Jak rozwijać i zwiększać przepustowość sieci telekomunikacyjnej

W ciągu ostatniego roku ruch w sieci wzrósł w sposób, którego nie przewidywały wcześniej żadne prognozy. Dziś sytuacja ustabilizowała się, a nowe propozycje sprzętowe vendorów pozwalają myśleć operatorom o modernizacji i rozbudowie sieci telekomunikacyjnej.

Jak rozwijać i zwiększać przepustowość sieci telekomunikacyjnej
Operatorzy przez lata budowali sieci z nadmiarowością w oparciu o dane zbierane w czasie normalnego korzystania z usług. Użytkownicy końcowi jeszcze na początku 2020 roku postrzegali zaś 100 MB/s jako pasmo więcej niż wystarczające. Dostawcy Internetu obserwowali też stosunkowo niskie wykorzystanie przepustowości łącz. W ciągu dnia był to poziom 10-20 proc., a  wieczorny szczyt ruchu oscylował wokół 30-50 proc. Zapasy przepustowości miały w związku z tym spokojnie wystarczyć na kolejne lata. W takiej sytuacji zastała nas pandemia, a wszelkie statystyki nagle poszybowały w górę.

Nowa rzeczywistość dla sieci telekomunikacyjnej

Nic też dziwnego, że ostatni rok przyniósł poważne zmiany na rynku. Praca i nauka zdalna, a także rozrywka online sprawiły, że Internet stał się artykułem pierwszej potrzeby. Szybko rosną przy tym wymagania klientów w zakresie sieci telekomunikacyjnej.

Z perspektywy VECTOR TECH SOLUTIONS obserwowaliśmy jak w 2020 roku inwestycje wyraźnie wyhamowują. Nasi niepewni przyszłości Partnerzy realizowali jedynie inwestycje krytyczne. Nie mieli też pewności w jakie rozwiązania inwestować. W ciągu ostatnich miesięcy nastąpiła jednak zmiana tego trendu. Ma to związek między innymi z ofertą vendorów.

Oczekiwaną przez naszych Partnerów większą przepustowość, łatwiejsze zarządzanie siecią i bezpieczeństwo zapewniają im nowe przełączniki Huawei z grupy produktów S67xx. Oferujemy je jako nowy standard usług dla biznesu.

Różne potrzeby

Jesteśmy też świadomi, że duża różnorodność architektury ISP wymaga rozwiązań, które precyzyjnie trafiają w potrzeby i możliwości operatorów. W związku z tym oferujemy przełączniki Cloud Engine Huawei S6730-H z różną liczbą portów:

  • S6730-H48X6C – dostępne porty 48x 10GE SFP+, 6x 40/100GE QSFP28
  • S6730-H24X6C – dostępne porty 24x 10GE SFP+, 6x 40/100GE QSFP28

Zwracamy przy tym szczególną uwagę na dwa nowe przełączniki, które pojawiły się w naszej ofercie w kwietniu:

  • S6730-H24X4Y4C – dostępne porty 24x 10GE SFP+, 4x 25GE SFP28, 4x 40/100GE QSFP28
  • S6730-H28Y4C – dostępne porty 28x 25GE SFP28, 4x 40/100GE QSFP28

Czas na rozwój sieci

Jednocześnie nasi eksperci zwracają uwagę, że jest to dla naszych Partnerów bardzo dobry moment na rozwój.

Wielu znanych nam operatorów odnotowało w ostatnich miesiącach widoczny przyrost liczby abonentów mówi Grzegorz Madejczyk, Key Account Manager VECTOR TECH SOLUTIONS, który w wspiera operatorów ISP w rozwoju ich biznesu. Ma to związek z tym, że dotychczasowi użytkownicy Internetu mobilnego zorientowali się, że samo LTE im już nie wystarczy. Zapraszam do kontaktu by wspólnie wybrać najlepsze rozwiązania technologicznych w zakresie rozwoju i optymalizacji konkretnej sieci, biorąc także pod uwagę perspektywę jej rozwoju. Nie bez powodu nie ma przecież jednego rozwiązania dla wszystkich – dodaje.

Zobacz więcej informacji o naszych rozwiązaniach sieciowych.

 

Inni przeczytali także: