Transkoder OTT jako software? Poznaj uniwersalne i oszczędne rozwiązanie

W obliczu rosnącej popularności serwisów OTT, operatorzy chcący dotrzymać kroku największym graczom kierują swoją uwagę w stronę nowoczesnych systemów telewizyjnych wspierających i umożliwiających świadczenie usług mobilnych. Jednym z nieodłącznych elementów takiego środowiska są transkodery OTT.

Hardware czy software?

W przeszłości producenci transkoderów tworzyli sprzęt w oparciu dedykowane układy ASIC, czyli takie które spełniały jedną konkretną funkcję. Takie rozwiązanie niesie ze sobą  jednak pewne ograniczenia, a mianowicie – działa wyłącznie w takiej postaci jak zostało zaprojektowane, bez możliwości ewolucji. Często jest również relatywnie drogie, m. in. ze względu na kosztowny proces projektowania i wdrożenia układu. W momencie kiedy zostaje podjęta decyzja o uruchomieniu produkcji masowej, nie ma już odwrotu. Stąd też najpierw tworzone są serie prototypów, a następnie układy te przechodzą bardzo długie i szczegółowe testy walidacyjne.

Wyraźnym trendem widocznym na rynku producentów transkoderów OTT jest ewolucja w kierunku rozwiązań software’owych lub takich, w których software łączy się z hardwarem, czyli kartą graficzną lub z układem video zintegrowanym na procesorze. Co zyskujemy łącząc te dwa typy rozwiązań? Wykonywanie pewnych zdefiniowanych i wspólnych dla procesu transcodingu operacji z wykorzystaniem hardware’u pozwala na znaczące przyśpieszenie obróbki wideo, oraz odciążanie głównej jednostki obliczeniowej CPU. W związku z tym, że GPU tworzone są do pracy z grafiką/video, doskonale sprawdzają się w systemach OTT.

Jakie korzyści daje software

Rozwiązania różnego rodzaju migrują z dedykowanych układów w kierunku systemów bardziej uniwersalnych, np. tych bazujących na procesorach Intela. Są one na tyle szybkie i wydajne, że z powodzeniem mogą realizować funkcje, które wcześniej zarezerwowane były dla dedykowanych układów. Istotną zaletą uniwersalnych platform, które z założenia robią to samo co dedykowane rozwiązania, jest to, że software z natury jest dużo bardziej elastyczny. Jakiekolwiek dodatkowe funkcjonalności implementuje się w systemie, dla którego rozwój jest czymś naturalnym. Dodanie nowego kodeka, czy też dodanie funkcjonalności przyległych do usług mobilnych OTT jest zwyczajnie kolejnym modułem w ramach struktury oprogramowania, co daje operatorowi znacznie większe możliwości.

Jako integrator video solutions jesteśmy w stanie dobrać optymalne rozwiązanie dostosowane do potrzeb każdego operatora. Jeśli poszukujesz nowoczesnej i przystępnej cenowo platformy transkodującej dla systemów OTT, porozmawiaj o szczegółach z naszym ekspertem.

PIOTR DURAJ
Senior Solution Engineer DTV
M +48 600 308 275
E P.Duraj@vector.net

transkoder-ott

Transkoder OTT Keepixo Genova Live

Inni przeczytali także: