IP TV

Trend udostępniania różnego rodzaju analogowych usług w formie on-line obejmuje w coraz większym stopniu także ofertę operatorów telekomunikacyjnych i nadawców kanałów TV. Dzięki ofercie telewizji cyfrowej dostarczają oni swoim abonentom funkcjonalności, do których odbiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, korzystając z internetowych platform z contentem video (m.in. z filmami oraz serialami). Z punktu widzenia operatorów sieci, udostępnienie telewizji za pośrednictwem szerokopasmowego łącza stanowi godny polecenia sposób na uatrakcyjnienie oferty kierowanej do abonentów.

Przemysław Kulesza, Solution Manager – Video Solutions

Jednym z największych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy telekomunikacyjni, są – obok szybkiego rozwoju technologii – również stale rosnące oczekiwania odbiorców. Mniejsze firmy muszą dodatkowo znaleźć sposób, by konkurować z ogólnopolskimi markami na rynku telekomunikacyjnym. Praktyka pokazuje, że bez względu na zasięg sieci, zarówno lokalni, jak i ogólnokrajowi operatorzy są w stanie skutecznie rywalizować o klienta, a jedną z kart przetargowych w tym obszarze mogą stać się usługi IPTV.

Systemy IPTV – obiekt pożądania w branży telekomunikacyjnej

Budową systemów telewizji cyfrowej – umożliwiających jej oglądanie za pośrednictwem odbiorników telewizyjnych połączonych z urządzeniami typu STB (Set-Top Box) – zainteresowane są podmioty z branży Telco, a także operatorzy sieci HFC. Jedną z największych zalet IPTV jest możliwość dopasowania zakresu systemu do potrzeb oraz możliwości technicznych danego operatora, co sprawia, że inwestycja w telewizję cyfrową okazuje się możliwa nawet w przypadku lokalnych dostawców Internetu i telefonii, świadczących usługi dla kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy odbiorców.

Co więcej: systemy IPTV pozwalają na łatwą migrację od modelu multicastowego do streamingu adaptycjnego. To oznacza, że po wdrożeniu systemu IPTV operator ma otwartą drogę do dalszej rozbudowy infrastruktury w kierunku usług OTT (Over-The-Top, czyli udostępniania sygnału na dowolne platformy sprzętowe).

Czym charakteryzuje się IPTV?

IPTV bazuje na dwukierunkowej komunikacji na linii użytkownik – operator. Dzięki temu klienci otrzymują dostęp do całego szeregu usług dodanych, typowych dla sieci Internet, takich jak:

 • możliwość nagrywania kilku programów TV jednocześnie,
 • funkcjonalność CatchupTV – dostęp do nagrań w kilkugodzinnym lub kilkudniowym oknie czasowym, a nie tylko w momencie emisji,
 • funkcjonalność StartOver – cofanie się do początku audycji TV,
 • funkcjonalność Pause – zatrzymywanie oglądania audycji i wznawianie jej,
 • zakup treści VOD wraz z płatnościami,
 • pobieranie lub zakup aplikacji w sklepach, takich jak GooglePlay.

Dlaczego warto wdrożyć system IPTV?

Telewizja cyfrowa ma wiele unikalnych zalet. Wśród najważniejszych rozwiązań podnoszących atrakcyjność systemu z punktu widzenia abonentów warto wymienić:

 • MULTICAST
  Multicast to metoda dystrybucji treści, pozwalająca na optymalne wykorzystanie sieci do transmisji kanałów TV.
 • ANDROID STB
  Urządzenia końcowe typu Set-Top-Box pracują na popularnym wśród użytkowników i doskonale znanym z urządzeń mobilnych systemie Android.
 • UHD – 4K
  Systemy IPTV pozwalają na dostarczanie odbiorcom kanałów TV w bardzo wysokiej jakości – urządzenia zapewniają wsparcie dla standardu 4K oraz HEVC.
 • nPVR
  nPVR – czyli możliwość nagrywania programów TV na serwerach operatora – sprawia, że oglądanie cyfrowej telewizji przebiega identycznie, jak w przypadku treści video na platformach internetowych. Abonenci mogą skorzystać z funkcjonalności takich, jak „timeshift”, „catchup tv”, czy też „pause”.
 • DRN
  Systemy telewizji cyfrowej stwarzają operatorom możliwość precyzyjnego kontrolowania dostępu do treści video, a także zabezpieczania przed ich przechwytywaniem.

Co składa się na kompletny system telewizji cyfrowej VECTOR TECH SOLUTIONS?

Systemy IPTV, które dostarczamy operatorom, obejmują szereg urządzeń, począwszy od stacji czołowych (Head End, dzięki którym możliwy jest odbiór sygnału, a także jego dystrybucja w sieci IT), poprzez platformę Middleware (odpowiadającą za zarządzanie zarówno całym systemem, jak i interfejsem użytkowników), aż po zabezpieczające systemy Conditional Access System oraz urządzenia końcowe, instalowane u użytkowników (Set-Top Box).

W skład systemu wchodzą również – opcjonalnie – rozwiązania z zakresu dostarczania treści na żądanie użytkownika (VOD), dzięki którym możliwe staje się np. wypożyczanie wybranych tytułów za pośrednictwem sieci IT. Zarządzanie treściami udostępnianymi abonentom ułatwia natomiast Content Management Solution.

Wybierz indywidualnie zaprojektowany system IPTV z możliwością rozbudowy

W portfolio realizacji VECTOR TECH SOLUTIONS znajdują się wdrożenia rozwiązań z obszaru Video Solutions – w tym również IPTV – zarówno u wiodących dostawców usług video, jak i u lokalnych dostawców szerokopasmowego internetu oraz usług telekomunikacyjnych. Systemy telewizji cyfrowej dopasowujemy do możliwości technicznych, uwarunkowań budżetowych oraz celów biznesowych klienta – tak, by późniejsza rozbudowa infrastruktury o usługi OTT była łatwo dostępna i w pełni opłacalna.

Zapewniamy kompleksowe wsparcie doradcze, projektowe i wdrożeniowe, a także utrzymanie wdrożonych systemów. Wyślij zapytanie ofertowe i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia w unowocześnieniu Twojej oferty: