Rozwiązania IPTV dla operatorów

W ostatnim czasie coraz częściej na rynku mówi się o systemach telewizji cyfrowej. Część z nich opiera się na protokole TCPIP. Tego typu rozwiązaniami interesują się zarówno operatorzy sieci HFC, jak również operatorzy kojarzeni dotychczas ze światem połączeń głosowych oraz Internetu, czyli operatorzy stacjonarnych sieci telefonicznych – tzw. Telco.

Definicja systemu IPTV jest może być bardzo szeroka i obejmować różne zagadnienia.  Jednak w rozumieniu naszej Firmy system IPTV oznacza system telewizji internetowej umożliwiającej odbiór programów i treści telewizyjnych na odbiorniku telewizyjnym podłączonym do sieci IP poprzez specjalnie dedykowane urządzenie zwane SetTopBox’em.

Kompletny system IPTV dedykowany dla operatora składa się następujących głównych elementów, należą do nich:

  • Stacja czołowa systemu IPTV (Head End)– odpowiedzialna za odbiór i dystrybucję w sieci IP operatora kanałów telewizyjnych
  • Platforma Middleware – odpowiedzialna za zarządzanie systemem IPTV oraz zarządzanie interfejsem użytkownika
  • Conditional Access System (CAS) – system odpowiedzialny za zabezpieczenie treści przesyłanej w sieci  IPTV (np. kanałów telewizyjnych) oraz za bezpieczne dystrybuowanie contentu
  • Video On Demand System (VoD) – system odpowiedzialny za dostarczanie treści na specjalne żądanie użytkownika (np. wirtualna wypożyczalnia filmów video)
  • Content Management Solution – specjalny system do zarządzania contentem
  • SetTopBox’y (STB) – urządzenia końcowe użytkownika służące do odbioru przesyłanych treści Video

W zależności od potrzeb operatora system IPTV może być zbudowany w określonej konfiguracji. Np. przy jego budowie nie jest konieczne od początku wdrażanie systemu VoD czy CAS. Systemy tego typu można rozbudowywać w kolejnych etapach budowy oferty usługowej dla abonenta. Zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami handlowymi w celu określenia projektu technicznego i oferty handlowej.

Inni przeczytali także: