Odbiór sygnałów MPEG-4 oraz konwersja do postaci MPEG-2 i analogowej – Telekabel 04.2010

Telekabel 04.2010ODBIÓR SYGNAŁÓW MPEG-4 ORAZ KONWERSJA DO POSTACI MPEG-2 I ANALOGOWEJ

Wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym zmieniają się sposoby komunikacji i przekazu treści. Innowacyjne rozwiązania producentów sprzętu dla przemysłu telekomunikacyjnego i radiowo-telewizyjnego formują nową jakość odbioru informacji, zmieniając jednocześnie sposób jej transmisji.

Obecnie jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju telewizji cyfrowej, która pozwala na zwiększenie oferty programowej przy jednoczesnej poprawie jakości odbioru. Przejście z analogowego nadawania sygnału na „cyfrę” stawia operatorów przed koniecznością dostosowania sieci do nowego sposobu przekazu treści. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, za pomocą których będą oni mogli przystosować swoje sieci do transmisji i odbioru sygnału cyfrowego. Które z nich jest najbardziej opłacalne?

Obecnie w cyfrowej transmisji treści wykorzystywana jest technika kompresji, realizowana w oparciu o zbiór standardów MPEG, dotyczących kodowania sygnałów audio-video do skompresowanej postaci cyfrowej i odwrotnie. Najpowszechniej stosowana jest wersja MPEG-2, która stopniowo zastępowana jest nowocześniejszym formatem MPEG-4, przynoszącym poprawę efektywności kodowania.

Dzisiaj w Polsce w sieciach kablowych funkcjonują głównie dekodery MPEG-2 SD, a set-top-boxy MPEG-2/MPEG-4 HD są wciąż jeszcze mało rozpowszechnione. Odbiorniki satelitarne stosowane przez operatorów mają możliwość dekodowania do postaci analogowej jedynie sygnałów MPEG-2 oraz deskramblowania sygnału bez zmiany kodowania. Platformy satelitarne oferują coraz większą dostępność sygnałów kodowanych w formacie MPEG-4 (SD i HD). Również Telewizja Polska S.A. uruchomiła nadawanie za pomocą nowego multipleksu MPEG-4, a stary format MPEG-2 ma zostać wkrótce całkowicie wyłączony.

Operatorzy sieci multimedialnych, żeby wykorzystać treści nadawane w coraz bardziej popularnym standardzie MPEG-4 mają kilka możliwości ich transmisji. Mogą oni przy użyciu deskramblera odebrać sygnał w takiej postaci, w jakiej jest on nadawany i przesyłać go w sieci w postaci MPEG-4. Takie rozwiązanie w przypadku treści HD nie stwarza żadnych problemów z uwagi na to, że każdy STB HD jest zdolny do odbioru sygnałów MPEG-4. Jednak w przypadku treści SD istnieje ograniczenie, wynikające z tego, iż do ich przesyłu nie można zastosować zwykłych set-top-boxów SD MPEG-2. Kolejną niedogodnością tej metody jest brak możliwości transmisji sygnału w wersji analogowej. Operatorzy mogą też odebrać sygnał za pomocą deskramblera i transkodować sygnał do formatu MPEG-2. Ten sposób znajduje zastosowanie jedynie w przypadku treści SD, ponieważ umożliwia on ich odbiór przy użyciu zwykłego set-top-boxa, natomiast nie pozwala odbierać treści HD, które w tej metodzie w ogóle nie są używane. Podobnie jak poprzednio, również i w tym przypadku, nie można transmitować sygnału w wersji analogowej. Operatorzy mają również możliwość odbioru sygnału z użyciem odbiornika IRD MPEG-4, co pozwala odebrać treści SD, odebrać i konwertować treści HD do rozdzielczości SD, a następnie przesłać je na koder MPEG-2 oraz na modulator analogowy.

Telekabel 04.2010Firma VECTOR, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom operatorów telewizyjnych i telekomunikacyjnych, wprowadza do swojej oferty profesjonalne rozwiązanie służące do odbioru programów nadawanych w formacie MPEG-4, a następnie kompresji, multipleksacji i przesyłu sygnału cyfrowego w formacie MPEG-2, jak również w postaci analogowej.

Należy podkreślić, iż VECTOR oferuje kompletne rozwiązanie zawierające sprzęt, oprogramowanie oraz wsparcie usługowe począwszy od zaprojektowania rozwiązania, poprzez prowadzenie projektu wdrożenia systemu i integracji z systemami i siecią operatora do utrzymania i suportu systemu w okresie jego eksploatacji.

W skład systemu, oferowanego przez VECTOR, wchodzą: odbiornik IRD DRP 393, koder EMA 207 oraz koder Encore.

Odbiornik IRD 393 przeznaczony jest do samodzielnej operacji w stacjach czołowych CATV oraz systemach szerokopasmowych. Rozwiązanie pozwala deskramblować i dekodować treści MPEG-4, umożliwiając odbiór programów telewizyjnych nie tylko w standardzie MPEG-4, ale także w formacie MPEG-2 oraz w postaci analogowej – odbiornik pozwala na kodowanie cyfrowego sygnału w standardzie DVB-S i DVB-S2 do postaci SDI, Audio/Video, IP lub ASI. Rozwiązanie ma możliwość dekodowania jednego kanału video oraz do czterech kanałów audio (stereo).

Koder EMA 207 to nowoczesne i efektywne kosztowo urządzenie wykorzystywane w headendach sieci kablowych oraz w sieciach telekomunikacyjnych do dystrybucji cyfrowej treści video. EMA 207 pozwala na jednoczesne kodowanie sygnałów analogowych z czterech źródeł podłączonych poprzez wejścia Audio/Video lub SDI do postaci pojedynczego strumienia wyjściowego ASI. Urządzenie posiada wbudowane niezależne wejście ASI, wykorzystywane do łączenia kilku koderów EMA 207 w celu stworzenia cyfrowego strumienia transportowego ASI-TS z wielu programów. Interface ASI pierwszego modułu w kaskadzie może być również wykorzystywany do wprowadzania innych sygnałów ASI-TS. Koder EMA 207 posiada wbudowany webserver, dzięki któremu możliwa jest zdalna konfiguracja i kontrola urządzenia.

Koder ENCORE pozwala na kodowanie sygnału, pochodzącego z jednego, dwóch, trzech lub czterech źródeł, podłączonych poprzez wejścia Audio/Video lub SDI do postaci strumienia wyjściowego ASI lub IP. Urządzenie umożliwia odtwarzanie dźwięku w systemie Digital Dolby AC3.

W czasach dynamicznej cyfryzacji oraz powszechnego przechodzenia nadawców treści na standard kompresji MPEG-4 propozycja firmy VECTOR jest niewątpliwie jedną z najtrafniejszych odpowiedzi na potrzeby operatorów telewizyjnych. Urządzenia, zaproponowane przez VECTOR, to profesjonalne rozwiązanie, pozwalające operatorom w łatwy i efektywny sposób przygotować ofertę na nową cyfrową przyszłość.

Inni przeczytali także: