Jednym z kierunków rozwoju systemu pamięci masowej jest Software-Defined Storage. Wykorzystuje on rozwiązania programistyczne do budowy usług w tym zakresie i zapewnia dostęp do danych bez względu na lokalizację użytkownika. Na czym polega to rozwiązanie i jakie może przynieść korzyści dla biznesu?
W dobie ciągłego rozwoju technologii i powstawania nowych rozwiązań, takich jak sieci 5G, sztuczna inteligencja (AI) czy cloud, systemy pamięci masowej w centrach danych muszą odpowiadać na rosnącą w szybkim tempie liczbę zapytań. Warto zauważyć rozmiar przechowywanych na zasobach danych wzrósł o ponad 5000% w ciągu zaledwie 10 lat. Istniejąca infrastruktura, która już dziś jest mocno obciążona, musi sobie radzić z wyzwaniami:
W tym przypadku, może znaleźć zastosowanie Software-Defined Storage, czyli przestrzeń definiowana programowo.
Podstawę SDS stanowi oprogramowanie łączące zasoby z firmowych serwerów w całość. Dodatkowo implementuje wiele funkcji, które zapewniają macierze – dotyczą one m.in. wydajności działania systemu czy bezpieczeństwa i ochrony danych. Umożliwia stworzenie wspólnego zasobu dyskowego z różnorodnych maszyn oraz swobodę wyboru komponentów przy budowie storage’u. Zamiast rozbudowanej platformy sprzętowej, firmy opierają pracę na oprogramowaniu, które w formie SDS można uruchomić na kompatybilnych serwerach.
– Jeśli dojdzie do awarii, pracę uszkodzonego węzła (serwera) automatycznie „przejmuje” kolejny element w sieci. Dany serwer niemal od razu jest konfigurowany przez oprogramowanie SDS, a zasoby automatycznie przesuwane do puli całego systemu. Nie ma też praktycznie ograniczeń jeśli chodzi o skalowalność rozwiązania. W przypadku macierzy dyskowej musimy pamiętać, że architektura urządzenia wyznacza granicę jego maksymalnej wydajności. SDS charakteryzuje się zaś tym, że wraz z przyrostem węzłów automatycznie rośnie wydajność całego systemu – wyjaśnia Łukasz Wasielewski, System Engineer – Data Center & Cloud w VECTOR TECH SOLUTIONS.
Jednym z dostawców rozwiązań z zakresie SDS jest nasz partner technologiczny Huawei. FusionStorage to najnowszy produkt marki w kategorii rozproszonej pamięci masowej, oparty na platformie sprzętowej x86. Klientów budujących nową chmurę DC, może wesprzeć w budowaniu zasobów, które spełniają obecne i przyszłe wymagania dotyczące pojemności, a także mocy obliczeniowej systemu. Pomogą również w optymalizacji całkowitych kosztów użytkowania infrastruktury. Z kolei firmom, które mają już funkcjonujące centra danych, może zapewnić wydajne usługi przechowywania danych i dostępu do aplikacji.
Poprzez rozwiązania takie jak FusionStorage, przedsiębiorstwa mogą wykorzystać nowoczesne narzędzia programistyczne do budowy zasobów pamięci masowej definiowanych opartych na SDS. Zapewnia następujące funkcjonalności:
Zastosowanie rozwiązań opartych na Software-Defined Storage daje wymierne korzyści związane z łatwością zakupu, wdrażania, zarządzania i późniejszego wsparcia. Według szacunków Gartnera, do 2021 r. Ponad 80% danych biznesowych będzie przechowywanych w skalowalnych systemach pamięci masowej w centrach danych w przedsiębiorstwach i chmurach. Obecnie ten odsetek wynosi ok. 30%.
– Użycie SDS do głównych obciążeń systemu, które obejmują przynajmniej niektóre aplikacje o znaczeniu krytycznym, jest stosunkowo nowe. Konwergentna infrastruktura staje się jednak coraz bardziej popularna ze względu na łatwość zakupu, wdrażania, zarządzania i wsparcia – dodaje Łukasz Wasielewski.
Jak pokazują dane IDC, Huawei jest najszybciej rozwijającym się dostawcą pamięci masowych opartych na technologii flash na całym świecie. Dostarcza infrastrukturę pamięci masowej wykorzystywaną do pracy autorskiej chmury publicznej (ang. Public cloud), której skala pojemności przekroczyła już 1000PB i nadal dynamicznie rośnie.
Jako Value Added Partner, VECTOR TECH SOLUTIONS, współpracuje bezpośrednio z Huawei w Polsce. Mamy na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów, w których wykorzystywaliśmy urządzeń tego producenta, więc bez problemu dobierzemy rozwiązania dopasowane do potrzeb i specyfiki klienta. Gwarantujemy wsparcie na każdym etapie projektu – od analizy, przez dobór rozwiązania, aż po jego uruchomienie.
W katalogu produktów na naszej stronie możecie się także zapoznać z dokładną specyfikacją FusionStorage.
Masz dodatkowe pytania? Jesteś zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami poprzez poniższy baner i umów się na konsultację. Nasi inżynierowie chętnie udzielą dodatkowych informacji na temat Software-Defined Storage.