Systemy OceanStor Dorado 3000 to zupełnie nowe pamięci masowe Huawei typu all-flash, zaprojektowane z myślą o średnich i dużych środowiskach macierzy dyskowych w przedsiębiorstwach. Skierowane są zwłaszcza do administracji państwowej oraz firm z sektora finansów, produkcji czy telekomunikacji.
Systemy wykorzystują technologię FlashLink® dedykowaną All Flash, aby umożliwić masowe przechowywanie danych, zapewnić szybki dostęp, wysoką dostępność i doskonałe ich wykorzystanie, a to wszystko zamknięte w formie energooszczędnych, łatwych w obsłudze urządzeń.
Systemy pamięci masowej OceanStor Dorado oferują wiodącą w branży wydajność i wykorzystują różne mechanizmy do jej zwiększania. Dyski SSD oferują ogromną wydajność oraz zaawansowane technologie redukcji danych.
Rozwiązania All Flash pomagają klientom zmaksymalizować zwrot z inwestycji i spełniają wymagania różnych scenariuszy aplikacji, takich jak przetwarzanie transakcji online (OLTP), przetwarzanie analityczne online (OLAP), przetwarzanie o wysokiej wydajności (HPC), wirtualizacja serwerów, czy też infrastruktura wirtualnego pulpitu (VDI).
Oprócz zapewniania użytkownikom korporacyjnym kompleksowych usług pamięci masowej, systemy macierzy dyskowych All Flash OceanStor Dorado obsługują zaawansowane technologie tworzenia kopii zapasowych danych oraz odzyskiwania po awarii. Dyski SSD zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i płynne działanie usług danych.
Co więcej, jedną z najważniejszych idei systemów pamięci masowej Huawei jest ułatwienie zarządzania, a także zapewnienie wygody konserwacji lokalnej/zdalnej, co znacznie obniża koszty tego typu prac.
Macierz Dorado 3000 V6 to nowy model, następca wersji V3, wzbogacony o wiele udogodnień. Jednym z nich jest wsparcie architektury NVMe, czyli interfejsu, który pozwala na ominięcie wszelkich kontrolerów, adapterów, urządzeń fizycznych na drodze komunikacji pomiędzy procesorem a dyskiem.
W ten sposób uzyskujemy bezpośrednią komunikację, a także znaczne uproszczenie struktury protokołu, a dostęp do danych utrzymuje się na poziomie mikrosekund.
– Dysk PALM NVMe jest zbudowany w nieco inny sposób. Został spłaszczony i wydłużony, dzięki czemu możemy uzyskać większe pojemności. Docelowo możemy umieścić o wiele więcej dysków na froncie macierzy – nawet 36 w półce 2U. W obłożeniu nośnikami o pojemności 15TB czy 30 TB i uwzględnieniu natywnej redukcji danych otrzymujemy w ten sposób nawet 3 petabajty efektywnej przestrzeni danych przy zużyciu energii elektrycznej na poziomie 300W – mówi Łukasz Wasielewski, Solution Engineer w VECTOR TECH SOLUTIONS.
Wdrażanie macierzy o wielkości szafy rakowej bezpowrotnie odeszło zatem do lamusa. Dziś te pojemności mieścimy w macierzach All Flash o wysokości 2U.
W macierzy Dorado 3000, poza domyślnymi portami, konsolą, portem serwisowym czy też portem do zarządzania, mamy już wbudowane w płycie głównej obu kontrolerów 4-porty elektryczne 1GbE, 4 porty 10G SFP+ i SAS do rozbudowy o kolejne półki dyskowe. Daje to nam wysoki komfort już na starcie oraz zapewnia trzy dodatkowe sloty na rozszerzenia, np. na Ethernet czy Fiber Channel.
– Zwróćmy uwagę, że jest to architektura wielowątkowa, wielordzeniowa. Jeżeli spojrzymy na inne tego typu rozwiązania, standardem będzie od 4-8 rdzeni do parunastu w systemach high endowych. Tutaj zaczynamy od 32 rdzeni , co gwarantuje wysoki poziom obsługi każdego serwisu – zwraca uwagę Łukasz Wasielewski.
Systemy pamięci masowej OceanStor Dorado łączą zupełnie nową strukturę sprzętową i architekturę oprogramowania opartą w całości na technologii flash z zaawansowanymi technologiami aplikacji oraz ochrony danych. Rozwiązanie redundantne gwarantuje ciągłość pracy w przypadku awarii któregokolwiek z komponentów.
– Macierze konfigurujemy tak, aby potencjalna awaria nie wpływała na dostępność danych. W klasycznych rozwiązaniach trzeba jednak liczyć się z faktem, że każda z nich obniży wydajność całego systemu. Jeśli na przykład stracilibyśmy jeden kontroler, to wydajność (czy to w postaci liczby operacji na sekundę – takich jak odczyt lub zapis – czy też transmisji danych) spada minimum o połowę. Tutaj w ogóle nie dopuszczamy do podobnej sytuacji – wyjaśnia Łukasz Wasielewski.
Ekspert VECTOR TECH SOLUTIONS zwraca uwagę na fakt, że zapewnia ona cztery kluczowe korzyści – doskonałą wydajność, elastyczną skalowalność, sprawdzoną niezawodność i wysoką dostępność:
– Kontrolery są zwymiarowane w taki sposób, aby niezależnie od rodzaju awarii utrzymały dotychczasowy komfort pracy, bez wpływu na serwisy korzystające z danych. Efekty widać zwłaszcza przy nałożeniu dodatkowych obciążeń. Macierz dyskowa wykorzystuje różnego rodzaju gęste snapshoty, replikację wewnętrzną, rekonstrukcję danych czy też algorytmy systemu operacyjnego macierzy, które dbają o to, żeby nasze dane były bezpieczne, odpowiednio się rozkładały, czy wreszcie: były wysoko dostępne. W architekturze wielowątkowej, w której wdrożone zostały pojedyncze logiczne rdzenie przeznaczone na każdy z tych procesów, dajemy pewność bezpieczeństwa i gwarancję, że urządzenie będzie pracować na wysokim poziomie.
Systemy pamięci masowej OceanStor Dorado wyposażone są w kartę sztucznej inteligencji z chipem, który w inteligentny sposób wspiera starania o wysoką dostępność danych. Poprzez wewnętrzne algorytmy macierz dyskowa bada bowiem, jakie dane częściej użytkujemy.
– Do tej pory administrator IT musiał tego typu procesy ustalać ręcznie poprzez np. Quality of Service czy też tirowanie danych pomiędzy różnymi nośnikami. Tutaj w ogóle nie ma mowy o ręcznej konfiguracji, ponieważ mamy najwyższy poziom all-flashowy. Zawarty chipset uczący się pracy urządzenia analizuje metadane, a co za tym idzie – również scenariusz wykorzystania macierzy w przedsiębiorstwie. Po takiej “nauce” system sam inicjuje podobny proces i przygotowuje najczęściej używane dane w cache-u. Takie zasoby będą dostępne już z poziomu nieulotnej pamięci podręcznej kontrolera – nie odwołujemy się zatem do dysków, do których oczywiście również mamy szybki dostęp – zwraca uwagę Łukasz Wasielewski.
– Nikt wcześniej nie pomyślał o takiej innowacji. Półki dyskowe były zwykłym blaszanym pojemnikiem na kolejne dyski. Huawei nie tylko opracował nową koncepcję, ale również wdrożył ją, zapewniając najwyższe osiągi w rozwiązaniach NVMe. Inteligentne półki dbają o swoje nośniki odciążając główne kontrolery, np. z procesu rekonstrukcji danych. Co ważne: architektura NVMe może osiągnąć nawet milion IOP-sów na jeden dysk. Teoretycznie już przy paru nośnikach osiągamy wydajność skali systemów międzynarodowych korporacji.
Huawei i inni producenci zaproponowali również, jak szerzej wykorzystać tę moc obliczeniową – tak, by przekładał się on nie tylko na wydajność. Jedna z koncepcji obejmuje wspomniany wcześniej RAID, czyli mechanizm, który mimo awarii jednego bądź więcej dysków jednocześnie, zapewnia nadal ciągłość utrzymania dostępu do danych, a tym samym – ciągłość utrzymania biznesu klienta.
W macierzy Huawei przewidziana została również taka ewentualność. Do ochrony przed nią projektanci urządzeń zastosowali różne rozwiązania, w tym Antiwear Leveling, który rozpoczyna rekonstrukcję dysku, jeśli jego żywotność dobiega końca.
Rozpoczęta odbudowa danych odbywa się na pozostałych przestrzeniach, tak aby system mógł sam „dobić” słabszy komponent. Jest to proces w pełni zautomatyzowany. Klienci w ramach wsparcia oraz gwarancji mogą dzięki temu cieszyć się nowo dostarczonym dyskiem bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
– Tutaj również mamy do czynienia z nowym podejściem. Mamy do dyspozycji RAID TP, który odnosi się do Triple Parity, czyli potrójnej parzystości (parzystość to zabezpieczenie danych w RAID). Oznacza ona, że zachwujemy dostęp do danych, a zarazem ciągłość biznesową nawet w przypadku jednoczesnej awarii trzech dysków (!). Kiedy dane się odbudują, system odzyskuje pole na wypadek następnej awarii kolejnych trzech dysków w tym samym czasie – proces ten powtarza się dopóty, dopóki wystarczy przestrzeni na zrekonstruowane dane – mówi ekspert VECTOR TECH SOLUTIONS.
Kolejnym niezwykle ważnym elementem z punktu widzenia inwestycji jest redukcja danych, czyli wykorzystanie wydajności na nową funkcjonalność, która przyniesie oszczędności. Macierz ma możliwość deduplikowania oraz kompresowania w locie danych trafiających na macierz dyskową.
– Kiedy dokonuje się zapis, do cache’u kontrolera trafia paczka danych. Macierz analizuje, czy w ramach innego procesu jej poszczególne elementy (tj. bloki, chunki danych) nie zostały wcześniej zapisane – jeśli tak się stało, może po prostu pracować na wyznacznikach, bez konieczności fizyczniego obciążania dysków kolejnym zapisem. Po takiej analizie, kiedy już mamy gotową paczkę, którą należy zapisać na macierzy, następuje kompresja – po raz kolejny zatem zmniejszamy jej rozmiar. Taki gotowy element jest zapisywany na macierzy. Istnieje dodatkowa opcja realizacji tego działania postprocesowo, co również odbywa się automatycznie – tłumaczy Łukasz Wasielewski.
Jeśli dokonamy zapisu według powyższej reguły, macierz ponownie analizuje to, co znajduje się na dyskach i ponownie przeprowadza kompresję. Stopień fizycznego zajęcia przestrzeni zostaje w ten sposób znacznie ograniczony.
Gwarantowany współczynnik redukcji wynosi 3 do 1, co oznacza, że możemy korzystać z danych o pojemności ponad 3 razy większej, niż fizycznie oferują nam dyski. Im większe jest nasze środowisko, im bardziej powtarzalne np. pod względem systemów operacyjnych, tym wyższy współczynnik udaje się osiągnąć, a my możemy cieszyć się większą przestrzenią, bez potrzeby dokupowania kolejnych fizycznych nośników.
Wszystkie opisane powyżej strategie, funkcjonalności i rozwiązania przemawiają za zastosowaniem macierzy dyskowej Dorado 3000 v6 zarówno w małych, jak i dużych firmach. System Huawei odpowiada bowiem na cały szereg różnorodnych wyzwań, które pracownicy branży IT stawiają przed systemami pamięci masowej. Od niedawna rozwiązanie Dorado 3000 v6 jest dostępnie w konfiguracji z dyskami NVMe i wsparciem architektury End-to-End NVMe.
Wdrożenie nowoczesnej macierzy dyskowej Huawei warto powierzyć specjalistom VECTOR TECH SOLUTIONS. Dzięki implementowanym technologiom zapewniamy do 99,9999% czasu pracy bez przestojów oraz wbudowaną ochronę macierzy dyskowych przed awariami. Pamięci masowe typu all-flash są wystarczająco inteligentne, aby wyeliminować potencjalne problemy, jeszcze zanim firma zorientuje się o możliwym ryzyku – umożliwiamy wykorzystanie tej przewagi do wzmocnienia kluczowych aspektów biznesu opartego o Data Center. Ponadto oferujemy duży wybór wydajnych rozwiązań pamięci masowej All-flash, w tym dostarczanych przez Huawei – jako jedyny hub technologiczny w Polsce, który uzyskał status Value Added Partner tej marki.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat wdrożenia macierzy dyskowych w Twojej organizacji.