VECTOR TECH SOLUTIONS uruchomił DOCSIS 3.1

docsis_3.1Podczas Konferencji Technik Szerokopasmowych firma VECTOR TECH SOLUTIONS zademonstrował w warunkach testowych działanie technologii DOCSIS 3.1. To pierwszy tego typu pokaz w Polsce. Firma wykorzystała do tego urządzenie CCAP ARRIS CER E6000, kontrolujące pracę modemów kablowych, instalowanych u abonentów.

– Takie urządzenia są dostępne już od dłuższego czasu. Wygenerowanie sygnału w standardzie DOCISS 3.1 nie jest więc problem. Barierą do wdrożeń komercyjnych są modemy abonenckie, które nie są jeszcze komercyjnie dostępne – wyjaśnia Rafał Słoniewski, solution manager w VECTOR TECH SOLUTIONS.

Według niego polscy operatorzy kablowi mogą zacząć wdrażać tę technologię w przyszłym roku. W 2018 roku takich wdrożeń powinno być już znacznie więcej. Sprzyjać temu może np. fakt, że modemy do 3.1 DOCIS będą relatywnie tańsze niż dla DOCSIS 3.0, bo są rozwijane w oparciu o otwarte standardy.

– Co ważne wdrażanie DOCSIS 3.1 może następować w trybie ewolucji, a nie rewolucji. Na razie jeszcze wielu polskich operatorów nie do końca wykorzystuje pełną funkcjonalność DOCSIS 3.0, gdzie możliwe jest osiągnięcie przepływności do 5 Gb/s na grupę serwisową. Mają więc jeszcze pewne rezerwy w rozwoju swej sieci – podkreśla Rafał Słoniewski

DOCIS 3.1 dzięki bardziej zaawansowanym technikom modulacji umożliwia powiększenie pojemności i szybkości sieci w kierunku dosyłowym i zwrotnym nawet o 50 proc. dla kanałów o tej samej szerokości, w stosunku do wersji poprzedniej. Operatorzy kablowi będą mogli oferować przepustowości w kierunku „downstream” do abonenta sięgające nawet 10 Gbit/s (przy łączeniu kanałów, których również może być więcej niż w wersji poprzedniej) oraz „upstream” od abonenta nawet do 1-2 Gbit/s.

 

MAREK JAŚLAN, TELKO.in

Inni przeczytali także: