OTT

Czasy, gdy telewizory i telewizja były ze sobą ściśle powiązane, bezpowrotnie minęły. Dla współczesnych odbiorców telewizor stanowi zaledwie jedno z wielu urządzeń umożliwiających odbiór treści video. Użytkownicy oczekują, że ulubione filmy, seriale i programy będą dla nich dostępne w dowolnym miejscu oraz czasie - chcą oglądać je na urządzeniach mobilnych, komputerach, a nawet konsolach do gier.

 

Przemysław Kulesza, Solution Manager – Video Solutions

Zapewnienie dostępu do transmisji video poza siecią danego operatora stanowi spore wyzwanie technologiczne. Poszczególne urządzenia i platformy sprzętowe różnią się bowiem między sobą zarówno pod względem obsługiwanych formatów danych, jak i pod względem pojemności pamięci, a nawet szybkości transferu. Wszystko to sprawia, że warunki użytkowania usług pozostają w pewnym stopniu poza kontrolą usługodawcy. Mimo to, właśnie na operatorze spoczywa obowiązek zapewnienia niezakłóconego dostępu do każdej z oferowanych usług, na każdym z obsługiwanych urządzeń – w taki sposób, aby użytkownicy mogli uzyskać oczekiwaną jakość odbioru, a tym samym pozostali wierni ofercie swojego usługodawcy.

Jak uzyskać oczekiwaną jakość usług OTT?

OTT (ang. over-the-top, czyli „ponad siecią”) to wspólne określenie dla usług udostępniania treści poza siecią operatora. Aby uodpornić transmisję video na problemy związane z niższą jakością łącza czy też niekompatybilnością formatów plików należy zastosować złożone rozwiązania hardware’owe i software’owe. Kluczowe są takie mechanizmy, jak:

  • Technologia ABR (Adaprive Bitrate) – umożliwiająca dopasowanie jakości obrazu do aktualnej przepustowości łącza użytkownika, czyli adaptacyjne strumieniowanie treści video. Rozwiązanie ABR korzysta z protokołu HTTP, a więc opracowane zostało stricte pod kątem sieci Internet.
  • Wysokiej jakości transkodery – czyli rozwiązania pozwalające na udostępnianie treści audio oraz video na różne platformy sprzętowe, w tym: Set-Top Boxy, odbiorniki telewizyjne z modułami internetowymi, smartfony, tablety, komputery PC, a nawet wspomniane konsole do gier.
  • Systemy CDN (Content Delivery Network) – czyli serwery pracujące w rozproszonej sieci, wspierające wydajne dostarczanie treści wielu użytkownikom jednocześnie. Fakt, że serwery instalowane są w różnych lokalizacjach, pozwala na obsługiwanie zapytań użytkowników zawsze za pośrednictwem jednostek znajdujących się a najmniejszej odległości geograficznej.

W kontekście usług OTT stosowane jest często – jako synonim – określenie Multiscreen. Zasadnicza różnica pomiędzy obiema technologiami polega na tym, że w przypadku OTT streaming treści video odbywa się poza siecią operatora, natomiast w przypadku Multiscreen udostępnianie video na inne urządzenia odbywa się w ramach tej samej sieci, czyli np. w obrębie domu abonenta.

Najważniejsze cechy OTT i korzyści z wdrożenia

Kompleksowe wdrożenie Over-the-top przynosi operatorom, a także ich abonentom liczne korzyści:

  • STREAMING ADAPTACYJNY
    OTT pozwala na stosowanie streamingu adaptacyjnego – czyli adaptację jakości przekazu do jakości łącza użytkownika. Pozwala to na wyeliminowanie opóźnień oraz przerw w odtwarzaniu contentu video.
  • TRIPLE ANY (3A)
    Dzięki OTT telewizja dostępna jest zgodnie z zasadą 3A: w dowolnym miejscu, dowolnym czasie i na dowolnego rodzaju urządzeniach – a więc tam, gdzie chcą odbierać ją sami abonenci.
  • DOWOLNA PLATFORMA
    Jedną z największych korzyści usług OTT – nie tylko z punktu widzenia użytkowników, ale także dostawców contentu video – jest możliwość dostarczania sygnału audio i video na dowolną platformę sprzętową. Zapewnia to operatorom szerokie spektrum działania na mocno zróżnicowanym rynku urządzeń końcowych, a tym samym dotarcie do większego grona klientów.
  • GLOBALNY ZASIĘG OVER-THE-TOP
    To kolejna – obok wszechstronności – istotna zaleta OTT oraz czynnik, który może przesądzić o konkurencyjności oferty kanałów telewizyjnych. Zasięg dostępności usługi pokrywa się z dostępnością sieci Internet dowolnego dostawcy.
  • UHD – 4K
    Odbieranie sygnału telewizyjnego na urządzeniach innych, niż telewizor, nie musi wiązać się ze spadkiem jakości transmisji. Wdrożenie usług OTT bazujących na nowoczesnych rozwiązaniach to gwarancja wsparcia dla streamingu w jakości 4K oraz standardu HEVC.
  • nPVR
    Współczesna telewizja może zapewniać abonentom szereg funkcjonalności pozwalających na przystosowanie sposobu oglądania programów do ich potrzeb i oczekiwań. W erze zaawansowanych technologii cyfrowych zapauzowanie czy nagrywanie audycji nie stanowi problemu – usługi OTT dostępne są z funkcjonalnościami: „timeshift”, „catchup TV” oraz „pause”.

W VECTOR TECH SOLUTIONS zwiększamy konkurencyjność Twojej oferty telewizyjnej

Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom dostarczanym przez naszych partnerów technologicznych, a także doświadczeniu w obszarze Video Solutions zapewniamy kompleksowe wdrożenie usług OTT – włącznie z narzędziami do monitorowania dostępności kanałów i jakości sygnału. W projektowanych systemach uwzględniamy nie tylko narzędzia hardware, ale także o wiele łatwiej skalowalne rozwiązania software i przyjazne dla odbiorców oprogramowanie pośredniczące.

Zapytaj specjalistów VECTOR TECH SOLUTIONS o narzędzia, które pozwolą Ci rozszerzyć ofertę kanałów telewizyjnych na dowolne urządzenia i zbuduj lojalność abonentów dzięki wysokiej jakości transmisji:

Zobacz dostępne produkty