Platforma E6000 – maksymalne wykorzystanie dostepnego pasma – Telekabel 11.2013

TELEKABEL 11.2013Rosnące potrzeby abonentów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych wpływają na ciągły rozwój biznesu operatorów kablowych. Dynamiczny postęp technologiczny, a także duża konkurencja na rynku są niezaprzeczalnymi czynnikami pobudzającymi inwestycje w branży.

Wśród dostępnych na rynku nowych technologii, operatorzy kablowi szukają rozwiązania, dzięki któremu będą w stanie nie tylko sprostać bieżącym potrzebom rynku, ale również efektywnie wykorzystać możliwości systemu pod kątem przyszłych inwestycji. Proces rozbudowy infrastruktury sieci powinien być przeprowadzony w bezpieczny sposób, przy niskich wydatkach kapitałowych i z zachowaniem minimalnego ryzyka inwestycyjnego.
Jednym z wyzwań, przed jakim stoją aktualnie operatorzy, jest potrzeba zapewnienia wzrostu dostępnej prędkości dla abonenta oraz ciągła konieczność wzbogacania oferty o nowe usługi dodane np: o OTT, video wysokiej rozdzielczości, inteligentny dom czy wysokiej przepustowości dostęp do serwisów społecznościowych. Usługi te wymagają coraz większej ilości pasma. Odpowiedzią na powyższe wymagania jest platforma E6000 firmy ARRIS, która wspiera operatorów w maksymalnym wykorzystaniu dostępnego pasma, gwarantuje zabezpieczenie inwestycji na przyszłość oraz zapewnia znacznie obniżenie nakładów na utrzymanie infrastruktury.

TELEKABEL 11.2013Głównym założeniem przy projektowaniu E6000 było zagwarantowanie operatorowi bezpiecznej inwestycji w system, który pozwoli spełnić wymagania rynku przez następne kilkanaście lat. W chwili obecnej platforma spełnia najbardziej pożądaną na rynku potrzebę udostępnienia dużego pasma dla klienta, będąc CMTSem o wysokiej gęstości. Operator kablowy może w pełni efektywnie wykorzystać dostępne pasmo. Otrzymuje możliwość zwiększenia ilości kanałów cyfrowych na port fizyczny, aż do zajęcia całego dostępnego miejsca w planie kanałowym. Nie wymaga to dzielenia rejonów optycznych na coraz mniejsze obszary, ograniczając przy tym koszty CAPEX. Zwiększając ilość kanałów cyfrowych w każdym z obszarów sieci, platforma optymalnie wykorzystuje pasmo i umożliwia świadczenie usług wysokiej przepustowości nawet powyżej 1 Gbps. Rozwiązanie również wpływa na ograniczenie kosztów OPEX poprzez: mniejszy pobór mocy, brak konieczności posiadania wielu elementów backupowych, czy też oszczędnością miejsca na stacji czołowej.

Podobnie jak kontroler modemów kablowych C4, platforma E6000 zapewnia wysoką niezawodność, wydajność oraz skalowalność. Urządzenie jest w pełni redundantne: charakteryzuje się brakiem pojedynczych punktów awarii, przełączeniem elementów bez jakiegokolwiek wpływu na świadczone usługi, możliwością umieszczania kart w czasie pracy urządzenia oraz pełną gotowością na świadczenie usług w oparciu o IPv6.

E6000 charakteryzuje się również niedoścignioną w branży niezawodnością systemu na poziomie operatorskim – 99,999%. Dzięki zastosowaniu przemyślanego systemu automatycznej rekonfiguracji i pełnej redundancji wszystkich elementów platformy, E6000 zapewnia nieprzerwane świadczenie usług systemowych dla dziesiątków tysięcy klientów.
Platforma gwarantuje możliwość świadczenia usług z najwyższą na rynku prędkością. W urządzaniu zaimplementowano matrycę przełączającą o przepustowości terabitowej. Konstrukcja E6000 została wykonana według założeń określonych przez ATCA (Advanced Telecommunications Computing Architecture), przez co nie ogranicza możliwości stosowania jednego rodzaju technologii dostępowej.

Innowacyjność rozwiązania pozwala na wzbogacenie oferty dla Klientów przez obsługę nie tylko bardzo szybkiego Internetu ale również umożliwia świadczenie nowych usług, np.: usług Video – jako EQAM DVB, VOD, pre/post processing (transcoding, scrambling, ad-insertion). W przyszłości pozwoli to dodatkowo na szybką implementację nowej oferty, wynikającej z trendu migracji usług do IP, bez dużych nakładów, związanych z zakupem dodatkowego sprzętu.

Rozwiązanie E6000 jest kontynuacją odnoszącej sukcesy rynkowe linii kontrolerów modemów kablowych C4, których skalowalność i architektura gwarantuje wysoką wydajność oraz możliwość dostarczania abonentom nowoczesnych i zróżnicowanych usług. CMTS C4 jest obecny na rynku od ponad 10 lat i stał się jedną z najbardziej niezawodnych platform kontrolerów modemów kablowych w branży. Operatorzy doceniają jego wydajność, gęstość oraz niskie koszty utrzymania, dzięki czemu stanowi idealne urządzenie dla najbardziej wymagających klientów. Sprawdzone w sieciach operatorów rozwiązanie oraz jego wysoka stabilność potwierdzają najwięksi gracze rynkowi, dzięki temu platforma stanowi podstawę biznesu usług kablowych nawet dla nowo powstających sieci.
Platformy CMTS firmy ARRIS umożliwiają operatorowi uzyskanie maksymalnej wydajności z pojedynczego chassis, o najwyższej na rynku gęstości na jeden moduł, co pozwala na świadczenie większej ilości usług z większą prędkością. Bezprzerwowe świadczenie oferty, którą zapewnia system automatycznej rekonfiguracji i redundancji, sprawia że operator uzyskuje wzrost satysfakcji abonenta z wybranej oferty oraz jest w stanie zapewnić swoim klientom najwyższy poziom usług.

Uzupełnienie oferty VECTOR o platformę E6000 rozszerza portfolio firmy w segmencie rozwiązań transmisji danych: od CMTS C4c, dedykowanego dla małych i średnich sieci, poprzez C4 dla średnich i dużych operatorów, a skończywszy na E6000 – platformie dedykowanej dużym i największym operatorom. Taka propozycja rynkowa pozwala odpowiedzieć na różnego rodzaju potrzeby branży i dopasować rozwiązanie transmisji danych do indywidualnych wymagań każdego operatora jednocześnie zabezpieczać biznes na wiele kolejnych lat .

Inni przeczytali także: