przejście pomiędzy poszczególnymi ich iteracjami jest prosta. Polega na sumowaniu tych sygnałów za pomocą np. pasywnych elementów WDM albo kart Combo, które pozwalają świadczyć transmisję GPON – XG-PON lub GPON – XGS-PON z jednego portu karty OLT.

– W VECTOR TECH SOLUTIONS mamy wieloletnie doświadczenie przy projektowaniu, wdrażaniu i utrzymaniu systemów opartych na gigabitowych pasywnych sieciach optycznych. Jesteśmy wstanie w sposób kompleksowy realizować projekty z tego zakresu. Tym samym, zwiększamy szansę klienta na sukces i maksymalizację korzyści z realizowanego przedsięwzięcia –  podsumowuje Mikołaj Chmura.

Więcej informacji o rozwiązaniach GPON oraz formularz kontaktowy w przypadku zainteresowania naszymi rozwiązaniami znajdziecie na podstronie.

Inni przeczytali także: