W XXI wieku biznes w coraz większym stopniu opiera na zasobach IT. Dlatego też każda nowoczesna firma czy organizacja musi zadbać o bezpieczeństwo sieci oraz wszystkich pracujących w niej urządzeń i aplikacji.
Jest to kluczowy czynnik dla stabilności działania, tym bardziej, że zagrożeń płynących z sieci jest coraz więcej. Pochodzą one z wielu źródeł oraz wycelowane są w różne obszary działalności. Jednym z wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami i innymi organizacjami jest m.in. zabezpieczenie dostępu do sieci. Oto kilka wskazówek i standardów działania, które pomogą, by bezpieczeństwo sieci stało na określonym poziomie, odpowiadającym potrzebom czasów transformacji cyfrowej.
W wielu przypadkach dane są najważniejszym zasobem i wartością dla firmy, dlatego też ich utrata czy przechwycenie przez cyberprzestępców wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Dlatego też, należy stosować odpowiednie mechanizmy szyfrowania, które zapewnią bezpieczny dostęp do najważniejszych danych czy treści.
Niestety, nie zawsze te standardy bezpieczeństwa zostają spełnione. Na stronach internetowych nie każdy element jest bowiem szyfrowany. O szyfrowaniu danych zapomina się także w aplikacjach. A jak być powinno? Pożądanym standardem jest silne szyfrowanie danych pomiędzy punktami dostępowymi a urządzeniami. W tym celu należy wykorzystać protokoły WPA2 oraz WPA3.
Wykonując swoje obowiązki, pracownicy czasami korzystają z prywatnych urządzeń (tzw. model BYOD). Aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony, należy je zabezpieczyć m.in. przed złośliwym oprogramowaniem. Wstępna kontrola poziomu bezpieczeństwa, będąca częścią wielowarstwowej ochrony bezpieczeństwa sieci i zasobów, pomaga ograniczyć to ryzyko.
Kontrola postawy bezpieczeństwa pozwala zagwarantować, że sprzęt używany do pracy przez pracowników jest bezpieczny i nie zagraża zasobom firmowym.
Problemy i zagrożenia związane z funkcjonowaniem sieci i zasobów są często związane z tym, że dostęp do nich mogą zdobyć osoby niepowołane. Aby tego uniknąć, należy ściśle kontrolować, kto może poruszać się w sieci i uwierzytelniać każdego potencjalnego użytkownika. Najlepszym sposobem jest uwierzytelnianie indywidualne użytkowników i urządzeń, dzięki któremu z sieci korzystać mogą jedynie osoby uprawnione.
Ponadto, przemyślane zarządzanie siecią i zasobami oznacza też, że dostęp do danych jest reglamentowany i posiadają go jedynie ci pracownicy, którzy go potrzebują. Warto wprowadzić różne poziomy dostępu do zasobów, co zamyka drogę dla ewentualnych nadużyć – zarówno nieumyślnych, jak i zamierzonych.
Dobre praktyki w tym zakresie stanowią, że dostęp do danych powinna uzależniać rola użytkownika w organizacji. Praktykuje się też uzależnienie poziomu dostępu w zależności od wykorzystywanego urządzenia. Na barkach organizacji spoczywa takie skonstruowanie polityki dostępu do sieci, by pomagała ona w realizacji powyższych celów.
Dział IT powinien zatwierdzić każdy punkt dostępowy do zasobów firmy. Nieautoryzowane punkty są bardziej narażone na zagrożenia. Chociażby, zwykły atak phishingowy na sieć WiFi może skutkować wyciekiem danych dostępowych, loginów do systemu SSI, innych aplikacji, a nawet cyfrowych tożsamości użytkowników. Można sobie tylko wyobrazić, jak bardzo może zaszkodzić organizacji fakt, jeśli hakerzy włamią się do osobistej skrzynki email członka zarządu albo na profil firmy w mediach społecznościowych.
W tym aspekcie należy także zadbać o możliwość sprawnego odbierania uprawień czy dostępu konkretnym użytkownikom, którzy np. kończą współpracę z firmą czy nawet wykorzystywanym do pracy urządzeniom. W przypadku krytycznego alertu bezpieczeństwa, obejmującego konkretną platformę, może zaistnieć potrzeba zablokowania pewnych urządzeń, dopóki ich użytkownicy nie rozwiążą problemu. Użytkownicy ci jednocześnie powinni być w stanie korzystać z sieci za pośrednictwem innych, niezagrożonych urządzeń, by móc wykonywać swoją pracę.
Jeśli chodzi o sieć i zasoby IT, koniecznością jest także odpowiednia kontrola zabezpieczeń. Oznacza to maksymalną widoczność wszystkich urządzeń i użytkowników, które łączą się z siecią przewodową i bezprzewodową. Dzięki temu zespół IT może powiązać użytkownika z konkretnym urządzeniem, w porę zareagować i uchronić bądź przynajmniej zminimalizować skutki ataku sieciowego.
Najlepsze praktyki dotyczące bezpieczeństwa sieci wymagają widoczności zarówno w kwestii urządzeń podłączonych do sieci, jak i tego, który użytkownik jest przypisany do danego urządzenia.
Bezpieczny dostęp do sieci to ważny, ale nie jedyny element strategii cybesecurity, którą muszą realizować firmy i instytucje. Pamiętać należy także o odpowiednim zabezpieczeniu zasobów m.in. przed atakami botów czy DDoS. Pomóc w tym mogą mp. rozwiązania typu Bot Protection czy też Systemy AntyDDoS.
Bot Protection | Anty DDoS |
Kompleksowo chronią aplikacje internetowe i mobilne czy interfejsy API przed zagrożeniami ze strony automatów (botów), z którymi nie poradzą sobie WAF-y. Rozwiązania te zyskują na znaczeniu, gdyż boty odpowiadają obecnie już za niemal 2/3 ruchu sieciowego. | Zabezpieczenie infrastruktury sieciowej przed atakami typu DDoS (distributed denial of service), zarówno wolumetrycznymi i wielowektorowymi. Systemy AntyDDoS współpracują z zewnętrznymi systemami monitoringu. Pozwalają m.in. na rozpoznanie i zarządzanie incydentem oraz pomagają w zlokalizowaniu źródła ataku. |
Wysoki poziom zabezpieczeń sieci i pracujących w niej aplikacji ma kluczowe znaczenie dla możliwości reagowania na czas w razie występowania ewentualnych zagrożeń i ataków. Do tego zagadnienia trzeba podejść systemowo i na stałe wpisać go w strategię przedsiębiorstwa. W VECTOR TECH SOLUTIONS posiadamy wiedzę, a także praktyczne doświadczenie w obszarze cybersecurity. Jako doświadczony partner możemy profesjonalnie wesprzeć Cię w:
Jeśli zmagasz się z jakimkolwiek problemem związanym z bezpieczeństwem sieci i zasobów IT lub po prostu chcesz omówić inne wyzwania związane z tym obszarem, skontaktuj się z nami!