Nowe oblicze technologii DOCSIS 3.0 – Telekabel 03.2014

Telekabel_03.2014_nocton_VECTOR_Page_1W czasach rosnącej konkurencji i zwiększających się wymagań abonentów jednym z najważniejszych sposobów na pozyskanie i utrzymanie Klienta jest ciągłe rozszerzanie oferty oraz stałe podnoszenie jakości świadczonych usług. Zapewnienie szybkiego dostępu do Internetu to obecnie jedno z głównych wyzwań, przed jakim stoją operatorzy sieci kablowych. 

Realne zapotrzebowanie na prędkość jest obecnie dużo niższe niż to, które proponują najwyższe oferty. Najczęściej kupowane pakiety to 20-40 Mb/s, przy czym średnie ciągłe zużycie pasma przez pojedynczego abonenta oscyluje na poziomie ok. 400 – 500 Mb/s, co sprawia, że sieci nie są efektywnie wykorzystywane. Ponadto, poszukując nowych rozwiązań, operatorzy często decydują się na współdzielenie dostępnego pasma poprzez łączenie w ramach jednej sieci różnych technologii dostępu.

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, zapewniających usługi szybkiego dostępu do Internetu, najczęściej obecnie spotykaną i wykorzystywaną technologią jest standard DOCSIS 3.0. Technologia ta, oferując wysokie przepływności, jest najczęściej wybierana dla wdrożeń o dużej skali. W przypadku bardzo małych sieci, DOCSIS 3.0 jest technologią relatywnie drogą i nieopłacalną.
W odpowiedzi na potrzeby rynku konieczne stało się stworzenie platformy o dużo niższym koszcie wdrożenia standardu DOCSIS 3.0, zapewniającej opłacalność obsługi obszaru o niewielkiej ilości abonentów.

nocton C-DOCCIS mini CMTS

Rozwiązaniem, spełniającym powyższe warunki, jest nowa linia produktów nocton C-DOCSIS mini CMTS, będąca w ofercie firmy VECTOR. Produkty te, zawierają dedykowany chipset Broadcom (C-DOCSIS) oparty o standard DOCSIS 3.0. nocton współpracuje z modemami zgodnymi z DOCSIS/EuroDOCSIS 3.0, jednocześnie wspierając starszy standard DOCSIS 1.x i 2.0.
Podstawową właściwością C-DOCSIS jest efektywne kosztowo świadczenie usług o wysokich przepływnościach, przy wykorzystaniu istniejącej już sieci koncentrycznej. Ta wyróżniająca się wśród innych dostępnych na rynku CMTS-ów funkcjonalność sprawia, że produkty z serii nocton C-DOCSIS mini CMTS stanowią prostą i tanią alternatywę, zarówno dla operatorów HFC jak i ISP.

Urządzenia nocton C-DOCSIS mini CMTS zaprojektowane zostały zgodnie ze specyfikacją DOCSIS/EuroDOCSIS 3.0, umożliwiając świadczenie usług transmisji danych przy wykorzystaniu sprawdzonej technologii. Obsługują one do 4 kanałów upstream i do 16 kanałów downstream, oferując maksymalne przepływności na poziomie do 880 Mb/s w kierunku do abonenta i do 120 Mb/s – od abonenta.
Produkty nocton mogą zastąpić lub uzupełnić dotychczasowe CMTS-y w małych sieciach HFC, obsługując do 256 jednocześnie pracujących modemów kablowych, zgodnych z DOCSIS/EuroDOCSIS 3.0 i 2.0. Ponadto nocton umożliwia obsługę telefonii (VoIP) oraz dodatkowo, dzięki wbudowanej funkcjonalności EdgeQAM i przezroczystej transmisji IPTV, pozwala na wdrożenie usług telewizji cyfrowej.

Ze względu na różną specyfikę budowy sieci zaprojektowano dwie wersje C-DOCSIS mini CMTS: nocton xs i nocton hs.

Telekabel_03.2014_nocton_VECTOR_Page_2

nocton hs C-DOCSIS mini CMTS

Zastosowanie hermetycznej obudowy umożliwia instalację w dowolnej szafie rack, w studzience telekomunikacyjnej, na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Zdalne zasilanie poprzez sieć koncentryczną (28-60V AC) pozwala na instalację w miejscu pozbawionym lokalnego punktu zasilającego, najczęściej w miejscu instalacji węzła optycznego sieci HFC. nocton hs przeznaczony jest do świadczenia usług transmisji danych na odcinku ostatniej mili. Urządzenie umożliwia dostęp do sieci za pomocą kabla koncentrycznego, dochodzącego do domu abonenta.

nocton xs C-DOCSIS mini CMTS

Kompaktowa obudowa daje duże możliwości opcji instalacyjnych: wewnątrz budynku lub w szafie telekomunikacyjnej z dostępem do zasilania 230V AC. Pozwala również na montaż naścienny lub w szafie rack 19”. Mini CMTS może być zainstalowany w headend/hub’ie u operatora kablowego lub wykorzystany na odcinku ostatniej mili w sieci. Urządzenie umożliwia świadczenie usług dostępu do Internetu z wykorzystaniem kabla koncentrycznego, doprowadzonego do domu abonenta.

 

Sposoby implementacji nocton C-DOCSIS mini CMTS

Elastyczne rozwiązanie nocton C-DOCSIS mini CMTS pozwala na zainstalowanie go w różnych konfiguracjach sieci.

W przypadku operatora kablowego, planującego wdrożenie standardu DOCSIS 3.0, uzupełnia się istniejącą sieć o nocton mini CMTS, który stanowi dodatkowe urządzenie w headendzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu operator może świadczyć usługi na dotychczasowym poziomie. Dodatkowo, dla wybranych abonentów operator może znacznie zwiększyć oferowane przepływności poprzez wykorzystanie modemów zgodnych z DOCSIS 3.0, podłączonych do sieci zarządzanej przez nocton. Taki scenariusz pozwala na stopniowe wdrażanie standardu DOCSIS 3.0 w dotychczasowej sieci.

Inną możliwością wykorzystania produktów z serii nocton jest ich implementacja w niewielkiej sieci kablowej lub jej fragmencie, do 256 abonentów działających w oparciu o starsze standardy DOCSIS 1.x i 2.0. Aby umożliwić świadczenie usług o wyższych przepływnościach, zgodnych ze standardem DOCSIS 3.0, zastępuje się dotychczasowy CMTS DOCSIS 1.x i 2.0 nocton-em. Jednocześnie wymienia się dotychczasowe modemy kablowe na zgodne z DOCSIS 3.0, dzięki czemu użytkownik końcowy otrzymuje wysokie przepływności. W tym scenariuszu przejście na DOCSIS 3.0 następuje szybko i jednocześnie dla wszystkich abonentów.

Dodatkowo, dzięki wbudowanej funkcjonalności EdgeQAM operator może wykorzystać nocton do transmisji telewizji cyfrowej DVB-C.

Technologia DOCSIS jest stworzona dla operatora kablowego, ale specyfika budowy tego urządzenia pozwala wykorzystać istniejącą budynkową sieć koncentryczną do świadczenia usług dostępu do Internetu również u operatora ISP. Aby uniknąć położenia nowego okablowania, wykorzystuje się istniejącą sieć koncentryczną, w której umieszcza się nocton’a na brzegu sieci. W przypadku domków jednorodzinnych, do których nie ma położonej infrastruktury światłowodowej, świadczenie dostępu do internetu można zapewnić poprzez postawienie radiolinii z 1 GbE. Dzięki temu, przy niewielkich nakładach finansowych można świadczyć usługi szybkiej transmisji danych. Oczywiście nocton również zapewnia możliwości dostarczenia usług telefonii oraz telewizji cyfrowej IPTV.

Kolejnym przykładem zastosowania nocton C-DOSCIS mini CMTS są obiekty MDU (wieloabonenckie budynki typu akademik, hotel), gdzie chcąc zapewnić szybki dostęp do Internetu dla dużej ilości abonentów końcowych, wykorzystuje się istniejącą już budynkową sieć koncentryczną. W takim rozwiązaniu umieszcza się nocton mini CMTS w budynku i za jego pomocą świadczy usługi dostępu do sieci.
Jeżeli infrastruktura nie dochodzi do każdego pomieszczenia (kończy się np. na korytarzu), można zastosować modemy kablowe obsługujące transmisję WiFi i za ich pomocą świadczyć bezprzewodowe usługi dostępu do sieci. Dodatkowo, jeżeli operator ma możliwość podłączyć sygnał TV do sieci zawierającej nocton, może on wtedy świadczyć komplet usług: telewizja + Internet.
Telekabel_03.2014_nocton_VECTOR_Page_3Przewagi C-DOCSIS nad innym CMTS

W przeciwieństwie do dotychczas dostępnych na rynku CMTS-ów, nocton umożliwia świadczenie usług szybkiego dostępu do Internetu z wykorzystaniem istniejącej sieci koncentrycznej, bez konieczności inwestycji w jej budowę lub modernizację. nocton C-DOCSIS mini CMTS może również pracować jako modulator Edge QAM. Szerokie możliwości instalacji produktów nocton – w szafie rack lub studzience telekomunikacyjnej, wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, sprawiają, że urządzenie można wykorzystać w dowolnym odcinku sieci operatora.
Gwarancją niskiej awaryjności oraz wysokiej trwałości produktów z serii nocton C-DOCSIS mini CMTS jest wykorzystanie pasywnego systemu chłodzenia. Dodatkowo, w odróżnieniu od CMTS DOCSIS, nocton C-DOCSIS ma znacznie niższy poziom poboru mocy, pozwalający na dłuższą pracę na zasilaniu awaryjnym (np. UPS), jak i na zasilaniu zdalnym. Zarządzanie urządzeniem nocton odbywa się poprzez WWW.

Seria produktów nocton xs i hs zgodna ze standardem DOCSIS/EuroDOCSIS 3.0 pozwala na zachowanie kompatybilności z dotychczas dostępnymi standardami, gwarantując ciągłe poszerzenie oferty i podnoszenie jakości świadczonych usług. Nowa oferta VECTOR, zapewniając wysokie przepływności, pozwala dopasować rozwiązanie transmisji danych do indywidualnych wymagań każdego operatora, a stabilność rozwiązania zabezpiecza jego biznes na kolejne lata. Oferowane przez VECTOR rozwiązanie C-DOCSIS gwarantuje przeprowadzenie inwestycji w sposób bezpieczny przy niskich kosztach i minimalnym ryzyku.

 

 

Inni przeczytali także: