Niezbędnik beneficjenta oraz generalnego wykonawcy projektów OSE

Zarówno beneficjenci, jak i generalni wykonawcy projektów POPC 2 zmagają się z różnymi problemami, nie tylko tymi związanymi z budową sieci OSE. Jedną z powszechnych trudności jest spełnienie wszystkich wymogów formalnych projektu, m.in. w kontekście urządzeń rekomendowanych przez NASK do sieci OSE.


Czym jest OSE

OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

OSE zapewni szkołom darmowy dostęp do szerokopasmowego Internetu o symetrycznej przepustowości 100/100 Mbps, wielopoziomowe usługi bezpieczeństwa sieci stacjonarnych i bezprzewodowych funkcjonujących w szkołach. Dodatkowo zagwarantuje, że każda szkoła podłączona do OSE wyposażona będzie w CPE, Punkt Dostępowy WiFi oraz Switch.

Zarządcą sieci OSE jest NASK, który jest odpowiedzialny za administrację wszystkimi jednostkami podłączanymi w tych projektach.

Obowiązki operatora

Operator, który podchodzi do realizacji projektu OSE zobowiązany jest do podłączenia danej szkoły oraz wyposażenia jej w CPE oraz bezprzewodowy dostęp poprzez access point Wi-Fi. Urządzenia te, a także przyłącze w postaci sprzętu służącego do wymiany ruchu z siecią operatora, stanowią integralny element całego postępowania. Od strony infrastrukturalnej operator zobowiązany jest także do zapewnienia połączenia przez swoją sieć centralną z kolejnym punktem styku danej sieci OSE.

Nasza rola w realizacji projektów OSE

Beneficjentom projektów POPC proponujemy bezpieczny i sprawdzony zestaw urządzeń, które spełniają wszystkie wymagania NASK. Rozwiązania VECTOR TECH SOLUTIONS gwarantują wykonawcom stabilność i poprawność działania. Nasi klienci otrzymują także pełne wspiercie w zakresie serwisu, utrzymania oraz wiedzę na temat wdrażania proponowanych przez nas urządzeń.

Wspólnie z naszym partnerem technologicznym – firmą HUAWEI, przygotowaliśmy zestawy urządzeń, które umożliwią realizację sieci zarówno bezpośrednio w szkole (CPE oraz access point Wi-Fi), jak i zbudowanie infrastruktury aktywnej pozwalającej na podłączenie do sieci centralnej operatora. Dokładna analiza wymagań dotyczących urządzeń w projekcie POPC 2 oraz zapytań NASK kierowanych do lokalnych operatorów, pozwoliła nam na dobranie optymalnego pakietu rozwiązań.

– Należy pamiętać jednak, że jedną rzeczą jest dostarczenie urządzeń, a drugą – kompetentne wsparcie w ich konfiguracji, tak aby uniknąć późniejszych problemów. W trakcie eksploatacji sieci istotną rolę odgrywają także usługi serwisowe, radzenie sobie z problemami, czy też odpowiadanie na pytania pojawiające się po stronie NASK. Jako partner technologiczny jesteśmy przygotowani do udzielenia wsparcia operatorowi w każdej z wspomnianych sytuacji – mówi Maciej Cichy, Solution Manager – Data Center & Cloud.


Projekty POPC to nie tylko OSE, to także sieci transmisji danych. W większości przypadków wykonawcy decydują się na budowę sieci GPON. Jest to preferowana technologia dostępowa dla greenfieldów i w większości sprawdza się najlepiej ze względu na wszystkie właściwości pasywne tej technologii. Co w sytuacji kiedy od OLT-ów oraz jednostek oświatowych trzeba zbudować również część sieci transmisyjnej? W tym przypadku nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Nie stanowi to jednak większego problemu, ponieważ potrafimy pomóc także w tym zakresie. Dla każdego projektu dopasujemy optymalne rozwiązanie z portfolio routerów, czy przełączników HUAWEI, które pozwoli na realizację najbardziej efektywnej sieci agregującej do transmisji danych w kierunku już posiadanych infrastruktur sieciowych.

Rekomendowane rozwiązania

Ze względu na wymagania związane z sesyjnością oraz strefami bezpieczeństwa jako CPE wytypowaliśmy firewall HUAWEI USG 6320, który w rozumieniu wymagań POPC jest urządzeniem CPE, oraz access point HUAWEI AP4050DN. W sytuacji, gdy realizujemy podłączenie do sieci centralnej operatora, rekomendujemy przełącznik HUAWEI S1720-10GW-2P-E, który dzięki wkładkom SFP długiego zasięgu pozwoli przeprowadzić szarym światłowodem transmisję danych z podłączonej jednostki oświatowej do sieci centralnej operatora.

Zobacz szczegółową specyfikację rekomendowanych urządzeń: OFERTA DLA OSE

Dlaczego VECTOR TECH SOLUTIONS’

Dzięki naszemu wsparciu już ponad 600 zestawów trafiło do różnych beneficjentów programu POPC 2. Do każdego projektu podchodzimy kompleksowo. Zaczynając od rekomendacji optymalnego zestawu urządzeń, poprzez zaprojektowanie architektury, kończąc na realizacji wdrożenia. Dla każdego projektu przez cały okres jego trwania zobowiązujemy się utrzymywać stock magazynowy urządzeń zapasowych, na wypadek gdyby któreś z urządzeń wymagało wymiany. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas pracy z naszymi rozwiązaniami, zespół VECTOR TECH SOLUTIONS wspiera naszych klientów w sposób szybki i wydajny.

Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszym ekspertem!

MACIEJ CICHY
Solution Manager
Data Center & Cloud
M +48 693 668 456
E m.cichy@vector.net

Inni przeczytali także: