GPON – nowe możliwości sieci dostępowej

VECTOR, w oparciu o koncepcję firmy HUAWEI, wprowadził do oferty nowoczesne rozwiązania zaprojektowane na bazie technologii GPON (Gigabit Passive Optical Network), która pozwala znacząco zwiększyć przepustowość sieci, zwłaszcza na odcinku „ostatniej mili”.GPON scheme

Standard GPON umożliwia transmisję 2,4Gb do abonenta i 1,25Gb od abonenta z wykorzystaniem technologii WDM (Wavelength Division Multiplexing), która pozwala na przesył sygnałów w jednym światłowodzie za pomocą różnych długości fali nośnych. Standard definiuje wykorzystanie długości fal 1490nm do i 1310nm od abonenta. Koncepcja umożliwia także przesyłanie sygnału telewizyjnego (analogowego lub cyfrowego) na dodatkowej fali 1550nm przy wykorzystaniu tego samego światłowodu.

System GPON pozwala operatorom wdrożyć nowoczesną sieć (NGN), która umożliwia oferowanie abonentom dostępu do zaawansowanych usług Internetu, telewizji i telefonii.

Przy obsłudze do 128 abonentów, z jednego światłowodu wychodzącego z nadajnika, zostaje zmniejszona ilość wymaganych urządzeń wykorzystywanych do przesyłu danych, co wpływa na znaczące obniżenie kosztów inwestycyjnych w porównaniu do alternatywnych technologii. Całkowicie pasywna architektura sieci oraz operatorskie mechanizmy zarządzania (provisioning, diagnostyka, monitoring) powodują ograniczenie kosztów operacyjnych.

Zastosowanie technologii GPON wpływa również na obniżenie kosztów eksploatacyjnych przez redukcję ilości elementów sieci oraz niski pobór mocy urządzeń wykorzystywanych w systemie.

W ramach koncepcji sieci dostępowej GPON VECTOR proponuje sprawdzone rozwiązania firmy HUAWEI: koncentratory OLT (MA 5600T i MA 5603T), terminale ONT oraz karty usługowe.

Wdrożenie koncepcji GPON we współpracy z VECTOR rozwiązuje problem rosnącego zapotrzebowania na możliwości przesyłowe sieci, pozwalając operatorom, przy niskich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych, świadczyć nowoczesne usługi z rozbudowanymi możliwościami interakcji.

W przypadku zainteresowania rozwiązaniem GPON prosimy o kontakt z przedstawicielami firmy VECTOR.


Światłowód do mieszkania (FTTH) – co to jest… przez FTTHCouncilEurope

Inni przeczytali także: