Superszybki internet niebawem w polskich sieciach kablowych

Być może niebawem największe sieci kablowe będą oferować internet nawet z przepustowościami powyżej 100 Mbit/s.
Wszystko za sprawą standardu transmisji danych DOCSIS 3.0 – który właśnie jest testowany także w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu roku do oferty sieci kablowych zostaną wprowadzone superszybkie łącza internetowe – wynika z ustaleń PasjiGSM.pl

DOCSIS 3.0 jest testowane w największych polskich sieciach kablowych – UPC, Multimedia, Vectra oraz wielu innych.

Vectra uważnie obserwuje postęp, jaki dokonuje się w możliwościach technologicznych oferowanych operatorom kablowym, także tych związanych ze standardem DOCSIS 3.0 Obecnie z powodzeniem wdrożyliśmy system testowy. Wyniki testu pozwalają nam potwierdzić, że jesteśmy gotowi do komercyjnego świadczenia usług w oparciu o DOCSIS 3.0. Oczywiście pełne wdrożenie standardu nie jest jeszcze zaplanowane – wymusi je sytuacja rynkowa w reakcji na zapotrzebowanie klientów na wysokie przepływności. Jednak technicznie jesteśmy gotowi na wprowadzenie tego standardu we wszystkich większych miejscowościach, w których VECTRA posiada swoje sieci kablowe. Nasi inżynierowie przeprowadzający testy bardzo pozytywnie wypowiadają się o możliwościach DOSCIS 3.0. – mówi PasjiGSM.pl Bartłomiej Irzyński, dyrektor departamentu techniki Grupy Vectra.

Co to jest DOCSIS 3.0? – tłumaczy czytelnikom PasjiGSM.pl Marcin Ułasik z fimy VECTOR.

Czym jest standard DOCSIS 3.0? Jest kolejną wersją funkcjonującego w sieciach kablowych standardu systemów szybkiej transmisji danych (Data Over Cable System Interface Specification). W porównaniu do poprzednich wersji standard DOCSIS 3.0 umożliwia:

  • elastyczną konfigurację systemu uwzględniającą zmiany w ruchu sieciowym i zapotrzebowanie abonentów
  • skorzystanie z najnowszych technologii układów scalonych dostępnych na rynku w celu obniżenia kosztów systemu
  • znaczące zwiększenie maksymalnej przepływności możliwej do zaoferowania abonentowi

Generalna idea standardu to „więcej za mniej” czyli możliwość oferowania większego pasma abonentom niższym kosztem. Moment na wdrożenie jest idealny – rosnące zapotrzebowanie na pasmo, coraz więcej treści video dostępnej w internecie, coraz większe rozdzielczości współdzielonych plików.

Źródło: PasjaGSM.pl

Inni przeczytali także: