Jak oszczędzać energię w sieci telekomunikacyjnej?

Zagrożenie katastrofą klimatyczną, rosnące ceny i mimo to wciąż zwiększające się zapotrzebowanie na energię elektryczną to problemy, które nie dotyczą wyłącznie operatorów telekomunikacyjnych. Jednak to właśnie operatorzy, wdrażając nowe technologiczne rozwiązania mają znaczący wpływ na wzrost ogólnego zużycia energii. Jak rozwijać sieci, jednocześnie dbając o środowisko i optymalizując koszty? Proponujemy kilka rozwiązań.

oszczędzanie energii jak zmniejszyć zużycie prądu

Zużycie energii będzie wzrastać, a oszczędzanie w sieci nie jest proste

Problem zużycia energii elektrycznej przez operatorów w Polsce jest dość poważny. Składają się na niego:

  • Dynamiczny wzrost kosztów energii elektrycznej, które stanowią zdecydowaną większość kosztów operacyjnych.
  • Rozproszona architektura sieci która generuje znaczące zużycie energii elektrycznej.
  • Złożony i nieefektywny proces podłączania zasilania alternatywnego do systemu zasilania przez przedsiębiorstwa energetyczne.
  • Ciągłe zwiększanie zakresu usług.
  • Brak rozwoju infrastruktury energetycznej, który zwiększa ryzyko związane z przerwami w dostawach energii.
  • Niska sprawność urządzeń prowadząca do zwiększenia wydatków na klimatyzację.

O ile w domach możemy sobie pozwolić na wyłączanie pewnych urządzeń, o tyle w przypadku systemów zasilania gwarantowanego skorzystanie z takiego rozwiązania dla oszczędności jest po prostu niemożliwe. Dlatego tak ważnym jest unowocześnianie sieci.

Hybrydowe systemy energetyczne

zmniejszenie zużycia energii branża telko

Zużycie energii można obniżyć poprzez skuteczną modernizację systemów zasilania. To najszybsza droga do zmiany i optymalizacji kosztów. 

Maciej Połom, Solution Development Engineer w VECTOR TECH SOLUTIONS

Gdzie szukać oszczędności? Od lat w branży telekomunikacyjnej na całym świecie wdrażane są hybrydowe systemy energetyczne. Dość wcześnie wykorzystywano już energię słoneczną – łatwe rozwiązanie w przypadku systemów stałoprądowych. Operatorzy inwestują także w wymianę starych systemów DC. Te wyposażone są w funkcję oszczędzania energii elektrycznej. Popularność zyskuje wykorzystanie kontrolerów, które ułatwiają optymalizację zarządzania. Zdarza się, że dzięki modernizacji operator zaczyna oszczędzać także na klimatyzacji.

System zarządzania ciepłem a oszczędzanie energii

Dotychczas operatorzy telekomunikacyjni nie musieli martwić się o efektywność zarządzania ciepłem. Małe, nowoczesne obudowy dla stanowisk dostępowych, zaprojektowane były tak, aby chronić wrażliwy sprzęt przed żywiołami i minimalizować konieczność stosowania dedykowanego systemu chłodzenia. To urządzenia dostosowane do działania w różnych lokalizacjach. Zatem wydawać by się mogło, że problem zarządzania termicznego sieci telekomunikacyjnych nie dotyczy. Wszystko może zmienić 5G, czyli technologia mobilna piątej generacji – wszechobecne systemy IT generują ciepło. Tu kontrola zarządzania termicznego jest konieczna.

Energia słoneczna

W Europie występuje coraz częściej. Kluczowe znaczenie ma w m.in. Niemczech i Danii. Energia słoneczna jest niezawodnym alternatywnym źródłem energii. To idealne rozwiązanie w miejscach o odpowiednim nasłonecznieniu. Dodatkowo cena energii słonecznej spada wraz z postępem technologicznym i rosnącym zainteresowaniem.

Zwiększając udział energii słonecznej w bilansie energetycznym w budynkach operatorzy powinni wziąć pod uwagę:

  • Koszt energii pochodzącej z zakładu energetycznego w porównaniu z kosztem energii słonecznej.
  • Niezawodność, bezpieczeństwo i odporność sieci.
  • Dostępność światła słonecznego.
  • Techniczne i prawne możliwości instalacji paneli na terenie obiektu.

 

rozwiązanie na zmniejszenie zużycia energii branża telko

Zarządzanie obciążeniem AC/DC

Oszczędzanie energii elektrycznej przy wprowadzaniu coraz większej ilości sprzętu do sieci telekomunikacyjnej stawia wyzwania wykraczające poza systemy chłodzenia. Gdy instalowany sprzęt wymaga mieszanego systemu zasilania (posiadamy sprzęt wykorzystujący zasilanie zmiennoprądowe lub stałoprądowe),  wzrasta potrzeba niezawodnego i efektywnego zarządzania energią.

Inwertery mocy ze zintegrowanymi panelami dystrybucyjnymi AC i DC mogą zapewnić zerowy czas transferu między siecią AC a DC. To niezawodne wsparcie dla krytycznych obciążeń AC i DC zapewniające szczytową wydajność na poziomie nawet 96,3%. Przy jednoczesnej eliminacji sprzętu i zmniejszeniu kosztów utrzymania, umożliwiają dokładniejsze planowanie i zarządzanie wydajnością oraz maksymalną dostępność.

Klient też może oszczędzać

Dostawcy energii na całym świecie borykają się z problemem zrównoważenia popytu i podaży. Stąd różne rozwiązania zachęcające klientów do oszczędzania lub korzystania z energii w określonym czasie. Ale dróg oszczędzania jest o wiele więcej. Trzeba jednak pamiętać, że aby wszystko działało sprawnie, poza działaniami operatorów i klientów, należy także wziąć pod uwagę lokalne i regionalne polityki i przepisy.

VECTOR TECH SOLUTIONS – sprawdź nasze rozwiązania

Przy wyborze rozwiązania w zakresie oszczędzania energii w sieci telekomunikacyjnej, warto skorzystać z pomocy eksperta. W VECTOR TECH SOLUTIONS projektujemy, instalujemy i utrzymujemy systemy zasilania gwarantowanego. Wykorzystujemy najnowsze rozwiązania dostępne na światowym rynku.

Szymon Jaros

Autor artykułu

Szymon Jaros

Business Solutions Manager - Access Network Infrastructure

Jak oszczędzać energię w sieci telekomunikacyjnej?

Inni przeczytali także: