VECTOR wdraża standard GPON – Telekabel 05.2012

TelekabelDynamiczny rozwój usług multimedialnych oraz spadek cen sprzętu do ich odbioru powodują ciągły wzrost wymagań abonentów. Operatorzy sieci muszą nieustannie reagować na potrzeby rynku poprzez wprowadzanie nowych technologii, które pozwolą im rozszerzać ofertę o nowe serwisy oraz dostarczać je z największymi osiągalnymi prędkościami. Spośród wielu dostępnych dzisiaj technologii operatorzy sieci coraz chętniej wybierają standard GPON i wdrażają go we współpracy z VECTOR.

Dlaczego GPON?

Technologia gigabitowych pasywnych sieci optycznych pozwala na świadczenie usług telewizji, Internetu i telefonii w jednym światłowodzie, a głównym założeniem koncepcji GPON jest doprowadzenie światłowodu do domu odbiorcy końcowego, co znacząco wpływa na wzrost możliwości przesyłowych sieci.
Technologia GPON pozwala na utworzenie oferty transmisji gigabitowej, czyli 10-krotnie większej niż najszybsza oferta dostępna obecnie na rynku. To również możliwość dostarczenia kompleksowych usług telewizji zarówno analogowej, jak i cyfrowej, Internetu i telefonii oraz usług interaktywnych.

Pasywna sieć optyczna jest to najbardziej ekonomicznie uzasadniona technologia, umożliwiająca zachowanie racjonalnych kosztów inwestycji na poziomie zbliżonym do kosztów budowy sieci w innych technologiach przy jednoczesnym bardzo niskim koszcie eksploatacji i wysokiej niezawodności, wynikających z całkowicie pasywnej struktury i niskiej złożoności architektury.

Dlaczego z VECTOR?

GPON to relatywnie prosta architektura sieci, jednak złożony proces wdrożenia i uruchomienia, dlatego szczególnie ważne jest opracowanie koncepcji wdrożenia począwszy od projektu sieci poprzez projekt implementacji, wdrożenia oraz utrzymania systemu w czasie jego eksploatacji. Firma VECTOR oferuje kompleksowe uruchomienie systemu GPON, oparte na ścisłej współpracy z inżynierami operatora i dostawcy, co gwarantuje realizację wdrożenia, odpowiadającego wymaganiom sieci i planom rozwojowym Klienta.
Firma posiada unikalną na rynku wiedzę i doświadczenie w zakresie technologii pasywnych sieci optycznych, poparte licznymi referencjami zadowolonych Klientów. VECTOR oferuje gotowe i sprawdzone elementy systemu lidera technologii GPON – firmy HUAWEI. Rozwiązania, proponowane przez VECTOR, charakteryzują się maksymalną wydajnością i niską złożonością architektury. Dodatkowo systemy VECTOR, dzięki obniżonym kosztom inwestycyjnym i operacyjnym, gwarantują bezpieczeństwo inwestycji.

TOYA – gigabitowa transmisja danych

Standard GPON we współpracy z VECTOR z sukcesem wdrożyła firma TOYA, czwarty pod względem wielkości operator telewizji kablowej w Polsce. TOYA zapewnia dostęp do Telewizji (w tym autorskiej Telewizji Trzeciej Generacji), Internetu i Telefonii (stacjonarnie i mobilnie) dla 160 tysięcy abonentów własnych sieci w 8 miastach oraz dla 90 tysięcy abonentów sieci partnerskich (13 sieci partnerskich i 25 miast). Wdrożenie standardu GPON pozwoliło firmie osiągnąć gigabitowe prędkości transmisji dla pojedynczego abonenta.
„W odpowiedzi na rosnące potrzeby Klientów oraz wymagania, stawiane przez dynamicznie rozwijający się rynek, zdecydowaliśmy się wdrożyć rozwiązanie FTTH w oparciu o technologię GPON, która pozwala na zaoferowanie abonentom oraz klientom biznesowym bardzo wysokiej jakości usług przy zachowaniu ich bezkonkurencyjnej niezawodności” – powiedział Rafał Banaś, Dyrektor Działu IT w TOYA.
TelekabelUruchomienie systemu GPON w sieci TOYA, zrealizowane przez firmę VECTOR, obejmowało przygotowanie najbardziej optymalnego ekonomicznie projektu wdrożenia, dostarczenie nowoczesnych sprawdzonych rozwiązań GPON, instalację i konfigurację systemu oraz profesjonalne wsparcie techniczne na każdym etapie wdrożenia. W rezultacie operator otrzymał nowoczesny system, dzięki któremu może oferować najnowsze, różnorodne i dochodowe usługi.
„Standard GPON to zupełnie nowy sposób budowy sieci i zarządzania usługami – powiedział Rafał Banaś. – Jest to inwestycja w przyszłość, która odpowiada na nasze potrzeby zarówno obecne, jak również te, które pojawiają się w niedalekiej perspektywie.”

ASTA-NET – nowoczesna sieć światłowodowa

Na wdrożenie technologii GPON we współpracy z VECTOR zdecydowała się również firma ASTA-NET. Operator świadczy usługi w zakresie telewizji kablowej, stałego, szerokopasmowego dostępu do Internetu, telewizji cyfrowej oraz telefonii stacjonarnej na terenie północnej Wielkopolski już od ponad 20 lat. Dostosowując się do stale rosnących potrzeb Klientów, ASTA-NET oferuje produkty na najwyższym poziomie w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne.
„Wśród wielu dostępnych dzisiaj na rynku technologii zdecydowaliśmy się na wdrożenie standardu GPON – powiedział Paweł Kądziela, Dyrektor Działu Marketingu ASTA-NET. – W porównaniu z dotychczasowymi technologiami sieć światłowodowa jest znacznie tańsza w eksploatacji, ponieważ nie są w niej wykorzystywane elementy aktywne. Dodatkowo zastosowanie technologii GPON przyczynia się do wzrostu niezawodności sieci, dzięki podniesionej odporności na uszkodzenia i działania zewnętrzne. Dzięki tej innowacji staliśmy się bardziej atrakcyjni i konkurencyjni na lokalnym rynku usług telekomunikacyjnych.”

Doświadczeni specjaliści VECTOR zaproponowali najbardziej optymalny kosztowo projekt wdrożenia technologii GPON, uwzględniający kompleksowość systemu oraz jego funkcjonalne możliwości w pełni dostosowane do potrzeb i założeń rozwojowych sieci operatora.
„Technologia gigabitowych pasywnych sieci optycznych, wdrożona we współpracy z VECTOR, pozwala nam na przesyłanie danych, głosu i obrazów wideo najwyższej jakości z nieosiągalnymi do tej pory prędkościami rzędu 2,5 gigabitów na sekundę – powiedział Paweł Kądziela. – Za pomocą jednego włókna dostarczamy do klientów pełen pakiet usług multimedialnych o jakości przewyższającej tradycyjne media i możliwości lokalnej konkurencji”.

VECTOR wdraża GPON nie tylko w Polsce

Technologię gigabitowych pasywnych sieci optycznych we współpracy z VECTOR wdrożył również łotewski operator telekomunikacyjny – firma OSTKOM.

„Dzięki zastosowaniu technologii gigabitowych pasywnych sieci optycznych uzyskaliśmy wysoką przepustowość sieci przy jednoczesnej oszczędności wykorzystywanych włókien – powiedział Oleg Stankevitch, Członek Zarządu firmy OSTKOM. – W pełni pasywna architektura sieci pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne i zwiększyć niezawodność systemu. Jesteśmy przekonani, że wdrożenie standardu GPON przyczyni się do wzrostu konkurencyjności naszej firmy na rynku.”
Przy wyborze partnera we wdrażaniu technologii GPON dla łotewskiego operatora jednym z decydujących czynników było doświadczenie firmy VECTOR. „VECTOR zaproponował nam projekt wdrożenia standardu GPON z uwzględnieniem kompleksowości systemu oraz jego funkcjonalnych i konstrukcyjnych możliwości, w pełni przystosowanych do potrzeb naszej sieci, gwarantując bezpieczeństwo inwestycji” – powiedział Oleg Stankevitch.

GPON – inwestycja w przyszłość

Dynamicznie rozwijający się rynek multimediów kreuje nowe technologie i nowe trendy w świadczeniu usług. Wymagania abonentów stale rosną, a operatorzy sieci zmuszani są do wprowadzania zmian w koncepcji budowy i rozbudowy sieci. Technologia GPON, wdrożona we współpracy z VECTOR, pozwala na proste i optymalne kosztowo przechodzenie na nowsze standardy poprzez wymianę tylko części urządzeń, co gwarantuje wysoką ochronę inwestycji w przyszłości.

Inni przeczytali także: