Kilka refleksji na temat technologii 4K UHD

Od jakiegoś czasu obserwujemy, jak świat nowoczesnej telewizji migruje w kierunku standardu 4K UHD. IHS Markit prognozuje, że spośród 226 mln sztuk telewizorów, które trafią na rynek w 2019 roku, ponad połowę stanowić będą modele UltraHD, W tym miejscu powinniśmy zadać sobie pytanie, czy z punktu widzenia świadomego konsumenta jesteśmy gotowi na odbiór treści 4K?

Czy jesteśmy gotowi na odbiór treści 4K?

Jeszcze dwa lata temu podczas dyskusji prowadzonych podczas Konferencji Technik Szerokopasmowych zastanawialiśmy się czy abonenci są gotowi na odbiór treści w 4K. Wątpliwość wynikała z faktu, iż pełne wykorzystanie potencjału tej technologii jest niemożliwe w przypadku odbiorników poniżej 55” (rys. 1). Wynika to wprost z fizjologii naszego narządu wzroku i zależności pomiędzy postrzeganą rozdzielczością obrazu, a odległością od widza i wielkością ekranu.Patrząc na dane z 2016 roku okazuje się, że najbardziej popularnym rozmiarem kupowanych telewizorów w tamtym czasie były modele z przedziału 42–55”. Biorąc pod uwagę kwestię średniego dystansu widza od odbiornika, takie przekątne nie gwarantowały maksymalnych wrażeń z oglądania materiałów w 4K.

Jednak jeśli spojrzymy na raport IHS Markit za 2018 rok, widać wyraźny wzrost popularności telewizorów o przekątnej powyżej 60 cali”. Oprócz wielkości TV, rośnie także świadomość konsumentów w zakresie znaczenia właściwego doboru przekątnej do odległości jaka będzie dzieliła nas od ekranu.

źródło: technology.ihs.com

4K UHD & HDR – dream team

Podczas gdy 4K odnosi się do kwestii rozdzielczości telewizora, HDR (ang. High Dynamic Range) dotyczy jasności obrazu, czyli szerokości spektrum od totalnej ciemności do pełnej jasności wyświetlanej przez dany model. Narzędziem doskonałym do oglądania obrazu HDR jest nasz wzrok, który pozwala nam odbierać duży zakres dynamiczny i szeroki zakres barw.

W raporcie raport IHS Markit wprawdzie zabrakło informacji w jakim procencie telewizory te wspierają HDR, zakładamy jednak, że jest to przeważająca większość. Wynika to z faktu, iż pełne spektrum możliwości 4K UHD jest możliwe do uzyskania tyko we współpracy z technologią HDR. W szczególności, gdy trudno uzyskać optymalny dystans od monitora.

Wzrost zainteresowania usługami telewizji 4K UHD HDR

Nie kryjemy radości widząc z roku na rok rosnące zainteresowanie technologią 4K, zarówno po stronie naszych klientów, jak i konsumentów. Wraz z naszymi partnerami technologicznymi głęboko angażujemy się w popularyzowanie nowoczesnych rozwiązań umożliwiających świadczenie usług telewizji 4K UHD HDR.

Zauważalne są też działania promocyjne operatorów nakierowane na uświadamianie abonentów w kwestii najwyższej jakości rozwiązań 4K z HDR.

Korzystając z okazji, życzymy wszystkim klientom VECTOR TECH SOLUTIONS w 2019 roku dużo 4K (klientów, kapitału, kreatywności i kontentu UHD). ?

Zobacz portfolio sprawdzonych rozwiązań z kategorii broadcast i kontrybucja:
www.vectorsolutions.net/kategoria/broadcast-i-kontrybucja

Inni przeczytali także: