Sieci kampusowe i bezprzewodowe

W miarę rozwoju branży IT zmienia się nie tylko zakres dostępnych technologii czy funkcjonalność urządzeń wykorzystywanych do budowy sieci. Przemianie ulega również - a może przede wszystkim - rola, jaką ma do odegrania infrastruktura informatyczna w organizacji. Sieci, niegdyś wykorzystywane przede wszystkim do przesyłania danych, dziś służą do świadczenia usług i umożliwiają ich konwergencję. W przypadku firm oraz instytucji możemy zmaksymalizować wydajność infrastruktury, jej bezpieczeństwo i szybkość, dzięki połączeniu sieci kampusowej z bezprzewodową (opartą na standardzie WiFi 6).

Sieci kampusowe i sieci WiFi – połączona moc nowoczesnych technologii

Sieci kampusowe stworzone zostały z myślą o przewodowym przesyłaniu danych wewnątrz przedsiębiorstw lub instytucji. Stosowane są powszechnie nie tylko w biurach, ale także uczelniach wyższych i miasteczkach akademickich, urzędach, a nawet placówkach ochrony zdrowia. Rozwiązanie to sprawdza się wszędzie tam, gdzie tradycyjna sieć LAN okazuje się niewystarczająca, ponieważ łączność trzeba zapewnić dla kilku różnych obiektów należących do tej samej organizacji. Sieć kampusowa może zatem „wchłonąć” mniejsze sieci lokalne, a dodatkowo pozwala na uruchomienie rozwiązań VPN w celu bezpiecznego i kontrolowanego udostępniania danych na dowolną odległość – również pracownikom znajdującym się poza fizyczną lokalizacją siedziby organizacji.

Potencjał infrastruktury kampusowej znacznie wzrasta, gdy wzbogaci się ją o transmisję bezprzewodową. W wielu przypadkach WiFi może nie tylko uzupełnić, ale wręcz zastąpić połączenia przewodowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sieć bezprzewodowa to nierzadko jedyna opcja łączności z siecią dostępna w przypadku użytkowników przemieszczających się po obiekcie – np. w halach magazynowych bądź przemysłowych.

Dlaczego warto zdecydować się na połączenie sieci kampusowej i bezprzewodowej? Takie rozwiązanie oznacza:

 

  • Korzyści z automatyzacji sieci. Zaawansowane rozwiązania do monitoringu sieci oraz automatycznego zarządzania nią zapewniają zespołom inżynierskim wsparcie w szybkiej i bezbłędnej realizacji kluczowych procesów. W zautomatyzowanej sieci znacznemu uproszczeniu ulega m.in.: aktualizacja linków, korzystanie z interfejsu API, czy też rozwój aplikacji (operacje DevOps/NetOps), a nawet procedury konfiguracji.
  • Wyższa efektywność wskaźnika Time to Market. Jednym z wymogów stawianych nowoczesnym sieciom IT jest zagwarantowanie jak najwyższej rentowności. W przypadku sieci kampusowych wykorzystujących WiFi, skrócenie TTM okazuje się możliwe dzięki wielu czynnikom, w tym wspomnianej automatyzacji oraz zastosowaniu inteligentnych narzędzi do zarządzania.
  • Sprawniejsze przekierowywanie połączeń. Fakt, że sieci kampusowe oparte są na routerach, pozwala ominąć niedogodności protokołu Spanning Tree oraz warstwy 2. Warto pamiętać również, że omawiana infrastruktura IT pozwala na tunelowanie, a to otwiera perspektywę dla wysoko wydajnych połączeń o architekturze wielotenantowej (multi-tenant).
  • Dostępność dla wielu użytkowników jednocześnie. O ile klasyczne sieci LAN czy nawet tradycyjne sieci kampusowe były w pewien sposób ograniczone pod względem liczby stanowisk, o tyle zastosowanie WiFi pozwala na udostępnienie sieci wielu użytkownikom w tym samym czasie. Jednocześnie jakość usług – takich jak streaming video czy pobieranie plików – jest z perspektywy użytkownika końcowego znacznie wyższa.
  • Wykorzystanie pozostałych zalet WiFi – takich jak ograniczenie opóźnień, czy też zwiększenie przepływności. Szczególnym przypadkiem są sieci sensorowe, w których możliwe okazuje się nawet zmniejszenie poboru energii (dzięki mechanizmowi Target WakeUP Time – pozwalającemu na komunikację z urządzeniem wyłącznie w określonych przedziałach czasowych oraz na określonej częstotliwości).

Unowocześnij sieć kampusową z VECTOR TECH SOLUTIONS

Specjaliści VECTOR TECH SOLUTIONS projektują i wdrażają rozwiązania, dzięki którym sieć kampusowa zaczyna funkcjonować na zupełnie nowym poziomie. Dla pomyślnej realizacji projektu niezwykle ważna jest gruntowna analiza potrzeb organizacji – dlatego proces modernizacji infrastruktury rozpoczynamy od audytu. Zapewniamy efektywną integrację wiodących technologii oraz najnowocześniejszych urządzeń z rozwiązaniami istniejącymi w firmie klienta.

Skorzystaj z doradztwa ekspertów VECTOR TECH SOLUTIONS i zyskaj rozwiązanie wypracowane specjalnie dla Twojej organizacji: