Wirtualizacja środowiska IT. Rozwiązanie, które zapewni efektywność i rozwój biznesu

Wirtualizacja pozwala rozwijać działanie środowisk IT w firmach czy instytucjach. Jedną z wiodących firm na rynku w tym zakresie jest VMware,  którego rozwiązania pomagają podnieść efektywność biznesu i elastyczność organizacji.

– VMware dostarcza szereg rozwiązań, które mają różne zastosowania. Możemy je wykorzystać do wirtualizacji aplikacji, desktopów, storage, sieci czy maszyn wirtualnych. Stanowi też gwarancję przejrzystego programu licencjonowania, który jest dostosowany do różnej wielkości biznesu – mówi Maciej Cichy, Senior Solution Manager w VECTOR TECH SOLUTIONS.

Przykład: w małych firmach świetnie sprawdzi się oferowany na okres 1-5 lat pakiet VMware Essential dedykowany dla 6 CPU (3 serwerów), w skład którego wchodzą 3 ESXi/vSphere wraz z jedną instancją vCenter.

Wirtualizacja środowiska IT z VMware

vSphere – ogólne określenie platformy do wirtualizacji Vmware działającej obecnie w wersji 7. vSphere obejmuje kilka różnych narzędzi i technologii, które współpracują ze sobą zapewniając pełną infrastrukturę do wirtualizacji. W jego skład wchodzą:

 • serwer ESXi – instalowany na tzw. bare metal (serwerze fizycznym – kasetowym blade lub rackowym). Głównym elementem serwera jest Vmkernel, stworzony całkowicie przez VMware. Pracuje on w oparciu o system operacyjny MS Windows lub Linux.
 • serwer vCenter – umożliwiający zcentralizowane zarządzanie wieloma ESXi oraz grupowanie zasobów.
 • vSphere Client – aplikacja do administracji ESXi i vCenter.

Każdy z elementów vSphere spełnia określone funkcje, które razem składają się na wysokiej klasy rozwiązanie do wirtualizacji:

 • VMware ESXi – jak wspomniano powyżej, jest hiperwizorem typu 1. Odpowiada za konceptualizację procesorów, storage, pamięci i innych źródeł na wiele komputerów. ESXi posiada również system plików maszyny wirtualnej, który zapewnia użytkownikom system plików klastrowych dla maszyn wirtualnych o wysokiej wydajności.
 • Serwer vCenter (wcześniej znany jako Virtual Center) – narzędzie do zarządzania, działające jako centrum sterowania dla usług centrum danych. Zapewnia również interfejs API dla vSphere i zarządza ESXi. Serwer vCenter Server umożliwia także tworzenie profili hostów i definiowanie reguł dla określonych hostów ESXi.
 • VMware vSphere Client – interfejs oparty na HTML5, który umożliwia użytkownikom zdalne połączenie z vCenter.
  VMware vSphere Distributed Switch – przełącznik rozproszony, który umożliwia połączenie jednocześnie z wieloma hostami w celu optymalnego zarządzania siecią.
 • vMotion i Storage vMotion – rozwiązania pozwalające na migrację na żywo działających maszyn wirtualnych. Dodatkowo, Storage vMotion umożliwia użytkownikom migrację dysków wirtualnych lub plików konfiguracyjnych.
 • vSphere High Availability (HA)  – zapewnia ciągłość pracy środowiska IT niezbędnego do prowadzenia działalności biznesowej
 • VMware Distributed Resource Scheduler (DRS) i Storage DRS – dwa narzędzia, które dbają o równowagę w ramach platformy vSphere. Pierwszy z nich równoważy moc obliczeniową, zaś Storage DRS wspiera pojemność pamięci we wszystkich kolekcjach magazynów danych.

Niezależnie od tego, na które oprogramowanie się zdecydujemy, należy pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć dane przechowywane w wirtualnym środowisku. Zasada “lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się w tym wypadku doskonale.

VECTOR TECH SOLUTIONS – wspieramy wirtualizację środowisk IT

VECTOR TECH SOLUTIONS realizuje dla klientów projekty obejmujące wdrożenia rozwiązań do wirtualizacji. Mogą one dotyczyć takich aspektów działań jak:

 • budowa od postaw nowego środowiska wirtualizacyjne
 • audyt i rozwiązanie problemów istniejącego już środowiska wirtualizacyjnego
 • optymalizacja pracy środowiska wirtualizacyjnego

Chcecie dowiedzieć się więcej o wirtualizacji? Potrzebujecie rozwiązania dopasowanego pod kątem specyfiki Waszego biznesu? Skontaktujcie się z nami poprzez poniższy baner i skorzystajcie z bezpłatnej konsultacji.

 

Inni przeczytali także: