Modernizacja sieci telekomunikacyjnej dla ATM S.A. [case study]

VECTOR TECH SOLUTIONS przeprowadził projekt modernizacji sieci telekomunikacyjnej Atman – należącej do ATM S.A. –  największego operatora centrów danych w Polsce. Celem prowadzonych prac było zwiększenie pojemności sieci poprzez wymianę routerów IP MPLS na nową generację zapewniającą wsparcie wielu portów standardu 100GE QSFP28. Do projektu zostały użyte rozwiązania naszego partnera Huawei.

Profil klienta

ATM S.A., właściciel marki Atman to największa firma na rynku data center w Polsce. Lider, jeśli chodzi o dostarczanie usług kolokacji, hostingu i chmury oraz szerokopasmowej transmisji danych, i dostępu do Internetu. Głównymi odbiorcami usług Atmana są polscy i zagraniczni operatorzy telekomunikacyjni, instytucje finansowe, media i inne firmy o znaczących potrzebach  teleinformatycznych.

Liczby:

 • 500 G/s – ruch w sieci Atman
 • 38 węzłów tworzących sieć ogólnopolska transmisji danych
 • ponad 2200 zarządzanych serwerów

Potrzeba biznesowa – modernizacja sieci

ATM S.A. posiada swoją sieć światłowodową Atman w Polsce oraz węzły dostępowe we Frankfurcie i Kijowie. Jednym z kluczowych elementów infrastruktury jest własny punkt wymiany ruchu Thinx, z głównym węzłem w Warszawie, ale także dostępny z innych miast w Polsce. Od dwóch lat firma systematycznie modernizuje sieć, by optymalizować jej zasięg wraz ze wzrostem liczby klientów i wprowadzaniem nowych usług. Głównym celem działań w ramach omawianego projektu było zwiększenie jej pojemności z 10G do z 100G.

Rozbudowa sieci w ATM S.A. przez VECTOR TECH SOLUTIONS

Cele projektu:

 • Zwiększenie pojemności sieci do N x 100GE
 • Możliwość świadczenia nowoczesnych usług telekomunikacyjnych
 • Zapewnienie współdziałania nowych urządzeń z pozostałą częścią sieci
 • Minimalizacja TCO

Najważniejszym elementem projektu realizowanego przez VECTOR TECH SOLUTIONS był upgrade kluczowych węzłów (punktów ruchu) w sieci telekomunikacyjnej Atman w Warszawie. Polegał on implementacji trzech nowych routerów do sieci.

– W takim projekcie trzeba skupić się na specyfice i potrzebach klienta. Do modernizacji sieci należy zastosować takie urządzenia, które w jak największym stopniu będą odpowiadały istniejącym potrzebom biznesowym związanym z możliwością świadczenia usług przez operatora data center – mówi Maciej Cichy, Senior Solution Manager w VECTOR TECH SOLUTIONS.

W trakcie prac wykorzystany został sprzęt marki Huawei. Inżynierowie VECTOR TECH SOLUTIONS zastosowali m.in. uniwersalne routery z serii Huawei NE40E-X8A, które zaprojektowano z myślą o użytkowaniu jako główne węzły sieci WAN sieci telekomunikacyjnych oraz skrajne węzły dużych sieci DCI. Umożliwiają one instalację wielu portów 100GE oraz zapewnia wsparcie dla nowych usług typu VXLAN, EVPN itp. Po stronie wykonawcy prac leżało także wsparcie przeniesienia ok. 1000 usług telekomunikacyjnych oraz modernizacja styków sieci z innymi operatorami i połączeń do data center Atman.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z VECTOR TECH SOLUTIONS ze względu na wcześniejsze dobre doświadczenia związane z tym integratorem. Gwarantuje on rzetelne i profesjonalne podejście, a także zastosowanie urządzeń, które rzeczywiście będą wspierać nasz biznes. W tego typu projektach niezwykle ważne jest utrzymanie ciągłości usług i przełączenie klientów w taki sposób, by zmiana nie była dla nich w żaden sposób odczuwalna – podsumowuje Radosław Potera, CTO w ATM.

Udział VECTOR TECH SOLUTIONS w projekcie

VECTOR TECH SOLUTIONS odpowiadał za kompleksową realizację projektu rozbudowy sieci Atman:

 • Przeprowadzenie testów dla usług, jakie świadczyć mają dostarczone urządzenia
 • Pomoc w dopasowaniu konfiguracji nowego sprzętu do istniejącej sieci i zastępowanych urządzeń
 • Staging i pierwsze uruchomienie nowo dostarczonych routerów
 • Przeprowadzenie szkoleń dla przedstawicieli Atman w zakresie ROUTING / BGP / MPLS / MPLS VPN/Platformy HUAWEI NE40E/NE20E (dla ok. 20 osób)
 • Usługi serwisowe dla dostarczonych urządzeń, przyjmowanie zgłoszeń i pomoc w bieżącej eksploatacji w kooperacji z producentem

– Główne wyzwanie stanowiło zintegrowanie domeny MPLS składającej się z urządzeń 4 różnych dostawców. Z punktu widzenia integratora i operatora kluczowe było bowiem, aby zamontowane nowe routery efektywnie współpracowały w ramach całej sieci. Udało nam się zapewnić jakość, wydajność i oszczędności dla klienta płynące z zastosowania zaproponowanych rozwiązań – dodaje Maciej Cichy.

Operator centrum danych, w trosce o jakość i niezawodność świadczonych usług, musi dysponować siecią o odpowiedniej pojemności. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Huawei może uzyskać wysoką niezawodność przechowywania i  przepływu danych. Sieci zbudowane lub zmodernizowane w oparciu o rodzinę NE40E i NE20E są przystosowane do bycia bardziej szerokopasmowymi, bezpiecznymi, inteligentnymi, a zwłaszcza zorientowanymi na świadczenie . Dzięki ich zastosowaniu klienci zyskują sieć przystosowaną do najnowszych standardów IP MPLS, świadczenia usług data center czy zdobywającego popularność Segment Routing.

Odpowiedni projekt powiązany ze szczegółową analizą potrzeb klienta, zastosowanie sprawdzonego i niezawodnego sprzętu oraz wiedza ekspercka VECTOR TECH SOLUTIONS daje możliwość operatorom telekomunikacyjnym uzyskania znaczących oszczędności CAPEX i OPEX.

Inni przeczytali także: