SPARKER – Jutro zaczyna się dzisiaj

10Gbps to cel, latarnia morska w oddali, której wszyscy operatorzy telekomunikacyjni używają jako drogowskazu. Dotarcie do niej zajmie trochę czasu. W rzeczywistości jest to tylko jeden punkt w kontinuum ulepszeń, które pojawią się w przyszłości.

Wielka rewolucja w sieciach HFC

Stoimy przed wielką rewolucją w sieciach HFC. Już teraz operatorzy uruchamiają dla swoich klientów prędkości powyżej 1Gbps. Za chwilę będą wstanie oferować prędkości rzędu 3 czy 4 Gbps. Dzięki zastosowaniu technologii DOCSIS 4.0 w przyszłości będzie możliwość oferowania jeszcze wyższych przepływności nawet do 10 Gbps.

- Szymon Jaros, Business Solutions Manager w VECTOR TECH SOLUTIONS.

Osiągnięcie przepływności 10Gps może wymagać agregacji technologii, w tym: HFC, DOCSIS, PON i Wireless.

Czego potrzeba, aby system DOCSIS/HFC faktycznie spełnił oczekiwania o poziomie usług 10Gbps?

Branża kablowa przechodzi bezprecedensowe zmiany technologiczne, począwszy od wprowadzenia DOCSIS 3.1 (D3.1); następnie przejście z architektur I-CCAP (Integrated Converged Cable Access Platform) lub inaczej CAA( Centralized Access Architecture), jak Remote PHY (R-PHY) i MACPHY. Kolejnymi krokami będzie DOCSIS 4.0 i idące za nim full duplex DOCSIS (FDX) oraz Extended Spectrum DOCSIS (ESD). Wielu operatorów widzi potrzebę zmniejszenia opóźnień na sieci więc ważnym elementem będzie także Low latency DOCSIS (LLD). To wszystko są elementy na ścieżce rozwoju która ostatecznie prowadzi nas do przepływowości 10Gbps. Ale co jest potrzebne, aby wejść na właściwą ścieżkę?

Dalej niż DOCSIS® 3.1

Dostępne dziś na rynku rozgałęźniki budynkowe dostosowane są do pracy w zakresie częstotliwości do 1.2GHz. Wymieniając taki rozgałęźnik dziś, za kilka lat będziemy zmuszeni wymienić go ponownie.

Operatorzy kablowi chcący uruchomić technologię DOCSIS 3.1 na swoich sieciach w paśmie do 1,2 GHz stają przed koniecznością wymiany pasywów zarówno magistralnych jak i na budynkach

- zwraca uwagę inżynier z VECTOR TECH SOLUTIONS.

Po co nam 10Gbps?

Nasza cyfrowa przyszłość utknie bez technologii, która może zaspokoić potrzeby współczesnego cyfrowego społeczeństwa. Chociaż nie wiemy, jaki będzie następny trend, wiemy, że internet będzie dla niego kluczowy. Zwiększając wydajność urządzeń i sieci, aby wyprzedzić zapotrzebowanie konsumentów. 10Gbps zapewni mnóstwo nowych, wciągających doświadczeń cyfrowych i innych pojawiających się technologii, które zrewolucjonizują sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, uczymy się i bawimy.

10Gbps to nie tylko szybsza transmisja danych do 10 Gbps, ale także mniejsze opóźnienia, zwiększona niezawodność.

Jak szafran w paelli czy mleko w latte, nasza branża i innowacje są kluczowymi składnikami tworzenia lepszej przyszłości ludzkości.

Pasywa SPARKER gotowe na rewolucję

Firma VECTOR TECH SOLUTIONS wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów i wprowadza na rynek pasywa budynkowe serii SGM pod marką SPARKER. Pasywa te pracują w zakresie częstotliwości od 5MHz do 1800MHz, tym samym są przygotowane na dalszy rozwój standardu DOCSIS

- mówi Szymon Jaros.

Często koszty wysłania ekipy by wymieniała takie pasywo na budynku są wyższe niż koszty samego rozgałęźnika.

Dzięki zastosowaniu produktów SPARKER operatorzy będą mogli oszczędzić wykonując modernizację części budynkowej w swoich sieciach zaledwie raz i być już przygotowanym na dalszy rozwój technologii i przyszłe wdrożenie technologii DOCSIS 4.0

- dodaje Jaros.

Rozgałęźniki są przeznaczone do wykorzystania w sieciach telewizji kablowych. Oferują pasmo przesyłowe do 1.8GHz, tym samy czyniąc je możliwym do pracy w zakresie częstotliwości Extended Spectrum DOCSIS® 4.0. Pozwoli to na długofalowe zwiększenie oferowanych szybkości i przepustowości sieci HFC.

Koszt tych pasywów jest relatywnie niski porównując do pracy ludzkiej jaką trzeba włożyć żeby te pasywa wymienić. W związku z tym operatorzy stają przed dylematem czy robić obecnie wymianę tych pasywów do 1,2 GHz czy szukać już może rozwiązań do 1,8 GHz które zapewnią im działanie sieci na znacznie dłużej

- wyjaśnia inżynier VECTOR TECH SOLUTIONS.

Operatorzy kablowi muszą rozważyć, jak przeprowadzić migrację z dzisiejszych hybrydowych sieci światłowodowo-koncentrycznych (HFC) i DOCSIS do sieci 10Gbps DOCSIS HFC potrzebnych w przyszłości. Dla wielu wydaje się to być monumentalną ewolucją. Dla innych wpływ technologii jest po prostu rewolucyjny.

Zapotrzebowanie na przepustowość szybkich usług danych stale rośnie

Zapotrzebowanie na przepustowość szybkich usług danych stale rosło w ostatnich latach, przyspieszone na różnych nieoczekiwanych sposobów przez pandemię COVID. Wiele z tego nowego popytu jest wynikiem bezprecedensowych zmian w pracy i szkoleniu poza domem, w połączeniu z rozszerzeniem kilku istniejących trendów. Przewidywanie tej nowej trajektorii wzrostu jest przedmiotem obecnego planowania sieci szerokopasmowych operatorów kablowych.

Konkretne czynniki napędzające wzrost przepustowości w przyszłości są trudne do przewidzenia, ale widzimy, że następujące trendy odgrywają dużą rolę w strategiach branżowych na nadchodzące lata:

  • Ciągłe przejście od tradycyjnej telewizji kablowej do usług transmisji strumieniowej VOD
  • 3D, wirtualna rzeczywistość, usługi rozszerzonej rzeczywistości
  • Szybsze pobieranie dużych plików (zwłaszcza w przypadku nowych, zsynchronizowanych wydań gier)
  • Niższe opóźnienia (napędzane większą przepustowością)
  • Konkurencja między dostawcami usług oferującymi przepustowość multigigabitową

Te wymagania przyszłości niewątpliwie skłonią operatorów do ostatecznego przyjęcia wielu technologii zorientowanych na 10Gbps, gdy planują oni swoje sieci nowej generacji.

Nowe trendy odgrywają dużą rolę w strategiach branżowych 10Gbps będzie pomocne w dostarczaniu immersyjnych usług wideo (rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona ). Przyda się również do świadczenia bardziej „zgrabnych” usług.

Na przykład pobieranie:

  • Dwugodzinny film HD w 3-4 sekundy (w porównaniu z 5-7 min przy 100 Mb/s)
  • Dwugodzinny film 4K UHD w 12-15 sekund (w porównaniu z 20-25 min przy 100 Mb/s)
  • Gry na konsole nowej generacji, jak np. Black Ops Call of Duty (~100 GB) w 90 sekund zamiast 2,5 godziny przy 100 Mb/s.
  • 10Gbps może również umożliwić wiele różnych zastosowań komercyjnych, takich jak zdalne procedury medyczne.

Platforma 10Gbps ma cztery kluczowe atrybuty:

  • Prędkość
  • Opóźnienie
  • Bezpieczeństwo
  • Niezawodność

Obietnica 10Gbps dotycząca szybszych prędkości, większej pojemności, mniejszych opóźnień i większego bezpieczeństwa umożliwi i pomoże w pełni wdrożyć szeroką gamę nowych usług i aplikacji, które zmienią sposób interakcji milionów konsumentów, nauczycieli, firm i innowatorów ze światem.

Jaką transformację muszą przejść sieci, by w pełni wspierać usługi 10G?

Kluczowe technologie:

  • DOCSIS 3.1
  • DOCSIS 4.0 – FDX, ESD DOCSIS
  • PON
  • Zaawansowane Wi-Fi, w tym Wi-Fi 6 (znane również jako 802.11.ax)

Kluczowe znaczenie ma low latency, czyli gwarancja jak najmniejszego opóźnienia. Nie jest ważne tylko to, jak dane są przesyłane, ale też jak szybko się to dzieje. Opóźnienie jest uważane za jeden z najważniejszych elementów w usługach sieciowych. Nawet kilka milisekund, może negatywnie wpłynąć na wrażenia użytkownika.

Przy usługach 10G low latency będzie jeszcze ważniejsze. Zaawansowane innowacje, jak holodeki – wyświetlacze holograficzne typu lightfield, czy rozwiązania video 360 będą wymagały sieci z minimalnymi opóźnieniami, która jednocześnie wesprze wiele połączeń.

Czas na rozwój sieci

Nie można zapominać również o bezpieczeństwie. Sprawne i łatwe w użytkowaniu systemy zarządzania sieciami, zdolne do przeciwdziałania zagrożeniom, będą integralną częścią ochrony danych online. Przy 10G ważne będzie też utrzymanie niezawodności działania, w czym pomoże proaktywna konserwacja sieci (PNM). Opierająca się na ich monitorowaniu, szybkim wykrywaniu i rozwiązywaniu problemów.

Jako integrator usług zdajemy sobie sprawę, że droga do wdrożenia usług 10G jest wymagająca. Zapewnienie efektywności działania sieci dostępowej jest zagadnieniem, z którym operatorzy mierzą się od lat. Rosnące wymagania abonentów względem szybkiego przesyłania danych i niezawodnego funkcjonowania infrastruktury sieciowej wymuszają na operatorach kolejne modernizacje. Dostawcy usług mają świadomość, że niezbędne do tego jest systematyczne podnoszenie jakości pracy sieci.

Skontaktuj się z nami!

Jesteś zainteresowana/-y współpracą w zakresie rozwiązań HFC/DOCSIS? Masz dodatkowe pytania? Umów się z nami na bezpłatną konsultację. Porozmawiamy i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

Szymon Jaros

Autor artykułu

Szymon Jaros

Business Solutions Manager - Access Network Infrastructure

SPARKER – Jutro zaczyna się dzisiaj

Inni przeczytali także: