Środowisko IT w każdej firmie czy organizacji powinno gwarantować wydajny i stabilny dostęp do danych. Jednym z najważniejszych jego elementów są macierze dyskowe służące do ich bezpiecznego przechowywania i obsługi.
Biznes w coraz większym stopniu oparty jest na technologiach. Podobnie dzieje się w przypadku administracji, gdzie wzrasta rola elektronicznej obsługi petentów. Aby sprawnie działać online, to firmy, urzędy czy inne organizacje muszą w odpowiedni sposób zadbać o swoje środowisko IT i pracującą w niej infrastrukturę, w tym chociażby macierze dyskowe.
Środowisko IT musi zapewniać wysoką dostępność i niezawodność działania, co można zmierzyć wskaźnikami takimi jak IOPS, przepustowość, opóźnienie i poziom zabezpieczenia RAID:
W odpowiednim zabezpieczeniu środowiska IT, w tym pracujących w nim macierzy dyskowych, pomaga technologia RAID. Każda macierz jest inna stąd też gwarantuje różnego rodzaju zabezpieczenia. Warto zwrócić uwagę, aby RAID był rozproszony, dystrybuowany pomiędzy wszystkie dyski gwarantując pracę z wydajnością całego systemu, a nie tylko wybrane grupy nośników. Możemy wykorzystać następujące rodzaje RAID:
Wspomniane powyżej rozwiązania są na ten moment jednymi z najpopularniejszych poziomów RAID. Macierze pozwalają również na tworzenie innych poziomów zabezpieczeń, tj. RAID1, 10, 50 czy też 60. Dodatkowo mamy możliwość zwiększania wydajności i bezpieczeństwa z poziomu dodatkowych funkcjonalności np. QoS, tiering danych, gęste snapshoty, mirrorowania zasobów i wiele innych.
Często pojawia się pytanie, w jaki sposób administratorzy podchodzą do inwestycji w infrastrukturę IT. Stoją oni przed dylematem, czy planować budżet na długofalową modernizację czy raczej jedynie koncentrować się na reakcjach bieżących wynikających z awarii czy nagłych potrzeb. A może połączyć te dwa elementy w jedną strategię rozwoju środowiska IT?
W 2020 roku w dużej mierze funkcjonowała ta trzecia koncepcja. Środki finansowe na inwestycje w obszarze IT zostały przeznaczone przede wszystkim na dostosowanie technologii do potrzeb wynikających z pandemii COVID-19. Firmy musiały dopasować swoje środowiska IT, by móc sprawnie działać w nowych okolicznościach. Wiele z nich patrzy jednak cały czas na rynek w ujęciu długofalowym. Jak wynika z danych International Data Corporation, 65% firm chce wykorzystać obecną sytuację do zwiększenia swojej pozycji na rynku i właśnie w tym celu modernizuje zasoby oraz infrastrukturę informatyczną.
(https://www.gartner.com/en/insights/accelerate-enterprise-digital-investments-during-covid-19)
Na powyższej grafice Gartner prezentuje swoje podejście do projektów modernizacji środowiska IT w okolicznościach związanych z pandemią i nowymi wymaganiami, jakie one postawiły przed całą branżą. Zarówno w zakresie działań bieżących, jak i rozwoju infrastruktury w ujęciu długoterminowym.
Przede wszystkim, firmy muszą zadbać o sprawną realizację i ukończenie już rozpoczętych prac. Mowa tu o każdym aspekcie, który pozwoli na zachowanie ciągłości biznesu. Możemy tu wskazać chociażby przekształcenie stanowisk do efektywnej pracy zdalnej, cyfryzację lokalnych serwisów, bądź też przeniesienie sklepów do sieci.
Pandemia pokazała też, jak wiele jest jeszcze do zrobienia kontekście rozwoju środowisk IT. Stale obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na wydajne łącza, VPN, cyfryzację usług i relacji biznesowych, a ponadto bezpieczeństwo zasobów. Firmy muszą systematycznie modernizować infrastrukturę IT, by zapewnić ciągłość swojego biznesu i zabezpieczyć się przed zagrożeniami. Przestoje wynikające z problemów technicznych to bowiem obecnie jeden z najważniejszych problemów, z którymi mierzy się biznes. Każda przerwa w działalności to koszty – operacyjne, finansowe czy wizerunkowe.
Drugim, bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na kierunek rozwoju zasobów IT, jest konieczność zapewnienia szybkiego i nieprzerwanego dostępu do danych. Wraz z rozwojem skali działalności firmy czy organizacji, zwiększa się także liczba informacji wytwarzanych, gromadzonych i przepływających przez systemy informatyczne. Dlatego też macierze dyskowe, dedykowane do obsługi danych, stanowią więc jeden z najważniejszych elementów nowoczesnego środowiska IT.
Na co zwracać uwagę wybierając macierze dyskowe? Kluczowe są – wydajność działania oraz dostęp i bezpieczeństwo danych:
Dobór macierzy dyskowej i wszelkich dodatkowych urządzeń jest kwestią indywidualną i zależy od skali czy też specyfiki działalności danego podmiotu. Kluczowe znaczenie ma chociażby liczba i charakter przechowywanych i obsługiwanych danych. Pierwszy krok przy projektach związanych ze storage to zawsze analiza istniejącego środowiska IT. Na tej podstawie można zbadać potrzeby, możliwości rozwoju oraz dobrać najlepsze rozwiązania.
Poniżej prezentujemy przykładowe rozwiązanie z obszaru macierzy dyskowych, na którym można oprzeć działanie środowiska IT i obsługi danych.
Macierze Huawei OceanStor Dorado 3000 V6 to nowoczesny system pamięci masowej, oparty całkowicie na technologii flash. Producenci zaprojektowali to urządzenie z myślą o zapewnieniu ciągłości usług o kluczowym znaczeniu. Macierze te, jako pierwsze na rynku, w pełni obsługują architekturę NVMe. Dzięki temu osiągają do 800 GB przepustowości, a także do 21 mln IOPS, czyli operacji wejścia/wyjścia na sekundę (SPC-1 IOPSTM). Doskonale sprawdzą się w obsłudze i przechowywaniu dużych baz danych. Z macierzy dyskowych Huawei OceanStor Dorado V6 korzystają nie tylko operatorzy telekomunikacyjni i Data Center, ale także takie branże jak, finanse, bankowość, ubezpieczenia, przemysł i produkcja, administracja czy transport.
Korzyści z zastosowania macierzy Dorado V6:
W VECTOR TECH SOLUTIONS mamy za sobą dziesiątki wdrożeń dotyczących rozwiązań dla środowisk IT, w tym macierzy dyskowych. Zawsze badamy aktualny stan i wydajność infrastruktury w zakresie obsługi baz danych. Identyfikujemy najważniejsze potrzeby i na tej podstawie tworzymy propozycje dedykowanych rozwiązań.
W kontekście pamięci masowych, kluczowe dla jest, by dedykowane rozwiązania gwarantowały bezpieczeństwo przechowywania i zarządzania danymi, a także szybką obsługę zapytań i dostęp do danych.
Współpracujemy z czołowymi światowymi dostawcami rozwiązań wspierających rozwój i modernizację środowiska IT m.in. Huawei, IBM, Dell, Lenovo czy Fujitsu.